По опівдні, 4 квітня 2023 року, у виставковій залі КЗ «Переяславський ЦКМ» відбулося відкриття фотовиставки «С#ка війна». Мова про фотоархів 2014-2022 років зроблених на території Луганської, Донецької, Київської та Харківської областей авторства журналіста, а нині військовослужбовця Павла Магденка. Експозиція транслює через воєнну фотографію задокументовані кадри побуту, військової техніки і зброї, війни та її наслідків, прощання з захисниками. Автор присвячує її воїнам, які віддали свої життя, боронячи українську землю.
За повідомленням Proslav, ініціатива передбачає благочинний збір коштів на потреби Збройних Сил України – у випадку, якщо вам сподобаються світлини, їх можна придбати з автографом автора або просто підтримати його за номером карти 4149 4991 3047 6326.
«У річницю повномасштабного вторгнення хотілося показати війну не лише з екранів телевізора, а й на світлинах цієї виставки. Нагадати, що таке зброя, на що вона здатна, показати, що там (на передовій – ред.) зовсім інше життя й сприйняття, ніж тут (у мирних містах – ред.). Наприклад, ось розірваний танк, а ось приліт – такого, що відбувається там, тут немає», – анонсував напередодні Магденко та додав, що спершу фотографував усе як журналіст, а з 2022 року – як військовослужбовець територіальних військ оборони Збройних Сил України.
Автор експозиції уродженець міста Бориспіль, випускник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Кар’єру починав як журналіст на війському телебаченні, з 2011 року видавав власну газету «Термінал». У мирний час журналіст, а нині військовослужбовець 24 лютого став на захист нашої країни.
Як розповіла кураторка виставки, головна фахівчиня відділу культури і туризму Переяславської міської ради Катерина Варфоломєєва, ідея експонувати таку виставку в Переяславі з’явилася після відвідин подібної виставки у сусідньому Борисполі. Запропонували пану Павлу проекспонувати таку виставку до річниці визволення у Переяславі і він погодився, бо саме зараз перебуває у Переяславі.
«Звісно ж, боляче дивитися на ці фотографії. Майже в кожного з нас є історія пов’язана з війною. Зважаючи на те що ці фотографії робили з 2014 року більшість з них ще не передає того жаху, який почався в нашій країні рік тому. Якщо уважно дивитися на виставку, то можна прогледіти тематичні блоки – показ війни, зброї, побуту. Тут є місце проявам добра і домашнього затишку – листи, обереги які передають діти хлопцям на фронт. Є фото тваринок та квітів. Усе вселяє думку, що все страшне пройде і Україна наново розквітне і неодмінно переможе. Як куратор, хочу аби все що ви побачите надихало вас до волонтерства та підтримки. Поза тим це допомагає нам в тилу, морально триматися, берегти тепло до якого скоро повернуться наші військові. Хай побачене вас не засумує – це чудова платформа для зустрічей, для обговорення, завдань, ідеї і побудови планів. З 29 квітня тут буде ще одна виставка про війну і жіноцтво, але про це дещо пізніше», – розповідає Катерина.
«Головна ідея – показати людям війну такою як вона є. Тут є кадри перших загиблих – екіпаж АН-30, який збили над Слов’янськом. Командир відвів літак аби він не впав на житлові масиви і загинув. З цього кадру ведеться відлік виставки – є, на мій погляд, цікаві кадри про війну, які я нафотографував і захотів показати аби люди могли щось зрозуміти. Побачити війну, якою я її бачив як журналіст з 2014 року. Подібна виставка була в Борисполі, їй посприяв Борис Шапіро. Це було в арт-депо. З тої виставки ми трішки допомогли нашим військовим. Найбільша емоція – світлина оцього котика (показує – прим.авт.). Запрошую усіх на цю виставку яка експонуватиметься до 26 квітня 2023 року», – розповів нашому журналісту сам Павло Магденко.