У мистецькій галереї першого корпусу Переяславського Центру культури і мистецтв діє екологічна, культурно-просвітницька виставка «Зцілення». Експозиція присвячена унікальним природним об’єктам Переяславщини – джерелам, криницям і річкам, що мають історичне та духовне значення, передає Proslav.

Ініціатор виставки – методист з культурно-просвітницької діяльності Центру культури і мистецтв, автор проєкту «Просвітницький на колесах. Хто ми і звідки?» Микола Богатир. За його словами, Переяславщина зберігає чимало джерел із цілющими властивостями:
– У нас є річки та джерела з цілющою водою. Наприклад, за однією з версій, на березі річки Альта було вбито князя Бориса, а нині там б’є цілюще джерело. Відомо про випадки, коли ця вода лікувала людей. Раніше вони зцілювали нас, а тепер настав час подумати, як зцілити їх.




Назва виставки «Зцілення» символічна – вона не лише про цілющі властивості води, а й про відновлення забутих традицій. Микола Богатир зазначив, що саме тепер зароджується ідея охорони криниць на обласному рівні:
– Треба відновлювати ті криниці, які знищені або занедбані. Ця виставка – один з інструментів, аби привернути увагу до проблеми занепаду джерел. Колись на їх освячення приходили сотні людей. Хочеться відновити цю традицію – щоб люди ходили до криниць, вшановували, оберігали їх, втамовували спрагу.
На окремому стенді можна побачити світлини 14 освячених криниць Переяславщини та одну з Яготинщини. Всі представлені фото були зроблені Миколою Богатирем під час експедицій у різні періоди, деякі криниці на них уже відреставровані. За QR-кодами можна отримати доступ до відео й архівних світлин.
Окремо краєзнавець згадав криницю, розташовану в лісі біля села Харківці – 29 травня планується її освячення. А криниця Святого Георгія в селі Горбані – освячена церквою на честь святого Георгія і єдина, що має статус геологічної пам’ятки природи місцевого значення. Про неї ходять багато легенд.
На виставці представлена унікальна карта затоплених сіл краю: десять населених пунктів, що опинилися під водами Канівського водосховища.
Творчий акцент експозиції – інсталяція у вигляді великої книги, створена зі старих шкільних парт. На її «сторінках» зібрані поезії, в яких згадуються річки Переяславщини: Дніпро, Трубіж, Альта, Супій, Карань. Пошук матеріалів здійснили працівники Переяславської публічної бібліотеки та Центру культури і мистецтв за ініціативою Миколи Богатиря. Значну частину матеріалів відшукав і передав краєзнавець Микола Литвин.
На завершення презентації присутні мали змогу скуштувати воду з криниці, що на Трубівщині Яготинського району, яку привіз батько Миколи Богатиря.
Виставка «Зцілення» триватиме до 26 травня. Її мета – не лише зацікавити, а й спонукати до збереження духовної та природної спадщини Переяславщини. Зокрема, через визнання вшанування криниць як елементу нематеріальної культурної спадщини Київщини та України.
Нагадаємо, обласний захід «Голос кобзарів» втретє пролунав у Переяславі: школярам показали, як народжується бандура.