Триває 273 доба відбиття всією Україною повномасштабного російського вторгнення. За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів у районах таких населених пунктів: Білогорівка Луганської області та Спірне, Берестове, Бахмут, Курдюмівка, Північне, Новобахмутівка, Красногорівка, Первомайське, Невельське і Мар’їнка на Донеччині.
Зокрема, на Бахмутському та Авдіївському напрямках ворог найбільше штурмував та обстрілював позиції українських захисників. Йдеться щонайменше про декілька десятків штурмів. Усі вони не мали успіху.
- Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім заявив, що для повної деокупації Миколаївської області залишилося звільнити три населені пункти, які розташовані на Кінбурнській косі.
- Окупаційні війська продовжують зазнавати втрат. Так, у населеному пункті Каланчак Херсонської області, в місцевій лікарні не вистачає ліжкомісць для розміщення поранених загарбників. А до населеного пункту Великі Копані протягом попередньої доби доправлено близько 40 поранених окупантів.
- За уточненою інформацією, 21 листопада поточного року, у Запорізькій області, підтверджено знищення ворожих зенітного ракетного комплексу С-300 та 5 одиниць військової техніки різного типу в районі населеного пункту Пологи, Окрім того, 40 військовослужбовців отримали поранення. Неподалік Веселого Запорізької області було знищено блокпост окупантів, 15 військовослужбовців отримали поранення різних ступенів тяжкості. У Мелітополі втрати противника склали до 30 осіб пораненими.
- Українська авіація протягом минулої доби завдала 3 удари по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки окупантів, а воїни ракетних військ і артилерії уразили пункт управління противника.
Станом на ранок 23 листопада загальні втрати загарбників склали:
Найбільших втрат противник зазнав на Авдіївському, Бахмутському та Лиманському напрямках.
- Британська розвідка заявляє, що будь-яка демонстрація здатності України загрожувати Новоросійську стане серйозним стратегічним викликом для рф.
Спецслужби нагадали, що Чорноморський флот рф переніс багато своїх підводних операцій до Новоросійська після літніх інцидентів в окупованому Криму.
«Російське командування, ймовірно, буде занепокоєне загрозами для флотилії десантних кораблів, що базується в Новоросійську. Ці судна є відносно вразливими без супроводу і взяли на себе більш важливу роль у постачанні російських сил в Україні після того, як у жовтні було пошкоджено Керченський міст».
«Це також ще більше підірвало б і без того зменшений морський вплив росії на Чорному морі».
- Захисники України звільнили від російської окупації вже 1 886 населених пунктів.
Тривають роботи із відновлення критичної інфраструктури на всіх деокупованих територіях.
Зокрема, уже працюють:
- Медичні заклади – у 965 н.п.
- Заклади освіти – у 1 065 н.п.
- Соціальні служби – у 1 264 н.п.
- Фінансові послуги – 1 206 н.п.
Відновлено:
- Газопостачання – у 1 303 н.п.
- Електроенергія – у 1 340 н.п.
- Водопостачання – у 1 432 н.п.
- Мобільний зв’язок – у 1 190 н.п.
- Україна повернула ще 33 тіла наших загиблих військовослужбовців. Герої, які віддали своє життя за Україну, будуть поховані з дотриманням усіх військових почестей.
Загалом від початку роботи Офісу уповноваженого зі зниклих безвісти вдалося повернути 696 тіл загиблих героїв.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача.
Під час засідання розглянули три ключові питання. Перше – забезпечення нашого війська технікою та зброєю. Друге – захист об’єктів енергетичної інфраструктури. Третє – забезпечення якісної роботи об’єктів інфраструктури впродовж зими.
Володимир Зеленський зауважив, що зима «не буде легкою прогулянкою», однак запевнив, що Україна неодмінно вистоїть і переможе.
- У Кабінеті Міністрів підготували черговий пакет санкцій, до якого увійшли особи з числа військового керівництва рф, підприємств військово-промислового комплексу та пов’язаних з ними компаній і фізичних осіб.
