Триває 237-й день повномасштабної війни, розв’язаної росією проти українського народу. Противник намагається утримати тимчасово захоплені території, зосереджує зусилля на спробах стримування дій Сил оборони на окремих напрямках, разом із тим намагається вести наступальні дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
- Як зазначив у своєму зверненні Президент Володимир Зеленський, найгарячішими точками на Донбасі зараз є Соледар і Бахмут. Водночас на півдні ЗСУ знищили ворожу техніку, а в ході наступу суттєво поповнили обмінний фонд.
«Ключові гарячі точки на Донбасі – Соледар і Бахмут, там тривають дуже важкі бої. Проти наших сил окупанти кинули всіх, кого могли, зокрема й 2 тисячі “зеків” – вони серед найманців саме там. І це “зеки” з великими строками покарання за тяжкі злочини. Їх на фронті утримують не лише грошима, а й обіцянкою амністії. Ось так російська держава спонсорує терор – шукає по тюрмах убивць і обіцяє їм свободу, якщо вони вбиватимуть знову. Хтось у світі ще сумнівається, чи варто офіційно визнавати росію державою-терористом? Навряд чи».
- У Міноборони закликали українців не публікувати фотографії збитих дронів-камікадзе у соціальних мережах. Це може стати несвідомим поширенням розвідувальної інформації, на яку полюють росіяни – ідеться про фото, де видно бортовий номер ворожого безпілотника.
- Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський закликав власників зброї НЕ намагатися збивати дрони й залишити цю справу правоохоронцям і військовим.
«Вірогідність такого збиття є надзвичайно малою, а небезпека, якщо, наприклад, недосвідчена людина просто зі зброї буде стріляти вгору, перевищує можливість збити дрон».
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 18.10 орієнтовно становлять:
- особового складу ‒ близько 65850 (+530) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2548 (+11) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5219 (+14) од,
- артилерійських систем – 1522 (+23) од,
- РСЗВ – 372 (+6) од,
- засоби ППО ‒ 188 (+1) од,
- літаків – 268 (+0) од,
- гелікоптерів – 242 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1276 (+35),
- крилаті ракети ‒ 312 (+2),
- кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3985 (+16) од,
- спеціальна техніка ‒ 144 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
- Як зазначив командувач Оперативного командування «Південь», генерал-майор Андрій Ковальчук, співвідношення втрат української та російської армій на півдні становить приблизно 1 до 6,5.
За його словами, критична межа співвідношення втрат – 1 до 8, після якої армія противника буде психологічно «сипатися».
За даними військових, окупаційні підрозділи вже перебувають у доволі складній ситуації на півдні нашої держави, але «розслаблятися не час».
- Британська розвідка повідомляє, що росії все важче забезпечувати постачання свого угруповання на півдні України через вибух на Кримському мосту.
Для потреб угруповання на півдні України збільшують інтенсивність постачання по суші через Маріуполь, щоб компенсувати проблему з Кримським мостом. Розвідка зазначає, що цей маршрут стає для росіян усе важливішим з огляду на те, що на Херсонському напрямку багато військ, а постачання через Крим ускладнилося.
- Учора відбувся черговий обмін військовополоненими. Україна звільнила з російського полону 108 жінок. Це був перший цілковито жіночий обмін.
37 евакуйованих з «Азовсталі», 11 офіцерів, 85 – рядових та сержантів.
Із них – 35 захисниць із ЗСУ, 32 – ВМС, 12 – ТРо, 8 – НГУ, включно з 2 із «Азову», 5 – ДССТ, 4 ДПСУ та 12 цивільних.
Серед звільнених були дівчата, які потрапили в полон ще до широкомасштабного вторгнення. Люди сиділи з 2019 року в псевдореспубліках за «надто проукраїнську позицію», яка виражалась у перевезенні гуманітарки для дітей-сиріт.
Серед звільнених є дівчата, незаконно ув‘язнені в ордло, які потрапили в полон ще до широкомасштабного вторгнення.
- Як повідомив Генштаб ЗСУ, у результаті точкових ударів артилерії Сил оборони у Мелітополі Запорізької області поранено понад 40 окупантів. В Бердянську знищено склад боєприпасів. У населеному пункті Воскресенка – до 30 поранених загарбників, Василівка – до 25 поранених.
