У суботу, 4 листопада, у Переяславі під стінами міської ради відбувся мирний мітинг. Учасники вимагали направляти гроші з міського бюджету не на бруківку та благоустрій міста, а на потреби ЗСУ, повідомляє Proslav.
Мітинг розпочався о 10:00. Та попри те, що захід за кілька днів анонсували у соцмережах, поширювали інформацію в місцевих ЗМІ, і це вже другий пікет (перший був минулих вихідних), до двох організаторок долучилася лише ще одна людина. За пів години під міськрадою загалом були офіцер громади, дві переяславки, одна дитина, представники ЗМІ, місцевий активіст Богдан Тищенко та депутат Бориспільської районної ради Юрій Бобровнік, який сам до мітингу не долучився, побажавши бути спостерігачем.
Обурені містяни вийшли з плакатами «Життя бійців найдорожче, все інше зачекає», «Не дороги, а дрони», «Не ремонти, а форма», «В першу чергу ЗСУ». Інна та Анастасія кажуть: нині всі бюджетні гроші мають йти на допомогу військових, а витрачати їх на благоустрій недоречно:
«Нас турбує, що використовуються кошти не на те русло. Нам зараз не потрібні ні дерева, ні нова бруківка – нічого, нам потрібно виграти війну і це найголовніше питання на цей час. Є хлопці, які вже не підуть ногами по цій бруківці, є ті, хто не побачать цього. На фронті наші близькі – брат, дядько, чоловік. Їм не вистачає забезпечення. Якби не волонтери, якби не люди, які збирають гроші… Нам влада нічого не дає. Потрібні машини, потрібні дрони. Потрібна різна техніка, а її немає. Вони нічого не просять, нічого не вимагають. Це наша особиста ініціатива. Краще б влада віддала кошти на ЗСУ, ми б швидше виграли війну. Якби кожна громада дала ці кошти на потреби ЗСУ, я думаю, вони б розподілили, як вони вважають правильно. Хлопці зі своїх зарплат витрачають кошти, а держава нас не підтримує. Ми слідкуємо за мітингами в інших містах, там теж люди виходять, вимагають і тоді виділяють кошти».
На запитання про те, що з робіт, проведених у місті, можна було не робити, Анастасія, дружина військового, відповідає:
– Все. Для чого дерева? На майданчик кошти виділили шалені, а поставили що попало. В сільських громадах кращі майданчики стоять і за менші кошти, ніж у нас у центрі міста.
Активіст ГО «Стоп корупція» Богдан Тищенко серед іншого занепокоєний проблемами безбар’єрності для інклюзивних груп:
– Хочу запитати у Вячеслава Саулка, чому він ставить бруківку замість того, щоб купити дрони для чоловіків цих дівчат? Чому він не купує машини для евакуації? Чому він не зробить тут безбар’єрний доступ у міськраді, коли хлопці повернуться пораненими? Що він взагалі зробив крім того, що поставив бруківку, акації купив, туї, сакури? Садівником з ветеринара став. Краще б він помагав, щоб виграли війну. А вигравати війну ми зможемо, коли тут з’являтимуться робочі місця, місто не буде перетворюватися на СМТ. Я зараз евакуював сім’ю з Харкова, їм вже тут обридло. У місті нема чого робити молоді.
У телефонному режимі очільник Переяславської громади Вячеслав Саулко прокоментував Proslav, що на закупівлю дерев, а саме кленів для алеї у пам’ять про загиблих захисників, використають лише кошти із залишку екологічного податку. Сума складає 247 тисяч гривень. Питання саме так використати ці кошти обговорювали депутати на засіданні сесії Переяславської міської ради 19 жовтня.
– Кошти, які надходять як екологічний податок до місцевого бюджету, можна використати виключно на вирішення екологічних проблем, на збереження та відновлення природи, в тому числі, на озеленення території міста та догляд за зеленими насадженнями. Ні на що інше кошти з екологічного податку витратити не можна, – наголосив міський голова.
Вячеслав Саулко відреагував і на питання щодо нецільового виокремлення коштів з місцевого бюджету.
– Згідно законодавства, якщо громада має намір придбати військове спорядження або надати підтримку ЗСУ, і у місцевому бюджеті є фінансова можливість, це можна зробити тільки шляхом передачі субвенції з бюджету територіальної громади до державного або районного бюджету. Так, у вересні ми виділили чергову допомогу із бюджету Переяславської громади у вигляді субвенції до бюджету Бориспільського району – 4 мільйони 195 тисяч гривень для покращення матеріально-технічного забезпечення 137-ого батальйону територіальної оборони Бориспільщини. Я обіцяю, що ми робимо і робитимемо все, щоб закривати потреби військових.
Здійснювати самостійно такі видатки з місцевого бюджету чи робити напряму закупівлі в інтересах військових підрозділів міська влада не може в межах чинного законодавства. Є чітко визначені законом підстави виділення коштів на безпеку та оборону з місцевих бюджетів. Для використання будь-яких ресурсів має бути підстава і підтвердження цільового використання коштів. Ми діємо виключно в рамках закону.
Міський голова зазначив, що здійснення фінансування також можливе у співпраці з військовою частиною:
– Для цього необхідне письмове звернення командира військового формування з обґрунтуванням та визначенням потреби. Жодного разу я не відмовив, не проігнорував звернення наших захисників, – запевнив Вячеслав Саулко. – Тому військовослужбовці можуть звертатися до командирів своїх військових частин, а ті, в свою чергу, подавати звернення до громади. Бюджетні кошти і надалі будуть виділятися на оборону, це питання пріоритетне для нас.
Вячеслав Саулко додав, що ще одне пріоритетне завдання місцевої влади – продовжувати підтримувати благоустрій у місті.
– Я також отримую повідомлення від громадян, які відстоюють право підтримувати благоустрій міста, аргументують, що попри війну життя не повинно зупинятися. Про всі проведені у місті роботи ми звітуємо. Є окремі видатки на ЗСУ, а є на підтримку інфраструктури і на те, щоб місто було комфортним для проживання. Люди самі говорять, що у місті має бути більше робочих місць, щоб тут залишалася молодь. Для цього тут як мінімум має бути безпечно ходити вулицями, тротуарами. Ми намагаємося робити для цього усе. При цьому будемо своєчасно й повною мірою виконувати усі прохання щодо допомоги нашим військовим.