Санкції набудуть чинності після розгляду та ухвалення РНБО і введення в дію рішення цього рішення Президентом Володимиром Зеленським.
Також МРГ розглянула й рекомендувала до подачі на розгляд РНБО пакет санкцій проти 1000 осіб – представників влади держави-агресора, військового керівництва рф, керівники російських банків.
- Прем’єр-міністр Денис Шмигаль спростував фейки про експорт електроенергії в ЄС та евакуацію через блекаути.
Глава уряду заявив, що Україна не продає електроенергію в Європейський Союз із 11 жовтня, коли почалася масована атака на нашу енергосистему. Те, що виробляють наші електростанції зараз, іде для України та українців.
Щодо евакуації через блекаути, то прем’єр закликав керуватися лише офіційною інформацією уповноважених органів.
- Кабмін дозволив українцям використовувати свій кваліфікований електронний підпис (КЕП) у ЄС для отримання певних послуг. Європейський електронний підпис натомість буде визнаний в Україні.
Взаємовизнання таких підписів допоможе українцям та нашим бізнесам отримувати певні послуги чи ідентифікувати свою особу значно простіше.
Цей процес є довготривалим, але експериментальний проект дозволить вирішити нагальні потреби у сфері електронних послуг до укладення угоди з ЄС.
- У рамках «зернової ініціативи» 21 листопада з українських портів вийшли три судна з агропродукцією, очікують дозволу на заходження ще 76.
Також 33 завантажені суховантажі готуються до огляду в турецьких територіальних водах, щоб вирушити далі до пунктів призначення.
Такий активний рух зерновим коридором – це ще одне підтвердження важливості України в гарантуванні продовольчої безпеки всього світу.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- росія з кожним днем війни в Україні потрапляє у все більшу міжнародну ізоляцію. Путін не потрапив на засідання Великої двадцятки, а представник рф на цьому заході Лавров достроково втік додому.
Тепер же стало відомо, що на наступний важливий міжнародний захід – Мюнхенську конференцію з безпеки – представників влади рф взагалі не запросили.
«Російські посадовці не запрошені на Мюнхенську конференцію з безпеки 2023 року. Ми не дамо їм майданчик для їхньої пропаганди. Ми хочемо обговорити майбутнє росії з лідерами російської опозиції та вигнанцями – їхні голоси мають бути почуті та посилені», – заявив глава Мюнхенської конференції з безпеки Крістоф Гойсген.
- Через війну та мобілізацію з росії масово виїжджають висококваліфіковані викладачі вишів. Стверджується, що особливо помітний ефект у московських і петербурзьких підрозділах Вищої школи економіки: практично всі досвідчені керівники освітніх програм та лабораторій залишили рф, а їхнє місце посіли нещодавні кандидати наук.
Особливо інтенсивно виїжджають викладачі великих університетів із так званих центрів досконалості — учасників програм 5–100 та «Пріоритет 2030». За рахунок особистих зв’язків частина з них спромоглася знайти нові позиції до навчального року.
- російська армія через 9 місяців повномасштабної війни не має чим похвалитися. Однак навіть у цій ситуації путінська пропаганда не впадає у відчай і буквально «висмоктує з пальця» переможні сюжети.
Яскраве тому підтвердження – історія, показана на одному з центральних телеканалів про те, як добре живеться вкраденому херсонському єноту в російських десантників.
Фактично, росіяни пишаються абсолютно ганебним вчинком – викраденням беззахисної тварини, до того ж називають її «символом перемог».
За такою логікою, незабаром виявиться, що саме викрадення єнота, пам’ятника Ушакову та кісток Потьомкіна були справжніми цілями так званої «спецоперації» в Херсоні.
- Російський «Газпром» вирішив знову задіяти старі й заїжджені пропагандистські методички й заявив про «осідання» в Україні російського газу, призначеного для постачання молдовським споживачам за контрактом із компанією «Молдовагаз».