- У Херсоні окупанти змушені залучати підрозділи росгвардії до інженерного обладнання позицій навколо міста. Одночасно вживаються заходи щодо вивезення колаборантів та їхніх сімей на територію тимчасово окупованої території АР Крим.
- Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала понад 11 ударів. Підтверджено ураження 10 районів зосередження озброєння та військової техніки, а також позиції зенітного ракетного комплексу противника.
- Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили два пункти управління, один район зосередження живої сили, озброєння і військової техніки, два об’єкти ППО, 2 склади боєприпасів та інші військові цілі противника.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Представники Міжнародного комітету Червоного Хреста не прибули на межу з тимчасово окупованою територією, де на них чекала українська делегація.
Фактично організація не виконує свій мандат, зокрема на відвідування військовополонених на тимчасово окупованих територіях України та в росії, прикриваючи це відсутність дозволів із боку рф.
Водночас МКЧХ не дає відповідей, що саме вони роблять, щоб змінити ситуацію й отримати доступ до полонених.
- Глава МЗС України Дмитро Кулеба звернувся до засідання ради міністрів закордонних справ ЄС із проханням про додаткову протиповітряну оборону та постачання боєприпасів.
Також міністр закликав ЄС запровадити санкції проти Ірану за надання росії безпілотників.
- Після чергової атаки на Київ ударними безпілотниками «Герань-2», відомих як «Шахед-136», у держконцерні «Укроборонпром» повідомили, що завершують розробку українського ударного безпілотника з дальністю до 1000 кілометрів.
«Дальність — 1000 км, вага бойової частини — 75 кг. Завершуємо розробку».
У концерні зауважили, що ЗСУ перемагають на полі бою, а тому атаки повітряними «мопедами» – ніщо інше, як агонія рф. Залякування, терор цивільних мирних людей – їхні ниці методи.
- Мінекономіки повідомляє, що за підсумками сьомої хвилі програми «Власна справа» 212 переможців отримають мікрогранти на започаткування та розвиток бізнесу на загальну суму 48,7 млн грн.
Загалом уряд уже переказав отримувачам різних грантових програм майже 200 млн грн.
У міністерстві зазначили, що мікрогранти на старт та розвиток бізнесу є найбільш популярною програмою проекту «єРобота». За результатами семи хвиль цієї програми вже є 1,7 тисячі переможців, які отримають від держави до 250 тис грн на реалізацію своїх бізнес-ідей.
- Міністр оборони України Олексій Резніков підбив підсумки останньої зустрічі у форматі «Рамштайн». За його словами, минулого тижня відбувся інтенсивний діалог із міжнародними партнерами у Брюсселі.
Невдовзі очікується постачання перших систем ППО NASAMS, наші воїни вже закінчують опановувати цю техніку. Крім того, вже українських наших бійців пройшли підготовку, а десятки тисяч готуються до навчань у країнах-партнерах.
Міністр наголосив, що Україна вже вступила до НАТО де-факто.
Зокрема, у нас впроваджується НАТОвська система LOGFAS для забезпечення обліку й логістики.
Відбувається реформа системи оборонних закупівель за принципами НАТО.
ЗСУ вже опанували понад 300 стандартів НАТО.
У нас відбувається одна з наймасштабніших трансформацій Сил оборони з часів Другої світової війни, при цьому здійснюється це під час активної фази бойових дій.
Тож зараз на тлі усього вказаного стає все менше аргументів не надавати Україні сучасні літаки й танки. Незабаром ці аргументи закінчаться, бо Україна довела не тільки здатність надзвичайно ефективно використовувати надане озброєння на полі бою, але й продемонструвала високу відповідальність і неухильне дотримання зобов’язань.
- Міноборони повідомляє, що всі, хто перебуває в районі бойових дій, забезпечені зимовою формою одягу на 100%.
Постачання здійснюється щодня. Усе, що надходить до логістичних складів ЗСУ, практично відразу направляється командуванням на забезпечення частин. Засобами захисту (шоломи, балістичні бронежилети) особовий склад ЗСУ забезпечено повністю.
Крім того, країни-партнери допомагають не тільки одягом, а й за іншою номенклатурою: намети, обігрівачі, технічне обладнання.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Незважаючи на величезну дірку в бюджеті розміром 3 трлн рублів і скорочення видатків на охорону здоров’я, путінський режим не має наміру економити гроші на фінансуванні патріотичних програм у школах.
