Уряд встановив новий розмір виплат у разі загибелі та інвалідності військового – відтепер їх родини можуть розраховувати на суму у розмірі 750 прожиткових мінімумів 2,271 млн грн, передає Proslav. Про це йдеться у постанові кабміну № 1090 від 24 вересня 2024 року.
Повідомляється, що Кабінет Міністрів України спростив процедуру оформлення виплати в разі загибелі або інвалідності військових (виправлено). Зміни передбачають подачу заяв про виплату одноразової грошової допомоги до Міністерства у справах ветеранів, а не до міжвідомчої комісії при Мінветеранів, як це було до цього.
Тепер заява на отримання допомоги може електронно чи паперово подаватись через ЦНАП, а за технічної можливості через портал «Дія» або Єдиний державний реєстр ветеранів війни.
Суму виплат залишаються на попередньому рівні:
- у разі загибелі (смерті) осіб у розмірі 750 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року – тобто 2,27 млн;
- у разі встановлення інвалідності: I групи – 400 прожиткових мінімумів – тобто 1,21 млн; II групи – 300 прожиткових мінімумів – 908,4 тис. грн; III групи – 250 прожиткових мінімумів – 757 тис. грн.
Чи дійсно зменшились виплати, як про це пише низка ЗМІ?
Водночас чинною залишається постанова Кабміну № 168 від 28 лютого 2022 року – відповідно до неї, для родин всіх військовослужбовців ЗСУ, які загинули на війні під час захисту України, визначена виплата 15 мільйонів гривень.
У той же час, чинні медійні військовослужбовці, зокрема лейтенант Збройних Сил України з позивним «Алекс», що консультує військовослужбовців, та мер Генічеська, доброволець 24ОШБ «Айдар» Станіслав Бунятов, пояснюють, що виплату за загибель військовослужбовців Сил оборони України під час воєнного стану ніхто не зменшував.
«Зараз почали розганяти, що замість 15 млн грн сімʼї загиблих отримають 2.27 млн грн, але це неправильне тлумачення норми права, адже це дві зовсім різні виплати», – каже військовий з позивним «Осман» та уточнює, що виплата в 15 млн грн за загибель військовослужбовців так і залишається, її ніхто не відміняв, не змінював. Усі нормативно-правові акти стосовно цього питання залишаються без змін.
За словами військових, законодавець досі чітко прописує, що виплата за загибель військовослужбовця під час воєнного стану у зв’язку з виконанням бойових завдань не може становити менше 15 млн грн, дана норма міститься в Законі України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З цієї виплатою розібрались, її ніхто не чіпав.
Виплату в 2.27 млн грн отримають родичі тих загиблих осіб, які не мали статусу військовослужбовця і факт їх загибелі не обов’язково має бути під час воєнного стану. Постанова КМУ від 24.09.2024 №1090 регулює питання виплату за загибель членів добровольчих формувань, правоохоронних органів і т.д, які не виконувати бойові завдання у складі бойових підрозділів в зоні бойових дій і не обов’язково під час воєнного стану. Оце вже та сама нова виплата в 2.27 млн грн.
Як нову постанову роз’яснюють у Кабінеті Міністрів України?
- Це стосується родин учасників АТО, а також членів добровольчих формувань та партизанського руху, які не є військовослужбовцями. Їм передбачена одноразова грошова допомога – 750 прожиткових мінімумів, що на зараз становить 2 млн 271 тисячу гривень.
- Це не скасовує і не змінює виплати сім’ям військовослужбовців, які загинули в період дії воєнного стану. Її розмір встановлено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і не може становити менше ніж 15 мільйонів гривень.
- Також передбачена одноразова грошова допомога в разі інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання призначається залежно від групи інвалідності:
Нагадаємо, Уряд виділив майже 72 млн грн на друк і розсилку 900 тисяч повісток до кінця року.