Відучора, 1 лютого, в Україні розпочалася кампанія зі щеплення дітей від поліомієліту. Її перший етап охопить дітей віком від 6 місяців до 6 років, які пропустили вакцинацію за Національним календарем, і триватиме три тижні. Планують вакцинувати майже 140 тисяч українських дітей. Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним і безальтернативним захистом від хвороби є вакцинація. Розповідаємо, як вона відбувається в Переяславі.
«Поліомієліт ‒ захворювання, яке може спричинити невиліковний параліч. Особливо вразливі до нього діти до 6 років. Через низький рівень охоплення щепленнями поліо повернувся в Україну. Це ставить під загрозу кожну невакциновану або не повністю вакциновану дитину», – заявив Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я ‒ головний державний санітарний лікар України.
«Нині ми вже готові до проведення щеплень і проводимо перші з них. Загалом, вакцинація відбуватиметься у декілька раундів. Перший з них розпочався з 1 лютого – планується, що він триватиме протягом трьох найближчих тижнів. Загалом, кампанія розрахована на дітей від 6 місяців до 6 років. Спершу вакцинуватимемо тих, у кого ще немає першої чи перших двох прививок інактивованої полімієлітної вакцини. На другому етапі щеплюватимемо краплями і це стосуватиметься усієї означеної мною вікової групи. На щастя, нині захворювань на полімієліт у дітей Переяславщини не спостерігається» – розповіла телефоном нашим журналістам заступниця директора ЦПМСД з дитинства та пологової допомоги Антоніна Бєлущенко.
Кого щеплюватимуть? Дітей віком від 6 місяців до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів), які з певних причин пропустили одну чи більше необхідних за віком доз щеплення.
Що робити, якщо ваша дитина має порушений календар щеплень? Для надолуження пропущених щеплень слід звернутися до педіатра або сімейного лікаря.
Яку вакцину використовуватимуть? Для першого етапу кампанії буде використана інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) французького виробництва. Вона містить неживі віруси поліо усіх трьох типів. Вакцина ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу.
На що треба звернути увагу щеплюючись? Вакцину вводять внутрішньом’язово у передню поверхню стегна або в дельтоподібний м’яз руки. Зауважте, що в сідницю вакцину не вводять!
Довідково. Поліомієліт – небезпечне вірусне захворювання, яке може спричинити невиліковний параліч і навіть смерть. Часто носії поліо не мають жодних симптомів хвороби або плутають їх із симптомами ГРВІ чи розладу шлунку, проте продовжують інфікувати інших, якщо ті не мають достатньої кількості щеплень.
Якими є симптоми хвороби?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:
Жодних симптомів: без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. У такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, оскільки присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишається непоміченою.
Грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання, — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус поширюється найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
Рухові розлади: сильний біль в уражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутись за кілька годин.
Нагадаємо, що щеплення від поліомієліту внесені у перелік обов’язкових* (ст.12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб») гарантованих державою щеплень. Їх можна отримати безоплатно у свого сімейного лікаря або педіатра, якщо вони працюють у закладі, що має договір із Національною службою охорони здоров’я України. Вакцини, які наразі використовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.