Фахівці Центру протидії дезінформації пояснили, що очікує енергосистему України. Озвучено оптимістичний сценарій, передає Proslav.
Як працює енергосистема України
У Центрі зазначили, що Об’єднана енергосистема України складається із:
- 76 гідроелектростанцій та гідроакумулюючих станцій;
- 26 теплових електростанцій та теплоцентралей;
- 4 АЕС;
- 12 сонячних та 8 вітряних електростанцій.
Усі вони об’єднані магістральними лініями електропередач протяжністю 22,5 тис км і 135 трансформаторними підстанціями для них.
«Особливістю української ОЕС є необхідність дотримуватися постійного балансу між виробництвом і споживанням електроенергії. Зараз Україна генерує до 11,5 ГВт-год., а споживає понад 13 ГВт (минулої зими на піку попиту – близько 18 ГВт). Тому розрив між тим, що може виробляти система, і попитом у пікові години зберігається на рівні 2,4 ГВт-год», – пояснюють в ЦПД.
Частково, з їхніх слів, дефіцит покривається імпортом електроенергії. Однак це не завжди рятує, оскільки можна отримати лише 1,7 ГВт. Наразі тривають переговори, щоб цей показник зріс до 2,2 ГВт.
«Але і цього не вистачатиме, щоб компенсувати знищені або пошкоджені російськими ударами ТЕС і ГЕС, які були маневровою генерацією в українській енергосистемі», – зазначають у Центрі.
Станом на зараз в Україні не працює Дніпрогес, істотно пошкоджено Київську ГЕС, фактично виведено з ладу ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 у Києві, зруйновано єдину потужну ТЕЦ-5 у Харкові. Кардинально змінити ситуацію могли би шість блоків Запорізької АЕС, але з березня 2022 її окупували росіяни.
Що може вплинути на роботу української енергосистеми
На роботу енергосистеми України може вплинути низка факторів, серед яких:
- Нові атаки на енергетичну інфраструктуру;
- Ризики збоїв енергопостачання у зв’язку з ремонтами енергоблоків АЕС;
- Залежність від погодних умов взимку – чим більші морози, тим вище дефіцит потужностей;
- Відсутність належної кількості накопичувачів електроенергії для покриття пікових навантажень та перебування більшості відновлюваних джерел енергії (вітрові та сонячні електростанції) на тимчасово окупованих територіях Херсонської області.
Чого очікувати громадянам України взимку
За оптимістичним прогнозом, якщо на стабільній основі працюватимуть 8-9 енергоблоків АЕС, а зима буде помірною, без сильних морозів, планується відновлення близько 3 ГВт (3000 мегават) із 6 ГВт пошкодженої потужності.
«За такого розвитку подій можливі відключення електроенергії тривалістю до 12 годин на добу», – йдеться у матеріалі Центру протидії дезінформації.
Більш песимістичний сценарій передбачає, що вдасться відновити лише близько 2000 мегават потужності, а кількість робочих блоків АЕС буде 6–7 і при цьому зима буде холодною. Тоді система опиниться в кризовій ситуації.
«За найгіршим сценарієм, якщо росія продовжить атакувати українську енергетику, то цієї зими українці можуть проводити до 20 годин на добу без світла та опалення», – додають фахівці.
За прогнозом члена енергетичного комітету Верховної Ради Сергія Нагорняка, якщо температура взимку опуститься до -10°C, українці із великою вірогідністю матимуть електроенергію лише протягом 12-14 годин на добу, а решту часу – приблизно 10 годин – перебуватимуть без світла.
Підготовка до опалювального сезону: на Переяславщині перевірять теплові мережі.