У Переяславі відбулося урочисте вручення ключів від соціального житла внутрішньо переміщеним особам. 18 осіб із 10 родин, які були змушені покинути домівки в Донецькій та Херсонській областях, отримали нові оселі, інформує Proslav.

«Ми відкриваємо нову сторінку»: виступи представників громади
Директорка Центру соціальних служб Юлія Лялька зазначила: «Сьогодні у громаді ми відкриваємо не просто приміщення, а нову сторінку для людей, які втратили дім, але не втратили надії». Вона висловила сподівання, що це житло буде теплим та затишним для нових мешканців громади.


Міський голова Вячеслав Саулко нагадав, що напередодні одна із сімей у селі Дем’янці втратила дім через ворожу атаку. Така ж доля спіткала й сотні тисяч інших українців.
«Ви (звертається до ВПО – ред.) залишилися без житла, через що були змушені приїхати до нашої громади – клята війна знищила ваші домівки. Переяславська громада зробила все можливе, щоб ви знайшли у нас прихисток. Ви для нас стали рідними!.. Сьогодні Україна стікає кров’ю, але вона не залишилася наодинці – нас підтримує увесь світ!» – сказав мер Переяслава.
Під час промови він висловив вдячність кожній країні, яка допомагала і продовжує підтримувати Україну в протистоянні з російським агресором. Також Саулко подякував благодійникам з БФ «Рокада», керівництву обласної адміністрації, місцевим фахівцям.
Результати партнерства та перспективи
Міський голова наголосив, що люди змогли отримати житло завдяки тісній співпраці між УВКБ ООН, благодійного фонду та представниками влади на всіх рівнях.
Директор Департаменту соцзахисту населення КОДА Ігор Мещан підкреслив, що війна доторкнулася всіх, проте саме завдяки українським захисникам, країна може розвиватися, відбудовуватися та підтримувати тих, хто цього потребує. За його словами, сьогодні було відкрито вже 7 об’єкт соціального житла на Київщині.
Він розповів, що наразі на території Київської області перебуває 242 тисячі ВПО, а у Переяславській громаді зареєстровано – 3200 внутрішньо переміщених осіб.
«Українська та обласна влади зробили все можливе, щоб у 2022 році створити якомога більше місць тимчасового проживання для ВПО. Тоді таких об’єктів на Київщині було 98, наразі залишилося – 32. Дякуючи Богу, рухаємося у бік створення соціального житла», – зазначив Ігор Вікторович й подякував ВУКБ ООН та БФ «Рокада», які стали міцними партнерами та продовжують підтримувати соціальні ініціативи.
«Дуже дякую Переяславській громаді, яка прийняла переселенців. Не зважаючи на обмежені фінансові можливості, вона займає 3 місце по людяності та створенні соціального житла», – додав пан Мещан.
Водночас очільник Департаменту соцзахисту зауважив, що біля приміщення соціального житла у Переяславі розташований об’єкт недобудованої санепідемстанції. За його словами, цю будівлю також можна облаштувати під соціальне житло.
«Так, обсяг роботи тут колосальний, але будівля доволі непогано збереглася. Тому ми шукаємо можливості, щоб перетворити її на багатоквартирний будинок. Думаю, це знак, що ці об’єкти розміщені поруч. Як кажуть, дорогу здолає той, хто йде. Дай Боже нам на цьому не зупинятися. Бажаю усім Перемоги, відбудови і віри в Україну», – резюмував Ігор Вікторович.
Міжнародна підтримка: виступ представника УВКБ ООН
Голова Київського польового офісу Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні Крістіан Лангехенке, скориставшись перекладачем, також виступив із промовою.
«У цей сонячний день ми бачимо результат конкретної роботи. Насправді це спільний результат взаємодії партнерів, благодійників, обласної адміністрації та громади. Над втіленням проекту працювало дуже багато людей. Хочу подякувати усім, хто долучився до цієї ініціативи – ви зробили можливим те, що ВПО отримали житло. На цьому ми не зупиняємося – усі питання, які залишалося вирішити, ми разом зробимо та працюватимемо далі. Це вже не перший наш об’єкт по соціальному житлу у Київській області, але кожен наступний додає мотивації, щоб подібні об’єкти створювалися й у інших місцях. Ще раз усім дякую. Сподіваюся, що ті родини, які оселяться тут – житимуть у мирі та інтегруватимуться у громаду», – звернувся пан Крістіан.