Витрати федерального бюджету на «виховання патріотизму у громадян» у рамках національного проекту «Освіта» у 2023 році буде збільшено більш ніж у 6 разів.
- Російські виробники комп’ютерів, телефонів, серверів та іншої електроніки зіткнулися зі збільшенням постачання бракованих комплектуючих – після початку повномасштабної війни в Україні частка браку зросла із 2% до 40%.
Через санкції та порушення логістики імпортерам доводиться створювати довші ланцюжки поставок і закуповувати товари не безпосередньо у заводів, а у посередників і на біржах, тому ступінь контролю за якістю продукції падає.
Експерти кажуть, що проблема спричинить зростання цін на російське обладнання.
- Російські експерти зазначають, що реальна інфляція для росіян наближається до позначки 50%.
Інфляційна ідилія, яку малює в росії «Росстат», рапортуючи про уповільнення зростання цін до рівнів нижче, ніж в окремих країнах Європи, розбивається вщент, якщо умовний «споживчий кошик» замінити на набір товарів, які реально купують люди.
- У Єйську Краснодарського краю вчора на багатоповерховий будинок упав військовий літак. Як стверджують очевидці, пілот спрямував бойову машину на житловий район, а сам катапультувався. За попередніми даними, йдеться про Су-34 із боєкомплектом.
- У росії припинили роботу близько 41% із 5700 кінозалів. Горизонт планування репертуару на російських майданчиках скоротився до двох тижнів на тлі виходу з російського ринку провідних іноземних студій.
- Видобуток нафти на російському проекті «Сахалін-1» під керівництвом американської Exxon Mobil припинився через відмову останньої прийняти місцеве страхування танкерів.
Як пише Reuters, західні страхові компанії зняли страхове покриття з танкерів, що експлуатуються Совкомфлотом – найбільшою російською судноплавною групою.
Зазначається, що через припинення видобутку постраждали деякі вантажі, призначені для поставок на індійські нафтопереробні заводи.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Європейський Союз офіційно затвердив виділення Україні ще одного траншу в розмірі 500 мільйонів євро для підвищення стійкості ЗСУ.
У Раді ЄС уточнили, що 490 мільйонів спрямують на військову техніку, а 10 мільйонів — на надання обладнання та предметів постачання, як-от засоби індивідуального захисту, аптечки першої допомоги та паливо.
Також ЄС започатковує навчання українських військових, що відбуватиметься в межах новоствореної Місії військової допомоги на підтримку України (EUMAM Ukraine).
Ця місія має забезпечити індивідуальну, колективну та спеціалізовану підготовку українських військових, зокрема Сил територіальної оборони, а також координацію та синхронізацію діяльності держав-членів, які підтримують проведення навчання.
EUMAM Ukraine працюватиме на території держав-членів ЄС і матиме свій оперативний штаб у Брюсселі, командуватиме місією віцеадмірал Ерве Блежан.
- Деякі міністри закордонних справ ЄС закликали до нових санкцій проти Ірану, якщо буде доведено надання Тегераном дронів рф.
- Ударний безпілотник Bayraktar, придбаний для потреб ЗСУ за зібрані в Польщі кошти, уже підготовлено до відправки в Україну. Його назвали «Маріком» на честь Маріуполя.
- Франція надасть Україні зенітні ракетні комплекси малої дальності Crotale. Вони будуть особливо корисні у боротьбі з безпілотниками та повітряними бомбардуваннями.
Очікується, що наші військові зможуть розгорнути батареї Crotale за два місяці.
Також Франція навчатиме на своїй території до 2 тисяч українських військових. Кілька тижнів їх навчатимуть ведення бою, використання французької техніки, навичок, пов’язаних із тилом та постачанням.
- Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати однаково дадуть відповідь на застосування росією і тактичної, і стратегічної зброї у війні проти України.
«США, працюючи із союзниками і партнерами по НАТО й іншими відповідальними країнами в усьому світі, включно з Китаєм та Індією, повинні надіслати росії дуже чіткий і рішучий сигнал про те, що там не повинні розглядати можливість застосування ядерної зброї в цьому конфлікті».