Триває 554 день повномасштабної війни, розв’язаної росією проти нашої держави. Наші захисники мали успіх і закріплюються на напрямках Новоданилівка-Новопрокопівка та Мала Токмачка-Вербове Запорізької області. Про ситуацію на фронті та в країні – у ранковому огляді Proslav.
БОЙОВІ ДІЇ
- Минулої доби російська федерація завдала чергового ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши ракети повітряного базування та іранські ударні дрони “Shahed-136/131”.
Повітряні сили ЗСУ знищили 43 повітряні цілі з 44, випущених росіянами.
По маршруту слідування ракет та дронів у низці областей України працювала протиповітряна оборона. Цілі виявили у межах Київської, Черкаської, Одеської та Миколаївської областей: 28 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55, 15 ударних БпЛА типу «Shahed-136/131″.
- Протягом минулої доби ворог завдав 31 ракетний та 66 авіаційних ударів, здійснив 53 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
- Протягом доби відбулось понад 40 бойових зіткнень.
- Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
- Командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський відвідав захисників на передньому краї бойових дій та поставив задачу «дотиснути» населений пункт Кліщіївка на бахмутському напрямку.
«Зараз ви (захисники), як завжди, на вістрі удару, на вістрі бойових дій. Ви знаєте, що в нас є цей (населений) пункт Кліщіївка, який треба дотиснути. І тут без перебільшення виключно ваша роль, ваша відвага, ваша мужність, ваші навички. І я не знаю нікого іншого, хто може виконати ці завдання».
- Командування повідомляє, що наші захисники мали успіх і закріплюються на напрямках Новоданилівка-Новопрокопівка та Мала Токмачка-Вербове Запорізької області.
Зараз відбувається закріплення на досягнутих рубежах, ворогу завдають вогневого ураження артилерією, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
На Бахмутському напрямку захисники продовжують вести наступальні дії південніше міста Бахмут, закріплюються на досягнутих рубежах.
Противник вів безуспішні наступальні дії в районах Красногорівки та Мар’їнки Донецької області. Ворог зазнає значних втрат в особовому складі, озброєні та техніці, здійснює переміщення підрозділів та військ, активно застосовує резерви.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, авіація сил оборони протягом доби завдала 10 ударів по районах зосередження особового складу та 4 – по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 1 район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 1 пункт управління та 1 станцію РЕБ противника.
Станом на ранок 31 серпня загальні втрати загарбників склали:
- У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що учора вночі внаслідок атаки безпілотників на Псков було знищено чотири російські транспортні літаки Іл-76.
«Знищено чотири Іл-76, вони не підлягають відновленню. Ще декілька одиниць (літаків) пошкоджено. Щодо пошкоджених – інформація уточнюється».
Учора жителі російського міста Псков заявили про атаку на місцевий аеродром «Хрести». Там нібито пролунало щонайменше п’ять вибухів, також місцеві чули звуки, схожі на автоматні черги.
За даними російських медіа, два літаки знищено та ще чотири – пошкоджено.
Водночас Міноборони рф мовчить з приводу цієї події, а пропагандистські ЗМІ не дали жодної новини з цієї теми.
Загалом, як зазначають журналісти, сьогодні в рф зазнала наймасштабнішої атаки від початку війни – ударів зазнали численні об’єкти в Московській, Тульській, Псковській, Брянській областях та Севастополі.
- Міністерство оборони США спостерігає за перебігом контрнаступу ЗСУ та констатує, що збройні сили повільно просуваються вперед, одночасно відбиваючи атаки російських загарбників.
У Пентагоні бачать прогрес українських воїнів.
- Британська розвідка констатувала значну кількість відмов воювати серед військових армії рф.
Розвідка припускає, що факторами дезертирських настроїв є недостатня підготовка, відсутність мотивації і стресові ситуації, які чекають російських військових по всій лінії фронту.
«Хоча деякі військові відмовляються йти у бій і показники виснаження серед підрозділів високі, росія скоріш за все компенсує втрати, спрямовуючи на фронт масу погано підготовлених солдатів», – зазначають аналітики, додаючи, що рф перейшла до застосування великої маси людей з початком часткової мобілізації з осені 2022 року, як для наступальних, так і оборонних операцій.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, присвячене підсумкам перевірки військово-лікарських комісій (ВЛК).
