Над Україною почали все частіше фіксувати російські повітряні кулі з кутовими відбивачами. Інформація про нову загрозу з повітря у багатьох викликає занепокоєння. Тож ProSlav вирішив розібратися, що це таке і чи варто їх боятися.
Що передувало
Нагадаємо, що 15 лютого в небі над Києвом виявили близько шести ворожих повітряних цілей.
«За інформацією, яка уточнюється, це були повітряні кулі, які переміщуються в просторі під дією вітру. Ці об’єкти могли нести на собі кутові відбивачі та певне розвідобладнання. По усім повітряним цілям працювали засоби ППО. Більшість цих зондів були збиті», – повідомили тоді у КМВА.
А от перші повідомлення про те, що окупанти почали застосовувати кулі з кутовими відбивачами з’явилися ще 12 лютого. Такі об’єкти фіксували і у небі над Дніпропетровською областю 14 лютого. Тоді ж молдовські ЗМІ повідомляли про тимчасове закриття авіапростору країни через повідомлення БпЛА невідомого типу або ж таких самих повітряних куль, проте офіційно молдовська влада цю інформацію не підтвердила.
Між іншим, подібні відбивачі, виявлені на Херсонщині, нещодавно демонстрував міністр оборони Олексій Резніков. «Вся територія біля Херсонського мосту була вкрита десятками таких російських світловідбивачів. Ворог намагався використати цей анахронізм, щоб захиститися від HIMARS», – пожартував він.
Що ж таке кулі з кутовими відбивачами
Конструкція таких куль складається з металевих пластинок. Ці повітряні цілі можуть бути різного розміру – діаметром від метра до півтора, але достатнього для підйому кутового відбивача.
Кутовий відбивач – це пристрій у вигляді з’єднаних під прямим кутом металевих дзеркальних поверхонь. Така конфігурація дозволяє добре відбивати промені, що потрапляють на об’єкт.
Варто відмітити, що ці кулі мають неконтрольовану траєкторію руху, тобто керувати ними може звичайний порух вітру.
Навіщо країна-агресорка запускає повітряні кулі з кутовими відбивачами
Найбільш ймовірно, головна мета цих літаючих об’єктів – виявити осередки української ППО й максимально виснажити їх. Такі кулі можуть створювати перешкоди та вводити в оману радіолокаційні системи, які сприйматимуть об’єкт за хибну ціль, наприклад, за БПЛА.
Також в ефірі телеканалу «Еспресо» військовий експерт Defence Express Іван Киричевський розповів, що повітряні кулі можуть переносити розвідувальну апаратуру, або малі агітаційні авіабомби.
«Агітаційна авіабомба має скидати листівки, але росіяни можуть прикріпити туди якусь малу авіабомбу. Коли росіяни зрозуміли, що їхні крилаті ракети безсилі проти нашої ППО, вони намагалися знизити поріг, застосовуючи «шахеди». Наші зенітники вже навчилися збивати «шахеди» й тепер росіяни намагаються випробовувати нас цими аеростатами на міцність та промацати, чи можна буде такі повітряні кульки застосовувати для атак або на цивільні, або на військові об’єкти», – пояснив він.
Чи варто боятися кулі з кутовими відбивачами
Загалом, під час польоту ця куля не загрожує людям, але оскільки її намагається збити українська авіація, на землю можуть упасти уламки.
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат раніше зазначав, що росіяни застосовують «дідівські методи»: «Це не зонд, не аеростат. Це просто куля, яка несе кусок металу. Звичайно, Повітряні сили 24/7 сканують небо України, небо далеко від України, ведуть радіолокаційну розвідку повітряного простору».
Він також відмітив, що «відпрацьовувати» по повітряних кулях потужними засобами не будуть. «Зрозуміло, що по ньому відпрацьовувати зенітними ракетами, які коштують сотні тисяч, ніхто не буде. Головне – ми цю ситуацію знаємо і контролюємо», –каже Ігнат.
Попередньо вважається, що прямої загрози людям чи інфраструктурним об’єктам такі кулі не несуть. Однак військові поки що обережні в оцінках нової «забавки» в руках агресора.
Нагадаємо, Данілов заявив, що рф планує зробити масований ракетний удар 23-24 лютого.