Координація відновлення та подальші плани
Начальник Управління міжнародного співробітництва КОВА Микита Геращенко від імені голови обласної адміністрації привітав з відкриттям важливого об’єкта.
«Переселення людей до нормальних умов – це надзвичайно важливо. Ми впевнені, що спільно із міжнародними партнерами і завдячуючи таким ключовим партнерам, як УБКБ ООН та БФ “Рокада”, нам вдалося реалізувати сотні різних проектів на території області. Адже понад 240 тисяч ВПО все ще потребують переселення. Упевнений, що спільно ми зможемо реалізувати ще низку таких проектів. Зокрема, незабаром у Славутичцькій громаді презентуємо навіть більший об’єкт. За що ми також дякуємо міжнародним партнерам», – звернувся Микита Вадимович й додав, що в його Управлінні ключовим напрямком є координація усіх зусиль з відбудови, де це найбільш необхідно.
Пан Геращенко додав, що КОВА й надалі буде підтримувати Переяславську громаду та внутрішньо переміщених осіб, які тут проживають.
Співпраця Переяславської громади з БФ «Рокада»
Юлія Лялька пригадала, як розпочалася співпраця між соціальними службами Переяславської міськради та БФ «Рокада». Вона повідомила, що за час взаємодії вдалося реалізувати дитячий простір та інформаційно-ресурсний центр.
Голова правління благодійного фонду «Рокада» Наталія Гуржій зауважила, що 10 сімей, яким вдалося заселити у нове житло, – це, насправді, дуже багато.
«Сьогодні вже було сказано дуже багато слів подяки. Саме завдяки такій синергії та спільній роботі це стало можливим. Ви всі розумієте, що ми могли приїхати у будь-яку громаду. Ми їздимо по всій Київщині, шукаємо такі об’єкти для того, щоб перетворити їх на соціальне житло. Але далеко не всі громади були зацікавлені, не всі хочуть співпрацювати у цьому напрямку або відмовляли нам у тих будівлях, які можна було перетворити. Тобто, цей проект можна було б втілити у багатьох містах, але вдалося саме у Переяславі. Це насправді завдяки тому, що влада була небайдужою та сприяла нам у цьому напрямку», – звернулася Наталія Юріївна й додала, що якими б професійними не були працівники, результату не вдалося б досягти без грошей, за що вона подякувала УБКБ ООН.
Нові домівки: хто отримав ключі
Ключі від нового житла отримали:
- Родина Гундарєвих: Володимир, Ліана та Аліна.
- Кіхтенко Наталія разом з Кирилом та Євгеном;
- Барахнова Юлія, Марія та Михайло;
- Кучурова Олена та Єгор;
- Козинець Олена;
- Ромашкіна Наталія;
- Калініченко Надія;
- Чепіга Іван;
- Папуліна Віра;
- Сичова Ганна.
Переселенка з Донеччини Ліана Гундарєва розповіла, що Переяслав прихистив її родину ще у 2022 році. Тоді вони проживали у таборі «Славутич».
«На початку великої війни ми переїхали зі Слов’янська, однак це вже друге переселення, яке випало на нашу долю. Розпочали свій шлях з 2014 року – були й на Миколаївщині, Донеччині, насамкінець – Київщина. Величезне дякую за допомогу», – зазначила Ліана Матвіївна, після чого Юлія Лялька вручила їй насіння квітів, як символ продовження життя.
Символічне завершення
Завершення заходу стало емоційним і теплим – посадовці разом з наймолодшими учасниками події висадили дерево, як символ нової надії та життя.
Соціальне житло для ВПО у Переяславі
Скориставшись можливістю, кореспондент Proslav зробив кілька знімків соціального житла для ВПО у Переяславі.
Нагадаємо, у Переяславі у День Героїв рідним вручили посмертні нагороди полеглих захисників.