Глава держави зазначив, що на засіданні учасники заслухали доповіді щодо підсумків перевірок у ВЛК та виявлених порушень, а також обговорили кроки для запобігання будь-якій корупції у сфері ВЛК.
РНБО ухвалило низку рішень:
- Провести комплексну перевірку обґрунтованості тих рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені в період із 24 лютого 2022 року та можуть бути пов’язані з корупційними порушеннями.
- Активізувати розширення можливостей проходити ВЛК в системі цивільних медичних закладів.
- Завершити процес повної цифровізації всієї роботи ВЛК.
- Переглянути систему визначення придатності до військової служби з тим, щоб дати більше можливостей командирам залучати військовослужбовців до виконання завдань та унеможливити маніпуляції з поняттям обмеженої придатності.
Кабінету Міністрів України доручено забезпечити належний рівень ефективності роботи ВЛК.
Правоохоронці продовжать перевірку системи ВЛК та її очищення від тих, хто використовує свої посади проти безпеки та обороноздатності нашої держави.
- Вищий антикорупційний суд (ВАКС) дозволив стягнути в дохід України активи, які належать підсанкційному сенатору Ради Федерації рф Сергію Калашнику.
Націоналізовано 100% статутного капіталу ТОВ «Мотордеталь – Конотоп» на території Сумської області.
Це підприємство є одним із найбільших заводів у Європі, яке виробляє гільзи циліндрів для автомобільних, тепловозних та корабельних двигунів. До повномасштабного вторгнення продукцію українського заводу постачали для потреб російського ВПК. Зокрема, унікальні комплектуючі конотопського заводу були необхідні росіянам для виробництва власних військових кораблів.
- В МЗС України вкотре заявили, що наша держава не торгує своїми територіями, а рф обов’язково понесе покарання за заподіяне в Україні зло.
Так зовнішньополітичне відомство відреагувало на чергову заяву прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який заявив, що Україна нібито не зможе перемогти рф у війні через кількісну перевагу російської армії.
«Насправді ми вже почали хвилюватися, що Віктор Орбан давно не закликав припинити постачання зброї до України та узаконити агресію росії… Ми не знаємо, як там в Угорщині, але Україна не торгує ні своїми територіями, ні своїм суверенітетом. І світ не буде торгувати. А російське керівництво, яких би воно не залучало публічних адвокатів, неодмінно понесе відповідальність за все заподіяне українцям зло».
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Фахівці Інституту вивчення війни (ISW) помітили, що Міноборони росії взялося за обмеження і цензурування інформації про війну в Україні.
У звіті припускають, що Міністерство оборони росії повертається до більш обмеженого висвітлення війни в Україні, намагаючись цензурувати скарги з фронту і повідомлення про успіхи українських військ.
«Міністерство оборони росії послідовно намагалося запровадити інформаційну політику, яка б надавала обмежену інформацію про фронт протягом всієї війни. Зміна у висвітленні подій Міністерством оборони рф, якщо ця тенденція продовжиться, може відображати його більш широкі зусилля з цензурування російських повідомлень про війну та уніфікації власного наративу».
- У Бурятії вирують масштабні лісові пожежі, при цьому влада не поспішає їх гасити. Як повідомляють місцеві медіа, цього року рф встановить історичний рекорд за кількістю лісових пожеж.
Бурятія, Якутія та Забайкалля – лідери таких осередків займання.
Водночас повідомляється, що в Бурятії пожежники масово звільняються з роботи через низькі зарплати, тож незабаром відразу кілька пожежних частин можуть закритися.
Грошей у путінського режиму на ці потреби традиційно немає ,а от кошти на війну за імперські інтереси путіна та його оточення в чужій державі знаходять.
- Уряд рф поставив авіазаводам завдання, щоб за два роки в росії з’явився авіапром масштабів СРСР.
Уже у 2026 році в країні має випускатися 120 літаків на рік, а 2030-го – понад 200. Поки що заводам вдалося зібрати два літаки за пів року.
Фактично йдеться про плани у 46 разі збільшити випуск цивільних літаків. Однак це настільки нереалістичні плани, що навіть у часи СРСР таких показників не було.
- Неочікуваний черговий «удар у спину» росії завдав Китай.
