Сьогодні, 23 червня 2022 року, 33-тя чергова сесія Переяславської міської ради заслухала інформацію заступника генерального директора Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олександра Колибенка про використання комплексної споруди Михайлівська церква (музей народного одягу Середньої Наддніпрянщини) та відповідність цільового використання земельної ділянки за адресою м. Переяслав, вул. Михайла Сікорського (колишня вул. Московська), буд. 34 та прийняла певні рішення, які стосуються цієї культової споруди.
Найперше, сесія розраховувала заслухати з цього питання безпосередньо генерального директора НІЕЗ «Переяслав» Олексія Лукашевича, проте той не зміг з’явитися на засідання та прислав доповісти щодо ситуації свого заступника. Олександр Володимирович нагадав присутнім про те, що наказом Мінкульту від 2007 року, яким колишнього гендиректора НІЕЗ «Переяслав» зобов’язали укласти договір спільного безоплатного користування Михайлівською церквою релігійною громадою Української православної церкви Свято-Михайлівська парафія, який було укладено у 2010 році та узгоджено усі деталі. Відтоді змінилося три керівники НІЕЗ «Переяслав», жоден з яких, як підкреслив Колибенко, не підтримував фактичне захоплення святині, яке відбулося зважаючи на тодішню політичну ситуацію та фактичну безпосередню підтримку екс-президента Януковича і екс-міністра культури Кулиняка. Цікаво, що тодішній керівник музеїв Павло Довгошия, імовірно за свою лояльність, отримав від УПЦ Орден Святителя Дмитрія Ростовського.
«На численні подальші звернення (їх налічується п’ятнадцять, зокрема й на початку повномасштабного вторгнення – прим.авт.) музейників до релігійної громади і всіх відповідних органів щодо усунення змін до конструкції пам’ятки національного значення (самочинної надбудови над церквою) 2014 року, за позовом заповідника, відкрито кримінальну справу яка стосувалася незрозумілої надбудови над церквою. Скористалися відсутністю купола, якого там не було з 30-х рр ХХ ст. Священник завбачив що він знає краще за фахівців який там має бути купол, і збудував цей у вигляді церкви з позолотою – який усі ми можемо бачити. Річ у тім, що там не те що надбудови, а цвях не можна забити без дозволу МКІП. Це ж пам’ятка національної культури, і це порушення охоронного договору. Результати кримінальної справи нам не відомі.
Уже в 2022 році, після перевірок СБУ, релігійна громада пом’якшила свою позицію. Нині працівники заповідника безперешкодно допускаються до всіх об’єктів, розташованих поруч. Нещодавно гендиректор Олексій Лукашевич знову підняв це питання перед міністром культури і інформаційної політики Олександром Ткаченком на нараді. Міністр дав доручення підготувати і подати усю інформацію та подати її у відомство для прийняття єдиного рішення. Після звернення виконкому нашої міської ради до МКІП питання перебуває там на розгляді. Представників НІЕЗ «Переяслав» має бути запрошено туди для консультацій найближчим часом» – підкреслив Олександр Колибенко.
Також стало відомо, що наразі Музей одягу Середньої Наддніпрянщини зі зрозумілих причин (у діючій релігійній споруді) не функціонує. Музей архітектури давньоруського Переяслава функціонує у підземеллі поблизу храму. Комплекс споруд належить Мінкульту, і без його позиції заповідник (як організація), як зазначив Колибенко, не може на нього впливати.
«Тобто ми можемо чітко стверджувати, що як музей ця споруда не функціонує. Містяни і туристи переглянути цю культову споруду і експозицію не можуть. Згідно свідоцтва про власність та користування ця культова споруда знаходиться на балансі НІЕЗ «Переяслав», і право її передачі «робив» музей на чолі з директором Довгошиєю. Мінкульт лише погоджував ці дії, і в разі будь яких порушень саме музей мав ініціювати розривання цього договору у разі порушень. А порушень було достатньо. Мене дивує позиція НІЕЗ «Переяслав», який ухиляється від того аби виконати такі дії. Там чітко прописано в договорі, що це маєте робити ви. Вочевидь, комісії яка могла б чітко відповісти на питання які нас сьогодні цікавлять створено теж не було. Ви й від цього ухились» – зазначив міський голова Вячеслав Саулко.
Надалі Олександр Колибенко наполягав на своїй позиції та підкреслював, що заповідник в цьому процесі працює виключно в правовому полі та не збирається йти на штурм та відбирати храм у релігійної громади, розуміючи що навряд чи там тепер буде музей, хоч споруда перевірялася музейниками і там нічого не вкрадено. Інші питання Колибенко пропонує вирішувати громаді міста, яка може ініціювати зібрання про перехід Михайлівської церкви до ПЦУ.
Вислухавши усю інформацію, та після того як промовець відповів на уточнюючі питання депутатів та міського голови, сесія провела обговорення та прийняла рішення клопотати перед Міністерством культури та інформаційної політики України щодо зобов’язання Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» вжити заходів для негайного розірвання договору спільного безоплатного користування Михайлівською церквою від 15 червня 2010 року, укладеного між релігійною громадою Української православної церкви Свято-Михайлівська парафія та Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав» та притягнути до відповідальності посадових осіб, винних у знищенні музею народного одягу Середньої Наддніпрянщини, та виникнення загрози руйнування пам’ятки архітектури національного значення – комплексної споруди Михайлівська церква.
ProSlav слідкуватиме за перебігом цієї справи та оперативно розповість про всі імовірні прийдешні зрушення.