Священнослужитель із Переяслава Дмитро Волошин майже 10 років підтримує, благословляє, оберігає молитвою українських захисників на фронті. Раніше робив це на волонтерських засадах, зараз він – молодший лейтенант капеланської служби, повідомляє Proslav.
На законодавчому рівні капеланську службу в Збройних Силах України запровадили у 2022 році. До того священнослужителі – представники українських Церков і релігійних організацій, зміцнювали моральну стійкість і духовно підтримували військових на волонтерських засадах.
Настоятель Свято-Єфремівської церкви у Переяславі Дмитро Волошин з 2014 року регулярно їздив до українських бійців у зону АТО. А з початку повномасштабної війни майже постійно він поряд із ними. Отець Дмитро теж носить військовий «піксель», однак у його службі є виняток – він не може отримувати та застосовувати зброї, адже він не комбатант, тобто не має права брати безпосередню участь у бойових діях. Зазвичай за капеланом закріплюють військовослужбовця, який може захистити його в умовах небезпеки.
Після тижневої відпустки отець Дмитро повернувся до своїх – 43-ї окремої артилерійської бригади, яка нині обороняє країну на Харківському напрямку. Якраз 25 жовтня, коли в Україні відзначали День військового капелана.
Як завжди, привіз їм гуманітарну допомогу від земляків. І одразу приступив до прямих обов’язків: виконав дуже приємну місію – поєднав закохані серця, провівши обряд вінчання просто на передовій.
Максим – військовий, Тетяна – волонтерка. Обоє з Черкаської області. Познайомилися у військовій частині рік тому. Їхня історія кохання достойна сценарію до кінофільму, адже вона пройшла випробування війною.
Отець Дмитро каже, що проводити вінчання доводиться нерідко, хоча минулого року було ще частіше. І ділиться з нашими читачами світлинами щасливих молодят.
Тиждень тому про роботу військового капелана Дмитра Волошина показали сюжет у телемарафоні «Єдині новини».
Хто такий військовий капелан?
Військовий капелан – це військовослужбовець на посадах офіцерського складу, який проходить професійну підготовку в службі з військовими на фронті. Тобто священнослужителі приходять на офіцерські посади у Збройних Силах України, Національній гвардії та Державній прикордонній службі. Вони не долучаються до нарядів та урочистих маршів, але мають опанувати військову культуру. Штатні посади військових священників з’явилися у 2016 році – спочатку в Нацгвардії, потім у ЗСУ. До того священнослужителі їздили на фронт з душпастирським служінням як волонтери.
Які обов’язки капелана?
Капелан має забезпечити певний внутрішній, духовний, моральний стан військовослужбовців, зокрема, задовольнити духовно-релігійні потреби. Душпастир має бути добрим співрозмовником, який вислухає і зорієнтує життєву енергію в правильному напрямку. Звісно, в бойових умовах люди переосмислюють життєві пріоритети, інколи пізнають Бога, а тому бажають хреститися або ж навіть повінчатися, якщо бажають прийняти християнство. Та військовий має підтримувати дух бійців незалежно від їхнього віросповідання чи світогляду.
Капелани бувають не тільки військовими
В сучасному розумінні «капелан» – це священнослужитель, який має богословську освіту і здійснює служіння для закритих спільнот, відокремлених груп людей. Можуть бути капелани військові, лікарняні, пенітенціарні та інші. Загалом капелани можуть служити всюди, де потрібна постійна присутність священника та врахування особливих потреб групи людей.