У КНР офіційно затвердили нові географічні карти. Примітно, що на них частина території росії визнається територією самої КНР. У новому випуску географічних карт на 2023 рік китайський державний сайт «Картографічний сервіс стандартних карток» позначив Великий Уссурійський острів повністю китайською територією.
- Чистий прибуток російського монополіста «Газпром» у першій половині року становив 296 мільярдів рублів, що у 8 разів менше за прибуток за перше півріччя 2022 року.
Bloomberg зазначає, що прибуток компанії впав до мінімуму з 2020 року для перших шести місяців року через різке зниження обсягів постачання газу до Європи. Результат за січень — червень виявився нижчим за середньоринковий прогноз у 363 млрд рублів.
- Сотні викладачів та науковців тікають із росії. Станом на початок 2023 року з майже 7 000 викладачів та наукових співробітників Вищої школи економіки близько 700 осіб залишили рі. Частина з них продовжувала працювати дистанційно, але цього року вони почали звільнятися.
Водночас уже зараз багато молодих викладачів та дослідників, які ще продовжують працювати у ВШЕ, шукають можливості працевлаштування за межами росії.
- Владі росії є що приховувати в авіакатастрофі, в якій загинув засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин.
Сьогодні прессекретар президента країни-агресора Дмітрій Пєсков заявив, що рф не допустить міжнародного розслідування катастрофи літака Embraer. Розслідування буде «внутрішньоросійським».
При цьому нехтуються норми Конвенції про міжнародну цивільну авіацію – більш відомої як Чиказька конвенція 1944 року, – яка передбачає міжнародну співпрацю. При розслідуванні авіакатастроф експерти працюють над підвищенням безпеки польотів.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- США оголосили про надання Україні чергового пакета військової допомоги розміром 250 мільйонів доларів.
До складу нового пакета допомоги входять:
- ракети AIM-9 для ППО;
- боєприпаси до високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS);
- 155-мм і 105-мм артилерійські боєприпаси;
- засоби розмінування;
- Javelin та інші протитанкові комплекси і ракети;
- понад 3 мільйони патронів до стрілецької зброї;
- машини швидкої допомоги;
- підривні боєприпаси для розчищення перешкод;
- запасні частини, послуги, навчання і транспорт.
«Ми оголошуємо про наступний пакет військової допомоги, щоб допомогти Україні захистити свою територію і свій народ. Цей пакет містить важливе озброєння, яке допоможе Україні на полі бою», – зазначив Держсекретар США Ентоні Блінкен.
- Міністри оборони ЄС зустрілися в Толедо (Іспанія), щоб розглянути довгострокову фінансову підтримку українських військових.
Міністри розглядають план голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля на суму 20 мільярдів євро щодо виділення 5 мільярдів євро на рік на програми озброєння та навчання на період 2024-27 років. Мета Борреля полягає в тому, щоб перевести військову підтримку ЄС для України на більш структуровану основу та відійти від окремих платежів, що здійснюються в рамках Європейського фонду миру (EPF).
- Криптобіржа OKX, друга у світі за обсягом торгів, заборонила операції з російським рублем. Проте поки користувачам із росії доступна можливість торгівлі іншими валютами.
За кілька годин до того стало відомо, що OKX, а також криптобіржа Bybit відключили можливість купувати криптовалюту за допомогою карток підсанкційних російських банків.
Кілька днів тому обмеження для росіян запровадила найбільша криптобіржа у світі Binance. Вона заборонила жителям рф проводити операції з будь-якими фіатними валютами, крім рубля.
- Румунія та Нідерланди створять тренувальний центр для навчання українських пілотів на F-16.
База розташовуватиметься на території Румунії в одному з навчальних центрів.
Це конкретний крок до зміцнення протиповітряної оборони України від двох європейських країн, і з боку всіх європейських країн, які є учасницями коаліції F-16.
- Міністерка додала, що це конкретний крок до зміцнення протиповітряної оборони України двома європейськими країнами, “і безумовно, з боку всіх європейських країн, які є учасницями коаліції F-16”.
- Компанія Amazon продовжила дію нульової ставки реферальної комісії для українських продавців товарів до вересня 2024 року.
Українські підприємці надалі реалізовуватимуть товари на Amazon з 0% реферальною комісією.