Майже рік тому Верховна Рада України ухвалила зміни до Бюджетного кодексу (законопроєкт №10037), які значно вплинули на фінансові можливості місцевих громад. Новий закон передбачає вилучення податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з зарплат військовослужбовців, поліцейських, рятувальників та інших силових структур із бюджетів територіальних громад. Це рішення позбавило місцеві бюджети значних коштів, зокрема й Переяславську громаду. Як ці кошти тепер використовуються? Спробував розібратися Proslav.
Розподіл військового ПДФО
Податок на доходи фізичних осіб військових і представників силових структур тепер спрямовується на державні потреби за новою схемою, затвердженою законом №3428-IX від 8 листопада 2023 року. Згідно з новими правилами, до кінця 2023 року 50% цього ПДФО спрямовувалося на закупівлю спеціальної техніки для Держспецзв’язку, а інші 50% – на Мінстратегпром для закупівлі артилерійських систем та боєприпасів.
З 2024 року цей податок розподіляється наступним чином:
- 45% – на техніку та обладнання для Держспецзв’язку;
- 45% – Мінстратегпрому на реформування та розвиток ОПК, розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення;
- 10% – військовим частинам відповідно до сплаченого ПДФО у порядку, встановленому Урядом.
За оцінками Асоціації міст України (АМУ), громади у 2024 році втратять близько 90 мільярдів гривень через ці зміни.
Як використовуються вилучені кошти?
На запит Асоціації міст України, Міністерство фінансів надало інформацію про використання коштів, вилучених з місцевих бюджетів. “Станом на липень 2024 здійснено видатків на суму 32 млрд гривень із 77,3 млрд гривень надходжень. При чому якщо військові підрозділи системно використовують кошти, то Мінстратегпром за цей період з виділених йому 25 млрд гривень, які вилучені в громад на забезпечення військових підрозділів, зміг використати «аж» 529 млн гривень – 2%“, – пояснили в АМУ.
Іншимим словами, Мінстратегпром на реформування та розвиток ОПК, розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення використав лише 2% залучених коштів з військового ПДФО.
Справедливість перерозподілу податків
Під новий перерозподіл потрапили не тільки податки військових, але й поліцейських, рятувальників, прокурорів та інших силових структур, які працюють у громадах. На думку експертів АМУ, ці податки мають залишатися в місцевих бюджетах, оскільки працівники силових структур продовжують жити і працювати в громадах, забезпечуючи безпеку на місцях.
Олександр Слобожан, виконавчий директор АМУ, підкреслює:
“ПДФО повинен надходити до бюджетів громад. Це необхідно як для громадян, так і для військових. Справедливий розподіл податків забезпечить швидке реагування на потреби оборони.”
Скільки втратив бюджет Переяслава?
За попередніми оцінками, бюджет Переяславської громади за останній квартал 2023 та три квартали 2024 року втратив щонайменше 80 мільйонів гривень через вилучення “військового/силового” ПДФО, про це нам повідомили у міській раді. Ці кошти могли б бути спрямовані на підтримку місцевих військових, закупівлю обладнання або допомогу пораненим бійцям. Однак значна частина цих коштів залишається невикористаною на державних рахунках.
Так, із 45% коштів отриманих з Переяславської громади, які перейшли до Мінстратегпрому, а це приблизно 36 млн грн, було витрачено лише 2%, тобто близько 700 тисяч гривень, що означає, що більшість вилучених грошей не працює на потреби оборони.
Попри рішення уряду Переяславська громада продовжує допомагати військовим
За наявною у нас інформацією, за 2024 рік сума допомоги військовим з бюджету Переяславської громади склала близько 15 мільйонів гривень. Proslav неодноразово писав про виділення коштів:
- з бюджету Переяславської громади виділили 850 тисяч гривень на дрони для військових;
- 600 тисяч гривень з бюджету громади на закупівлю безпілотних літальних апаратів, акумуляторів, засобів зв’язку, антен, РЕБ-ів та іншого;
- у Переяславі схвалили виділення понад 5 мільйонів гривень на підтримку військових;
- у Переяславі виділили додаткові 500 тисяч гривень для військових;
- інші статті можете знайти у категорії Переяславщина на Proslav.
Також бюджет Переяславської громади передбачає фінансування програми “Турбота”, за якою надається фінансова допомога в тому числі і на лікування військовослужбовцям з громади. Станом на лютий цього року фінансування програми передбачалося на суму 12,6 млн грн.
І що в результаті?
Вилучення “військового” ПДФО серйозно вдарило по бюджетах місцевих громад, зменшивши їхні можливості допомагати військовим. Це особливо відчутно на тлі постійних проблем муніципалітетів, як-от ремонти систем водопостачання, соціальні програми, освіта або навіть покращення умов у шкільних укриттях, чи будівництво нових сховищ.
Однак, попри обмежені фінансові ресурси, громади в силу своїх можливостей, продовжують надавати допомогу військовим і роблять усе можливе для підтримки Сил оборони, поки Мінстратегпром не може розібратися як витратити розподілені їм 25 мільярдів гривень.