Уже понад півроку кожен з нас ототожнює слово «укриття» зі словами «страх», «тривога», «біль», «очікування прильоту», «втрата найдорожчого» – з 2014 року окупаційні російські війська принесли в Україну безмір горя, змусили нас здригатися і ховатися до найближчих бомбосховищ задля своєї безпеки і збереження життя, в надії що цього разу приліт омине рідне місто чи село.
У перший вечір жовтня в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі переконливо довели, що укриття можуть бути місцем радості, позитивних емоцій, відбірного українського духу, гарної музики та етно-драйву – у рамках партнерського проєкту «Open University» з благодійним музичним сетом тут виступив відомий український етно-електро проєкт «GG ГуляйГород», що поєднав український фольк із сучасною денс музикою EDM. Збирали кошти на потреби захисників з Переяславщини, які передадуть місцевій волонтерці Інні Марченко, яка з 2014 року мандрує гарячими точками нашої Батьківщини та прицільно допомагає військовим підрозділам. ProSlav допомагав організаторам з трансляцією та надихався атмосферою свята єдності та відбірної української автентики.
Перед початком самого виступу гостей з Києва був певний розігрів – свої таланти сковородинівцям дарував відомий переяславський співочий дует «Lyach/Petrova». Питомо українськими, запальними піснями та вкладеними в них сенсами вони достатньо підготували публіку до сету хедлайнерів цього вечора. Дівчата зізнаються – віддавна є прихильницями формації «ГуляйГород» тому стояти з ними на одній сцені було для них направду великою честю. З вітальним словом до глядачів звернувся й ректор університету Віталій Коцур.
Уперше гурт «ГуляйГород» став відомий широкій аудиторії з випуском спільного однойменного альбому у співпраці з культовою ватагою «Тартак», що побачив світ у 2005 році. З літа 2015 року «GG ГуляйГород» взяв курс на осучаснення народних пісень, які співали ще наші пращури. Відтоді традиційний багатоголосий спів у поєднанні з трендовими електромотивами творить атмосферу несамовитого танцю та насичує шаленою енергією. За плечима колективу три альбоми, відеокліпи, концерти у Польщі, Естонії, Греції, Єгипті та Індії, участь у великих українських фестах, зокрема Atlas Weekend, Respubica FEST, Faine Misto, Gogol Fest, Khortytsia Freedom, Країна Мрій та інших. Крім того, ви могли бачити їх як учасників телепроєкту «Голос країни 2022» та музичних конкурсів «М2 Хітконвеєр 2021, 2018» і «Українська Пісня 2021, 2016». Їх треки неодноразово були в ротації найвідоміших радіостанцій України (KissFM, DJFM, Країна ФМ та інших).
Гурт виступив у Переяславі вперше. Сковородинівці, яких до кінця сету стало навіть більше ніж на початку, залюбки підспівували гуляйгородівській «Веснянці», «Василисі», «Обручу», «Горщику» та іншим пісням, що лунали цього вечора – водили хороводи, танцювали, не забували дякувати захисникам та донатити.
Серед інших відомих пісень зі свого репертуару гурт виконав трек «Переяслівка» – це давня українська пісня родом з Наддніпрянщини, яку одна з фронтвумен гурту Ірина Барамба перейняла у своєї бабусі, та разом з Анастасією Філатовою, як і решті треків з сет-листа, додала їй нових вокальних відтінків. Як і всім іншим композиціям аранжування цій зробив Андрій Антоненко. Кажуть, виконують її не так часто, просто не виконати у Переяславі просто не могли.
Концерт так сподобався студентській молоді що гурт викликали на біс, просили неодмінно приїхати ще. Наостанок залюбки фотографувалися та спілкувалися з музикантами.
«Видається цей захід став ковтком свіжого повітря для усіх спраглих до якісного і цікавого відповідального українського дозвілля, якого нам так бракує поруч із жахами війни. Прикро, що на факт його проведення, попри значну кількість анонсів в інтернеті та медіа, звернуло увагу страшенно мало містян. Практично ніхто. Це вже не перший захід в місті який робився для всіх, був безкоштовним і яскравим підтвердженням того, що українці мають багату культурну спадщину, яка осучаснена й гучно лунає світом. Безперечно вона доводить, що наша нація була, є і буде. Ми знаємо за що боремося і неодмінно переможемо у цій війні. Прикро, що більшість переяславців злегковажила можливістю. Попри це все вдалося – дякую усій місцевій команді яка доклала титанічних зусиль й від ранку до вечора допомогла з якісним звуком, світлом, промоцією та іншими атрибутами, завдяки яким це свято було справді повноцінним та якісним. Зібрані кошти підрахуємо та віддамо Інні Марченко. А зрештою не можна дати ціну тому післясмаку і тим емоціям, які лишив по собі виступ «ГуляйГорода» – вони безцінні і будуть з нами ще тривалий час. Дякуємо гурту за те що безкорисливо відгукнулися на цю пропозицію та усім, хто розділив цей вечір з нами. Неодмінно повторимо цей сміливий експеримент за якийсь час. Хто не завітав може надолужити згаяне, переглянувши відео – можливо з’явиться бажання збільшити суму зібраних коштів на наших волонтерських рахунках. Реквізити в силі» – говорить один з організаторів концерту, працівник університету Максим Левченко та нагадує про електронні рахунки, за якими можна допомогти захисникам:
Банка: https://send.monobank.ua/jar/9K3PisVg8w
MONO: 5375 4141 3245 7028
ПРИВАТ: 4149 4993 9122 2757
PayPal для донатів з-за кордону: [email protected]
Вечір відбувався за ініціативи Університету Григорія Сковороди в Переяславі, зокрема Відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю, Наукового товариства університету, соціально-гуманітарного відділу, а також молодіжного простору «Зустріч» і ГО «Серця Переяславщини».