Ветерани, які отримали інвалідність унаслідок участі в бойових діях, можуть розраховувати на одноразову фінансову допомогу від держави. Хто має право на виплати та які документи потрібні, розповідає Proslav.
Допомога ветеранам з інвалідністю: хто може подати заяву
Виплати можуть отримати службовці військових формувань України, яким встановлено інвалідність внаслідок участі в заходах з оборони країни. Це стосується військовослужбовців, які зазнали поранень, контузій, травм або захворювань.
Відповідна інструкція опублікована на сайті Мінветеранів, де також розміщений повний перелік тих, кому доступна допомога.
Розмір допомоги УБД та ветеранам з інвалідністю
Розмір виплати розраховується з огляду на розмір прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня календарного року для працездатних осіб, в якому встановлено інвалідність та може становити:
- 400 прожиткових мінімумів, – у разі встановлення інвалідності I групи;
- 300 прожиткових мінімумів, – у разі встановлення інвалідності II групи;
- 250 прожиткових мінімумів, – у разі встановлення інвалідності III групи.
Якщо особа у зв’язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.
Також особи, які реалізували своє право на отримання одноразової грошової допомоги згідно із Законом Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, можуть у разі встановлення вищої групу інвалідності, згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії, отримати грошову допомогу в більшому розмірі, однак з урахуванням раніше виплаченої суми.
Грошова допомога ветеранам: які документи потрібні та куди звертатися
Для оформлення допомоги потрібні такі документи:
- заява за формою згідно з додатком 2 до Порядку про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності;
- посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- довідка медико-соціальної експертної комісії;
- посвідчення особи заявника або його представників у разі подання документів уповноваженою особою і документ, який надає такі повноваження законному представнику або уповноваженій особі, оформлений відповідно до законодавства;
- індивідуальний номер платника податків крім осіб, які через свої релігійні переконання не мають такого номера і мають відповідну відмітку в паспорті.
Якщо ці документи або деякі з них вже перебувають у міжвідомчої комісії або містяться в інформаційно-комунікаційних системах, то в заяві лише зазначаються відомості, необхідні для отримання одноразової грошової допомоги. Документи ж отримуються через реєстри та системи без участі заявника.
Пакет документів в паперовому вигляді потрібно відправити на адресу Мінветеранів: пров. Музейний, 12, м. Київ, 01001 або подати в ЦНАП, або в електронному форматі надіслати на [email protected].
Заяву варто подавати рекомендованим листом або в двох примірниках, щоб зареєстрований екземпляр заяви зберігати у себе як додатковий доказ до позовної заяви у випадку ігнорування або незадоволення вимог заявника.
Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів.
Виплата ветеранам внаслідок інвалідності: чому можуть не призначити та як оскаржити
Грошову допомогу ветеранам з інвалідністю не призначають, якщо:
- інвалідність особи є наслідком вчинення нею злочину або адміністративного правопорушення;
- внаслідок вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
- навмисного спричинення шкоди своєму здоров’ю;
- подання неправдивих відомостей;
- у разі отримання від органів, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу, інформації стосовно призначення такої допомоги відповідно до інших законів;
- у разі подання заяви особою, якій вже призначено одноразову грошову допомогу.
Ветеран може оскаржити у суді рішення міжвідомчої комісії про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Нагадаємо, хто зможе отримати доплати до пенсії у листопаді.