День Незалежності України уособлює собою не лише пам’ятну для всього народу подію, яка відбулася 33 роки тому. Це день, у який необхідно згадувати про внесок українців в історію всього людства.
Вони, крок за кроком, здобували визнання України – держави, що має обґрунтоване право на суверенітет і незалежність, не дивлячись на спроби інших країн привласнити собі як видатних українців, так і їх спадок.
Proslav зібрав маловідомі факти про українців та вихідців з України, які вагомо вплинули на хід світової історії.
У космос вперше полетіли українським «маршрутом»
Протягом усього життя ми дізнаємось про визначні досягнення українців, і немала частка таких справді стала доленосною для якоїсь країни, чи то навіть всього людства.
Одним із таких героїв історії став Юрій Кондратюк (справжнє ім’я – Шаргей Олександр) – український учений-винахідник, уродженець Полтави. Він був одним із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Юрій Кондратюк увійшов до історії науки і техніки як автор багатьох оригінальних ідей (і не лише для космосу), реалізованих його послідовниками в практиці розвитку ракетно-космічної галузі.
Однак весь науковий світ запам’ятав його саме як автора так званої «траси Кондратюка», якою подорожували на Місяць космічні кораблі програми NASA «Аполлон», включно із висадкою перших людей на супутнику Землі.
Перші кінокамери – українські
Весь світ знає, що два французи, брати Люм’єр, у свій час винайшли «перший кіноапарат». Проте, навіть не всі українці знають, що майже за два роки до них, Йосип Тимченко першим створив робочий прототип.
Власне сам перший показ роботи «снаряду для аналізу стробоскопічних явищ», як його називав уродженець Харківщини, відбувся 9 січня 1894 року – майже за 2 роки до знаменитого паризького сеансу братів Люм’єр, який традиційно вважається початком ери кінематографу.
Цікавий факт: саме Йосип Тимченко створив унікальний для тієї епохи мікроскоп – на замовлення славнозвісного українського біолога Іллі Мечникова, чию постать та визначний внесок у світову науку безуспішно намагається русифікувати москва.
Держсекретар США Ентоні Блінкена має українські корені
Мало хто знає, та в Держсекретаря США Ентоні Блінкена є українські корені, а ростуть вони з Переяслава.
По батьковій лінії Блінкен є правнуком уродженця Переяслава, випускника Київського комерційного училища Меїра Блінкена, емігранта з України, який був відомим у США єврейським письменником, що писав мовою їдиш під псевдонімом Б. Меєр.
Знаний мандрівник-науковець, якого намагається приписати собі росія
Уявіть, що ви нащадок козацького роду, а ваш тато – уродженець Чернігівщини. Коли ви повертаєтесь із дальніх подорожей, в першу чергу, їдете до маєтку вашої матері, який розташований у Малині, що на Житомирщині. Окрім статусу першовідкривача світового рівня, ви досліджуєте побут, звичаї та традиції поліщуків і древлян, фауну Криму та Чорного моря, мандруєте Україною. Та з часом, вам переписують вашу власну історію.
Саме таку несправедливу історичну долю отримав Микола Миклухо-Маклай, антрополог, етнограф, географ і поліглот; дослідник народів Південно-Східної Азії, Австралії й Океанії та автор близько 160 наукових праць.
Особливо відомі його дослідження на острові Нова Гвінея, де він провів два з половиною роки серед папуасів. Цікаво, що на цьому острові є річка, названа на честь Гоголя, адже Миклухо-Маклай завжди мав при собі «Тараса Бульбу». Крім наукової діяльності, Миклухо-Маклай активно захищав права корінного населення, зокрема, його звернення до британського уряду допомогло запобігти колонізації Нової Гвінеї.
Пам’ять про Миклухо-Маклая вшановують у багатьох країнах світу: йому встановлені пам’ятники в Джакарті, Сіднеї, Куала-Лумпурі, а також меморіал на мисі Гарагасі в Папуа-Новій Гвінеї. У Малині, де двічі бував навіть його онук Роберт, ім’я вченого носять вулиця та парк з пам’ятником.
Тим часом розповідаємо про визначні українські символи, які розвінчують російську пропаганду. Факти про Україну до Дня Державного прапора – за посиланням.