У 2024 році Україна в двадцяте відзначатиме День Державного прапора. Український стяг за ці роки став не тільки національним символом, а й духовним надбанням нашого народу. Синьо-жовте полотно є ідентичністю наших людей й незмінним символом боротьби за незалежність та свободу, нагадує Proslav.
Історія синьо-жовтого стягу
Вперше поєднання жовто-блакитних кольорів на офіційній символіці на території України датується 1256 роком. У день заснування міста Львів його герб прикрасив золотий лев на синьому фоні.
А якщо «копнути глибше», то золотий і синій кольори використовувались у символіці в гербі Руського князівства ще з XIV століття.
Водночас синьо-жовті кольори зустрічаються й в добу козацтва. Наші пращури на синьому тлі зображували жовті хрести, небесні світила та зброю. Так виглядали полкові та сотенні знамена.
У ХІХ столітті поєднання цих кольорів стало ознакою українського народу під час європейської «Весни народів».
Вперше офіційне визнання синьо-жовтого прапору сталось 22 березня 1918 року. Саме тоді Центральна Рада ухвалила закон, яким затвердила поєднання цих кольорів, як стяг Української Народної Республіки.
На загальнодержавному рівні після проголошення незалежності, День Державного прапора України було встановлено указом Президента Леоніда Кучми у 2004 році. Хоча до цього це свято відзначалось на муніципальному рівні міста Києва. Українська столиця щороку 24 липня вшановувала перше підняття синьо-жовтого стягу над своєю мерією у 1990 році.
Хоча офіційно День Державного прапора відзначається вдвадцяте, це не означає, що визначні українські символи такі ж юні. Proslav зібрав факти про нашу державу, які розвінчують російську пропаганду.
Київ старше за москву
Те, про що замовчують у кремлі, говорячи про «штучне створення» України – місто Київ постало раніше за столицю ворожої імперії. У 482 році на березі Дніпра постав великий град, заснований полянським князем Києм, його братами Щеком, Хоривом та їхньої сестрою Либідь.
Водночас про те, що існує таке місто, як москва стане відомо лише у 1147 році. Тобто, цілих 665 років, доки Київ розвивався та здобував славу на світовій арені, на території сучасної росії було порожньо.
Варто додати, що й саму москву було засновано Київський князем Юрієм Долгоруким. Тоді можливо варто говорити про споконвічно українські землі?
Гривня була раніше за рубль
Офіційною валютою в Україні є гривня, що походить від стародавнього слова «гривна». Так раніше називали нашийну прикрасу.
Згодом, у VIII-IX століттях, гривну використовували як міру ваги та лічби під час торговельних операцій та сплати данини.
Перша поява звичного нам тризуба на валюті також належить гривні. Так карбували златники та срібляники за наказом князя Володимира Великого.
Слово «рубль» з’явилося у давньоруських пам’ятках з XIII століття. Тобто пізніше на 500 років і спочатку не стосувалося грошової одиниці. Його використовували для позначення «обрубка», «цурки» або ж «затички».
Аж до XIV століття основною грошовою одиницею Київської Русі була саме гривня. Вже під час монгольської навали срібні гривні почали ділити, рубаючи навпіл. Так й з’явилися «рублі».
Козаки – вільні люди, а не прибічники диктатури
Саме слово «козак» має тюркське походження. Воно означає «ходити», «бродити», «мандрувати». Однак українські козаки створювали січі та курені, мали чітку організацію та порядок.
Кремлівські пропагандисти завжди хотіли спаплюжити образ наших пращурів. Не рідко можна було зустріти описи про те, що козаки були анархістами. Однак, як пояснюють історики, сама концепція анархізму зародилася значно пізніше епохи козацтва.
Також московська пропаганда часто приписувала, що козаки – це всього лише зграя розбишак. Водночас українці були добре організованою армією та мали незліченний перелік успішних битв.
Та й на сам кінець, якби козаки були такими незібраними бандитами, як їх описують російські історики, то навіщо було Катерині ІІ засилати їх на Кубань?
Наразі зросійщені, а точніше привласнені та підмінені «донскіє козакі» від імені російської пропаганди зазіхають на історичне минуле саме Запорозьких козаків.
90% українців проголосували «За» проголошення незалежності
Скільки б не намагалась російська чи совєцька пропаганда створити міф про «один народ», а на Всеукраїнському референдумі у 1991 році українці підтримали рішення про проголошення незалежності української держави. Суспільство не жадало більше залишатися у складі «тюрми народів».
На аркуші було лише одне запитання: «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?». Понад 90% українців з усіх областей відповіли згодою.
Того ж року В’ячеслав Чорновіл запропонував занести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах біля російського Білого дому. Потім прапор підняли над куполом парламенту.
Матеріал підготовлено у співпраці з відділом культури і туризму Переяславської міської ради з нагоди відзначення Дня Державного прапора України у 2024 році