Очевидно, що таким примітивним прийомом росіяни намагаються посіяти ворожнечу між Києвом та Кишеневом.
Однак у Кремлі зовсім забули, що ще з 90-х років усі звинувачення на адресу України в несанкціонованому відборі газу так і не були підтверджені. До того ж європейські політики мають набагато кращу пам’ять, ніж зазомбований путінський електорат.
- Російське видання Meduza із посиланням на джерела, близькі до Кремля, повідомляє, що Адміністрація путіна на початку листопада провела опитування в кількох регіонах росії, яке показало, що росіяни втомилися від війни й відчувають апатію.
«Дані фокус-груп чітко свідчать про те, що росіяни «не відчувають оптимізму щодо свого майбутнього і майбутнього країни».
Також співрозмовники видання зазначили, що росіяни дедалі частіше ставлять собі запитання щодо причин війни.
- Державна дума рф ухвалила проект закону про федеральний бюджет на 2023-25 роки.
Основна особливість документа – скорочення витрат на економіку та рекордне зростання фінансування армії, поліції та спецслужб.
Витрати на оборону збільшуються на 43%, на нацбезпеку – на 50%. У сумі силовикам дістанеться кожен третій рубль.
Також різко – на 30% – подорожчає для платників податків утримання путіна.
Витрати за статтею «національна економіка» у 2023 році буде урізано майже на 20%. «Під ніж» ідуть майже всі ключові проекти економічного розвитку.
Таким чином депутати думи підтвердили, що рф остаточно визначилася з пріоритетами – війна та «закручування гайок» силовиками всередині країни. В умовах тотальних санкцій до повного краху економіки залишилося чекати недовго.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА:
- Канада випустила державні облігації на 500 мільйонів канадських доларів (приблизно 360 мільйонів євро). Ці кошти спрямують на підтримку України.
Гроші використають для того, щоб допомогти українському уряду впродовж зими надавати українцям основні послуги, зокрема, виплачувати пенсії, закупити паливо та відновлювати енергетичну інфраструктуру.
- Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про виділення Україні 2,5 млрд євро макрофінансової допомоги.
Загалом на 2023 рік планується виділення 18 мільярдів євро з регулярним фінансуванням для термінової відбудови, яка призведе до швидкого й успішного відновлення України.
«Ми будемо продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно», – заявила фон дер Ляєн.
- США виділяють Україні додатково $4,5 мільярди доларів прямої бюджетної підтримки.
Як заявила міністр фінансів США Джанет Єллен, кошти почнуть виплачуватися найближчими тижнями й допоможуть уряду України підтримати основні державні послуги, зокрема зарплату медикам, державним службовцям і вчителям, а також соціальну допомогу для літніх людей та вразливих верств населення.
- Японія передасть Україні в рамках екстреної допомоги генератори та лампи на сонячних батареях. Йдеться про суму понад $2,5 млн.
Японська влада реалізовуватиме допомогу Україні через Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
- Видання Politico пише, що Польща, Латвія, Литва та Естонія підштовхують Єврокомісію й інші держави ЄС до того, щоб домовитися про верхню межу цін на нафту і дев’ятий пакет санкцій ЄС одночасно.
За словами деяких джерел, дев’ятий пакет санкцій буде зосереджений на багатьох окремих списках, спрямованих проти російських чиновників, пропагандистів, керівників та інших діячів, які підтримують режим путіна.
- Велика Британія передає Україні ракети Brimstone 2 для знищення бронетехніки з великої дистанції. Вони мають оновлене програмне забезпечення та можуть летіти на відстань до 60 кілометрів порівняно з 20 кілометрами ракет попереднього покоління, які Україні почали надсилати раніше.
- Литва найближчим часом передасть Україні боєприпаси калібру 155 мм й зимове спорядження, а також розширить програму підготовки українських військових.
Міністр оборони Литви Арвідас Анусаускас анонсував на наступний рік підписання контрактів із литовським бізнесом, який виробляє необхідну Україні військову техніку.