В Україні за перший рік повномасштабної війни майже вдвічі скоротився обсяг вантажних перевезень залізничним, автомобільним, водним, авіаційним, трубопровідним транспортом. Наше видання вирішило проаналізувати те, яким є ринок міжнародних вантажних перевезень України, як змінювалися показники, хто в ньому наразі лідери та що очікує міжнародні перевезення з України в Європу надалі.
Як змінювалися показники в умовах війни?
2022 рік зі зростання обсягу вантажних та пасажирських перевезень на 8,4% та 11,9% відповідно.
У лютому обсяг перевезень вантажів скоротився лише на 2,4% порівняно з 2021 роком, а у березні зменшився вже більш ніж удвічі – на 56,7%.
У квітні обсяг вантажних перевезень впав на 60,1%, у травні – на 58,9%, у червні – на 58,5%, у липні – на 57,2%, у серпні – на 58,4%, у вересні – на 56,6%, у жовтні – на 52,4%, у листопаді – на 56,7%, у грудні – на 55,1%.
Яким є ринок міжнародних вантажних перевезень України та хто в ньому лідери наразі?
За даними експертів, наразі на ринку міжнародних вантажних перевезень України панує невизначеність. З одного боку, війна негативно позначилася на економіці країни та призвела до зменшення обсягів вантажних перевезень, а з іншого Україна є важливою транзитною державою, через територію якої пролягають ключові логістичні маршрути, що з’єднують Європу й Азію.
Значною проблемою цього ринку стала паливна криза 2022-2023 років. У середньому ціна комерційного дизельного палива в Європі зросла на 45,7%, а газомоторного палива – на 127,5%. Що ж до вартості палива в Україні, то вона теж піддавалася різким коливанням і, де факто, зрівнялася з ціною найближчих європейських сусідів.
А втім усі фактори, більшою чи меншою мірою, таки створюють можливості для розвитку міжнародних вантажних перевезень в Україні, водночас вимага.чи від учасників ринку гнучкості й адаптації до змінних умов. Звісно ж у них залишається потенціал для зростання, а тому учасники ринку повинні бути готові до різних викликів і ризиків.
За даними міжнародної транспортної біржі, на початок 2022-2023 років в Україні діяло понад 17 тисяч компаній, які займалися міжнародними перевезеннями. Найпопулярніші міжнародні маршрути, якими їздять українські фури різняться, проте більшість з них покриває AS-trans. Мова про Литву та Латвію, Естонію і Фінляндію, Швецію і Норвегію, Данію і Грузію, Молдову та Румунію, Болгарію та Туреччину.
Що очікує міжнародні перевезення товарів з України в Європу надалі?
Підписання Україною угоди про транспортне безвізове співробітництво з Європейським Союзом у 2022 році відкрило нові перспективи для двосторонніх міжнародних автоперевезень, звільнивши українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на рейси в країни ЄС.
Однією із явних конкурентних переваг українських водіїв стала відсутність необхідності дотримуватися Пакету мобільності, який встановлював правила для поліпшення умов роботи водіїв і був запроваджений на ринку транспортних послуг Європейського Союзу.
Після відмови західних перевізників їздити в Україну через війну, усі товарообіги між Україною і ЄС на сьогодні обслуговують українські компанії. Це надає значні можливості для розвитку транспортної галузі в країні.
Підписана угода має термін дії один рік, але Міністерство інфраструктури України планує розпочати переговори щодо її продовження, що демонструє бажання до довгострокового партнерства з Європейським Союзом.
Які висновки можна зробити?
Загалом, ринок міжнародних вантажних перевезень в Україні у 2023 році перебуває у стані невизначеності. Нині Україні слід проявити наполегливість і вміння реалізувати свої можливості аби стати лідером на європейському ринку автомобільних вантажних перевезень. Багато що залежатиме від часу та обставин, і слід розуміти, що будь-яка криза також є можливістю – шансом зайняти нову, раніше недоступну,нішу. Словом досягти того, що здавалося неможливим.
Важливою конкурентною перевагою українських водіїв є відсутність Пакету мобільності, а також відмова західних перевізників їздити в Україну через війну, що надає додаткових можливостей для українських компаній і відкриває перспективи для розвитку транспортної галузі.
Наразі видається, що основні перспективи ринку будуть пов’язані з відновленням економіки країни та зростанням попиту на послуги логістичних компаній. Зокрема. ринок вантажних перевезень буде під впливом різних ризиків, таких, як збільшення цін на паливо та війна в Україні.