Шоколад, який коштує близько 40-50 гривень, протягом наступного місяця може здорожчати до 80-85 гривень за плитку. Про це у коментарі РБК-Україна розповів представник компанії “Какао клуб” Ігор Бондар. Причина – ціни на какао-боби на світових ринках досягли рекордних рівнів, передає Proslav.
За словами експерта, рекордне здорожчання какао є наслідком кризи, яка накопичувалася 15 років, а пік припав на сезон 2023-2024. На ці процеси вплинули, зокрема, екологічні фактори, які виникли у найбільших постачальників какао-бобів у світі – Кот-д’Івуара та Гани. Ці дві країни забезпечували до 65% світових обсягів сировини.
Головна причина кризи – старіння какао-плантацій в Африці, зазначає Ігор Бондар. А для того, щоб нові рослини почали плодоносити, потрібно 3-4 роки. Тому, за прогнозом експерта, очікуваний результат відновлення врожайності буде не раніше 2026-2027 років.
Коли й наскільки здорожчає шоколад
Ціни на какао-боби у світі зростали весь минулий рік. Навесні 2024-го ціна зросла втричі. Завдяки запасам український споживач відчув здорожчання через 3-4 місяці, а згодом ціни дещо відкаталися. Однак наприкінці року вартість шоколаду знову сягнула рекордної позначки.
Ігор Бондар зауважив, що повне здорожчання шоколаду та какао в Україні очікується впродовж наступних трьох тижнів. За його словами, здорожчання відбувається відповідно до біржової динаміки, яка, в свою чергу, залежить від ринкових тенденцій.
“Останні два місяці ми спостерігаємо, як біржа виросла на понад 50%, а деякі позиції навіть на 70%. Цей тренд продовжиться. Ключове питання – який саме товар подорожчає: терте какао-масло чи порошок із жиром. Якщо ситуація повторить торішній сценарій, то обидві позиції можуть піти вгору. Збільшення вартості в гривнях очікується на рівні 70% порівняно з осінню. Часткове здорожчання вже сталося – близько 5-7% залежно від бренду та імпортера”, – зазначив експерт.
Порівняно з цінами, які були восени, у найближчі тижні шоколад та какао в Україні подорожчають на 50-70%, припускає Ігор Бондар.
“Минулого року зростання вартості здебільшого відбулося по парі шоколад – тобто по какао-маслу і тертому какао. Сировина подорожчала в чотири рази, а готовий шоколад – у 2,5-3 рази. Це пов’язано з тим, що шоколад складається не лише з какао, а й з інших інгредієнтів, таких як жир і цукор, що займають до 30% від вартості кінцевого продукту”, – пояснив він.
Згідно з прогнозами експерта, у разі подорожчання масла та тертого какао плитка шоколаду, яка зараз коштує близько 40-50 гривень, вже протягом наступного місяця коштуватиме 80-85 гривень. Однак, якщо здорожчання торкнеться лише какао-порошку та жиру для глазурі, такого різкого подорожчання шоколаду не буде.
Як виробники роблять шоколад дешевшим
На думку експерта, якісний шоколад в Україні переміститься в сегмент преміум-класу, де споживач буде готовий витрачати більше, але споживати менше. При цьому, додає він, у середньому сегменті кількість шоколаду в готовому продукті зменшують за рахунок наповнювачів.
“Що стосується кінцевих продуктів, то їх почали здешевлювати ще півтора року тому. Зниження цін відбувається не тільки завдяки новим технологіям, а й через зменшення об’єму порцій. Це стало нормою не тільки в Україні, а й в Європі. Наприклад, пів року тому KitKat зменшив розмір батончика на 25-27%, оскільки вони не могли зменшити товщину шару шоколаду. Водночас в Україні деякі виробники роблять навпаки – залишили той самий об’єм, але зменшили товщину глазурі у кілька разів“, – поділився Ігор Бондар.
Для прикладу експерт згадав і так званий дубайський шоколад, в якому самого шоколаду лише 30-40%, а решта – начинка, дешевша за чистий шоколад.
Крім того, зазначив, що шоколад з горіхами (мигдалем чи фундуком), який ще нещодавно вважався елітним, тепер став бюджетним варіантом: так, деякі відомі виробники, щоб зекономити на порції шоколаду, вдвічі збільшують кількість горіхів.
Нагадаємо, тарифи на газ для побутових споживачів залишаються незмінними, – Нацкомісія.