БОЙОВІ ДІЇ
- Триває 31-ий день повномасштабної війни з росією. Українські захисники впевнено дають відсіч окупантам, сковують його сили, знищуючи живу силу й техніку ворога.
Зараз основні зусилля Сил оборони України зосереджено на тому, щоб не допустити просування ворога у напрямках на Кривий Ріг, Запоріжжя та Миколаїв.
Водночас українські захисники на дуже багатьох напрямках та операційних зонах переходять в успішний наступ і відкидають противника з його позицій.
На Харківщині наші воїни звільнили від російських окупантів кілька населених пунктів у напрямку Малої Рогані.
Зокрема, був знищений потужний російський стаціонарний комплекс радіоелектронної боротьби. За допомогою цієї техніки окупанти «глушили» наш зв’язок, електроніку, перешкоджали роботі наших систем протиповітряної оборони та безпілотників, вели розвідку.
На Київщині ЗСУ також провели вдалий контрнаступ і звільнили деякі населені пункти.
Станом на ранок 26 березня загальні втрати агресора склали:
- особового складу – близько 16400 (+300),
- танків ‒ 575 (+14),
- бойових броньованих машин ‒ 1640 (+15),
- артилерійських систем – 293 (+2)
- РСЗВ – 91 (+1),
- засоби ППО – 51 (+2),
- літаків – 117 (+2),
- гелікоптерів – 127 (+2),
- автомобільної техніки – 1131 (+42),
- кораблі /катери – 7 (+2),
- цистерн з ПММ – 73 (+1),
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 56 (+3),
- спеціальна техніка – 19 (+1).
- Наша розвідка фіксує непоодинокі випадки, коли окупанти кидають техніку, у якій закінчилося пальне. Часто його просто зливають, щоб не їхати далі. Загарбники масово здаються в полон. Із Тростянця в Сумській області ворог утікав на крадених машинах та скутерах.
- На дипломатичному фронті також триває активне протистояння. Тут одним із важливих напрямків роботи наших дипломатів є перемовини з різними міжнародними компаніями про вихід із російського ринку. Більшість соціально відповідальних бізнесів самі оголошують про відмову співпраці з країною-агресором, однак є ті корпорації, які продовжують роботу в рф.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав споживачів з усього світу бойкотувати Auchan, Alcampo, Leroy Merlin і Decathlon за відмову піти з російського ринку.
Міністр зазначив, що ці компанії роблять свідомий вибір спонсорувати російські звірства в Україні і отримувати кривавий прибуток.
- Українська влада успішно евакуює мирне населення з небезпечних районів. На 26 березня погоджено 10 гуманітарних коридорів на Київщині та Луганщині.
Протягом минулої доби із зони бойових дій вдалося вивезти 7 331 мирного жителя.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Влада готує програму підтримки для переселенців із районів бойових дій. Обласні адміністрації вже отримали завдання швидко виділити землю для тимчасового житла переміщених осіб.
Про це у відеозверненні сказав Президент України Володимир Зеленський.
«Хочу ще раз підкреслити: це тимчасове житло. Після того, як ми встановимо мир, ми почнемо негайну масштабну відбудову нашої держави, але зараз людям потрібен тимчасовий дім. Свій дім. І краще цей дім в Україні, ніж десь за кордоном. Допомогу ми виплачуємо, роботу даємо, люди свої, країна своя».
Глава держави також наголосив, що держава виконувала й буде виконувати усі зобов’язання перед громадянами. Один із пріоритетів – виплата пенсій.
В Україні вже почали платити пенсії за квітень, зокрема, Пенсійний фонд перерахував усю суму пенсій для Чернігівської та Луганської областей. Днями ж хвиля виплат охопить усю державу.
- Українська влада створює максимально сприятливі умови для наших аграріїв, щоб країна була із продовольством.
Для цього сільгоспвиробникам надали доступ до безвідсоткових кредитів, вживаються заходи для зниження цін на пальне, яке необхідне для сільгосптехніки.
Посівна кампанія стартувала вже в 11 регіонах.
- В Україні відсьогодні почала діяти програма з безкоштовного забезпечення продуктами харчування жителів населених пунктів, що розташовані в зоні бойових дій.
Уряд затвердив перелік продуктів, до якого увійшли ключові – від круп і зерна до консервів та масла.
- Україна, Польща та Литва заснували спільну робочу групу, яка буде займатися розслідуванням воєнних злочинів, скоєних російськими військами в Україні. Також серед завдань групи – збір, обмін і зберігання доказів воєнних злочинів РФ, виявлення активів воєнних злочинців із метою їх замороження й конфіскації.
Сьогодні, крім України, ще 9 держав ведуть власні розслідування воєнних злочинів росіян: Литва, Польща, Словаччина, Естонія, Німеччина, Швеція, Латвія, Норвегія та Франція. Також очікується приєднання до цього процесу Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду.
- Не припиняється мирний спротив загарбникам на тимчасово окупованих територіях. У Славутичі тисячі людей вийшли на мітинг у центрі міста, щоб показати росіянам, що їх ніхто не боїться.
Російські військові кидали у натовп світлошумові гранати та відкрили вогонь у повітря. Декілька осіб отримали поранення, але люди не розійшлися.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Санкції проти росії починають діяти – уже сьогодні вартість одного аркуша паперу А4 в рф перевищує вартість однієї акції російського «Сбербанку» на біржі в Лондоні. Тож тепер фраза, що путін перетворив рублі та російські акції в папір – це образа для паперу.
