Електронні петиції все більше набувають популярності серед українців, особливо в умовах повномасштабної війни. Їх називають інструментом електронної демократії. Адже це не лише можливість «достукатися» до влади, а й дієвий спосіб публічно дізнатися про позицію Президента, Кабміну, Верховної Ради чи органів місцевого самоврядування щодо того чи іншого питання.
ProSlav вирішив зібрати у цій публікації петиції, які на даний момент мають найбільше голосів або уже отримали статус «На розгляді».
Петиції, які уже розглядаються (збір голосів уже завершено):
1. Відміна обов’язкового ДПА-2022 для учнів 4, 9 та 11 класів – 26 974 голосів. Автор петиції вважає, що варто відмінити Державну Підсумкову Атестацію для учнів четверних, дев’ятих та одинадцятих класів у зв’язку з нееквівалентною кількістю часу для опрацювання та засвоєння програми під час онлайн-навчання в порівнянні з очним форматом: «На мою думку, учням досить важко підготуватися до екзамену на дистанційній формі навчання та це буде несправедливо по відношенню до учнів, яким відмінили обов’язкове ДПА у 2021 і 2020 році, які опинилися в аналогічній ситуації».
2. Присвоєння військовослужбовцю ЗСУ Яловцов М. В. «Регбіст» Героя України(посмертно) – 26 100 голосів. Іван Фесенюк розповідає про Захисника, який героїчно загинув у тилу ворога під час виконання бойового завдання зі звільнення рідної землі від окупації, на яке майже ніхто не наважився піти. Автор петиції пише, що Максим «Регбіст» був професійним українським спортсменом, тренером з боротьби та наставником багатьох українських чемпіонів, а також відомим блогером і прикладом для багатьох українців. Крім того, він був інструктором з бойової підготовки, засновником Академії Захисту Цивільних Civil Safety, українським націоналістом, який любив Батьківщину і до кінця був вірним ідеї: «Мужній, сильний, незламний, душа будь-якої компанії, рішучий, безстрашний, завжди веселий, авторитет для всіх. Велика втрата для нас всіх».
3. Прохання до Президента України звернутися до керівництва компаній Google та Meta (Facebook, Instagram) – 25 840 голосів. Авторка пише: «В Україні триває повномасштабна війна. Життя українців дуже змінилося. Всім своїм горем та болем вони діляться у соціальних мережах. Викладають фото руйнувань, часто дуже емоційно пишуть про те, що думають про росію та росіян, обмінюються інформацією, контактами, збирають гроші на допомогу армії та постраждалим. На найактивніші українські акаунти масово скаржаться росіяни, а розглядають скарги і блокують ці акаунти часто адміністратори служби підтримки, які знаходяться знову-таки в росії. Це інформаційна війна. І в ній не можна перемогти, якщо агресор та судді між собою у змові». Тож паані Оксана пропонує звернутися до керівництва компаній Google та Meta (Facebook, Instagram) з проханням переглянути правила спільнот та перестати блокувати українські акаунти, що висвітлюють події в Україні, збирають кошти на допомогу та врешті називають війну війною. А також вона закликає запросити керівників цих компаній та особисто пана Марка Цукерберга до України і провести для них екскурсію у зруйнованих Бучі, Ірпені та Бородянці: «Сподіваємось, що це врешті допоможе відкрити офіси Meta та Google в нашій країні».
Найпопулярніші петиції, які на даний момент ще не зібрали необхідних 25 000 голосів:
1. Демобілізувати за бажанням мобілізованих військовослужбовців, які відслужили один рік – 21 640 голосів. «Враховуючи нову реальність російської повномасштабної агресії, невизначеність терміну остаточної перемоги, імовірне збереження російської загрози навіть після завершення війни, а також керуючись Конституцією України та принципом справедливості — необхідно обмежити термін мобілізації кожної окремої людини, а також гарантувати відстрочку від наступної мобілізації для людей, котрі відслужили встановлений термін», – каже ініціатор. Він наводить кілька аргументів і пропонує чітко прописати почерговість проходження військової служби, обмежити термін служби за мобілізацією в один рік, а також гарантувати відстрочку для тих, хто відслужив цей термін і демобілізований, на визначений час, але не менше п’яти років – залежно від необхідного в певний період розміру армії та загального числа наявних військовозобов’язаних.
2. Дайте Запоріжжю систему протиповітряної оборони NASAMS – 20 523 голоси. Авторка наполягає на тому, що Запоріжжя терміново потребує захисту від щоденних обстрілів з боку ворога: «Нас обстрілюють систематично, щоденно протягом тривалого часу! Зруйновані житлові будинки, школи, лікарні. Запоріжжя прифронтове місто і потребує негайного захисту! Дайте Запоріжжю систему протиповітряної оборони NASAMS!».
3. Присвоєння майору Лисенко Євгену Вадимовичу, командира військової ескадрильї військової частини А0959 звання Героя України (посмертно) – 16 541 голосів. Дружина загиблого пілота просить розглянути присвоєння звання Героя України майору Лисенку Євгену Вадимовичу за здійснення військового героїчного вчинку 9 березня в Житомирській області в протистоянні з окупантами у нерівному повітряному бою. «Він до останнього відстоював Україну та відбивав атаку ракет від селищ та мирних людей і їх домівок. Жителі (свідки бою) переймались та збирали всім селищем підписи, щоб присвоїти звання за героїчний вчинок мого чоловіка. Вже пройшло більше, ніж пів року, мене люди запитують «Чи отримав посмертно Євген Героя?». Але відповідь «ні». Мені по сьогоднішній день не зрозуміло, чому держава не признає справжніх Героїв», – ділиться пані Катерина. Сиротами залишились маленькі діти, яким 3 роки та 1 рік.
Зеленський відзначив 43-тю окрему артилерійську бригаду імені гетьмана Тараса Трясила відзнакою «За мужність та відвагу» – читайте про це в матеріалі ProSlav.