- Російське командування намагається відновити великі втрати техніки в Україні за рахунок знятих із тривалого зберігання машин, однак їх стан здебільшого вкрай незадовільний, що унеможливлює повноцінне використання. З техніки вкрали оптичні прилади та електроніку, де є дорогоцінні метали.
Як повідомляє розвідка, у 4 танковій дивізії рф із 10 «розконсервованих» танків 9 – повністю розукомплектовані. Частина з них не має навіть двигунів. За наявною інформацією, командир 13 танкового полку 4 танкової дивізії рф застрелився.
- Для поповнення людських втрат росія вирішила провести мобілізацію в Криму, де чоловікам призовного віку почали приходити повістки. Бажання померти за путінський режим у людей немає, тому чоловіки намагаються виїхати з півострова через рф. У частині регіонів уже була спроба часткової прихованої мобілізації – це найбільш депресивні й «мовчазні» регіони. Проте навіть там одразу почалася паніка.
Тож незабаром у росії можуть почати набір строковиків, щоб потім відправити їх воювати проти України.
Тим часом в Україну з-за кордону вже повернулися сотні тисяч чоловіків, щоб захищати свою Батьківщину від агресора й допомагати країні вистояти в цей складний час.
- Через закриття заводу в Ростові-на-Дону, у росії очікується припинення польотів цивільних перевізників на літаках Ан-24 та Ан-26. Ці літаки використовуються більш як у 10 регіонах рф із важкодоступними районами.
- Путінський режим уже зазнав поразки в Україні, тому зараз ніхто у Кремлі не висуває ультиматуми й не вимагає капітуляції нашої держави.
Там хаотично намагаються знайти хоча б якісь пояснення своєму провалу.
Як заявив представник Генштабу рф Сергій Рудський, «справжня мета» росії у війні проти України – це відновлення так званих «ДНР» і «ЛНР» у кордонах Донецької та Луганської областей. За його словами, атаки на Київ, Суми, Харків, Чернігів, Миколаїв та інші міста нібито були «відволікаючим маневром» для сковування українських сил оборони.
Таке пояснення виглядає абсурдно, бо виходить, що заради захоплення кількох додаткових районів росіяни вже зараз втратили близько 16,5 тис. своїх солдатів убитими й майже втричі більше пораненими. Тисячі одиниць техніки стоять розбиті на українських дорогах і полях, а весь світ відвернувся від агресора і знищує його економіку санкціями.
Тож тепер поставлене під загрозу саме існування росії як держави.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- ООН та всі інші міжнародні структури не мають необхідної внутрішньої сили, щоб повертати країнам мир. У цих структурах не забезпечена внутрішня справедливість – голос привілейованих там усе ще переважає голос більшості.
Про це сказав Президент України Володимир Зеленський під час виступу на катарському форумі у Досі.
«Нам потрібна реальна реформа міжнародних інституцій, механізмів ООН, щоб гарантувати безпеку. Щоб той, хто у 28 разів більше, не думав, що може дозволити собі все що завгодно. І щоб ядерний статус держави не слугував їй дозволом на будь-яку несправедливість проти інших держав».
- США непохитно будуть з Україною в усьому, абсолютно в усьому, до нашої перемоги! Ніщо не змусить Сполучені Штати відвернутися від України або послабити підтримку України. Навпаки ця підтримка лише зростатиме.
Про це заявив президент США Джо Байден під час зустрічі з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та міністром оборони України Олексієм Резніковим.
Делегації двох держав також обговорили нові санкції, закриття американських і європейських портів для російських кораблів і вантажів.
Напередодні Байден заявив, що США готові виділити 1 мільярд доларів на гуманітарну допомогу українцям, які стали біженцями і постраждали від війни.
- Єврокомісія та уряд Канади на прохання Володимира Зеленського запустили світову програму для фінансової підтримки України Stand up for Ukraine. Вона об’єднає уряди, компанії та громадян для збору фінансової допомоги Україні.
- Британія і Туреччина домовилися про нову допомогу для України.
Лондон надасть Україні антибатарейні комплекси для знищення російської далекобійної артилерії, яка зараз обстрілює Маріуполь. Туреччина доставить ще партію «Байрактарів», а також потужні колісні тягачі з платформами.
- Велика Британія на початку наступного тижня передасть Україні продовольства на 2 мільйони фунтів стерлінгів – суху їжу, консерви та воду. Усе це призначено для людей у громадах, які перебувають в оточені російських військ.
- Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що хоче разом із Туреччиною та Грецією провести гуманітарну операцію для евакуації людей з Маріуполя. Ідея обговорюється із президентом Зеленським та українською владою.
- Угорщина дозволила українським перевізникам до 30 квітня здійснювати усі двосторонні та транзитні перевезення територією своєї країни без дозволів.
Раніше Латвія також дозволила усі двосторонні та транзитні перевезення територією своєї країни без дозволів для українських перевізників. Словаччина та Болгарія оголосили про більш обмежену лібералізацію.
- Розрив економічних в’язків із країною-агресором триває:
- Європейська організація з ядерних досліджень (CERN) оголосила про зупинення співпраці з РФ та Білоруссю.
- Raiffeisen Bank International повідомив, що розглядає питання можливого виходу з російського ринку.
- Фінська компанія Wartsila, яка є провідним виробником двигунів для суден, призупинила усі поставки та продажі своєї продукції до росії та Білорусь.
- Німецька MAN Energy Solutions призупинила навчання з використання свого обладнання в рф.