Триває 111 день повномасштабної війни російської федерації проти України. Наші захисники продовжують стримувати ворога на Донбасі та локальними контратаками змушують відступати в Харківській, Запорізькій і Херсонській областях.
БОЙОВІ ДІЇ
- Найскладнішою зараз залишається ситуація в Луганській області, де окупанти, не жаліючи людей і техніки, намагаються вибити українських захисників із Сєвєродонецька. Наразі ворог завдяки значній перевазі в артилерії та авіації взяв контроль над центром міста. Російське командування не рахується із втратами, застосовуючи тактику Другої світової війни – намагаються оточити українські війська.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 14.06 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 32500 (+200) осіб,
- танків ‒ 1 434 (+2) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3 503 (+11) од,
- артилерійських систем – 721 (+3) од,
- РСЗВ ‒ 229 (+3) од,
- засоби ППО ‒ 97 (+0) од,
- літаків – 213 (+0) од,
- гелікоптерів – 179 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒ 588 (+3),
- крилаті ракети – 125 (+0),
- кораблі /катери – 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2473 (+13) од,
- спеціальна техніка – 54 (+0).
Найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському напрямку.
- Захисники України активно обороняються й завдають російській армії значних втрат, особливо у піхотних підрозділах. У Сєвєродонецьку тривають вуличні бої, і просування противника можливе лише після застосування штурмової авіації.
- Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що українські військові перейшли в контрнаступ на окремих напрямках. Він не уточнив, на яких саме напрямках рухаються українські військові. Проте нещодавно в Херсонській мерії повідомляли, що ЗСУ ведуть контрнаступ із трьох напрямків у бік Херсону.
- Угруповання Об’єднаних Сил повідомило, що на окремих напрямках на Донбасі ЗСУ не тільки обороняються, а й поступово просуваються вперед. Їм вдалося звільнити з-під російської окупації три населені пункти на Донеччині. Також ділянку фронту посунули на 15 кілометрів.
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що рашисти намагаються оточити Лисичанськ, проте роблять помилки і зазнають невдач при штурмі.
- Британська розвідка вважає, що найближчим часом росіянам доведеться форсувати річки на Донбасі, і це, ймовірно, стане одним із найважливіших визначальних факторів у ході війни.
- Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, зараз російські окупанти мають суттєві проблеми з комплектуванням підрозділів, які здійснюють штурмові дії на територіях Донецької та Луганської областей.
- Минулого тижня українська IT-армія атакувала близько 450 російських онлайн-ресурсів, зокрема, урядові установи, держпослуги онлайн та будівельні магазини.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський у восьму річницю звільнення Маріуполя від російської окупації заявив, що місто знову буде звільнене, як це сталося і у 2014 році.
«У восьму річницю звільнення Маріуполя від проросійських терористів ми знову боремося за нього та всю Україну. Як і тоді, у 2014-му, Маріуполь знову буде вільний. Український прапор повернеться так само як і в кожне місто й село, куди прийшли окупанти».
- Незважаючи на війну, в нашій державі зараз створені максимально комфортні умови для ведення бізнесу. Як наслідок – із початку повномасштабного вторгнення рф в Україні зареєстровано понад 31 тис нових підприємств.
Як повідомили в Міністерстві цифрової трансформації, понад 26 тисяч – це ФОПи. Найчастіше новий бізнес реєстрували у Львівській, Дніпропетровській областях та Києві.
Серед найпопулярніших секторів:
- комп’ютерне програмування;
- роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах (переважно харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами).
Також українські компанії активно користуються програмою підтримки з релокації бізнесу. Заявку на релокацію бізнесу подали вже 1568 підприємств, 503 із яких уже переїжджають.
- На Київщині до роботи повернулися 90% підприємств із майже 4,5 тис.. які зупинили діяльність через війну. Ще 10 компаній переїхали з інших областей, де ведуться бойові дії.
- В Україні на 99% завершена посівна кампанія. У Міністерстві аграрної політики та продовольства повідомили, що внутрішній продовольчій безпеці нічого не загрожує, оскільки посіяно більше ярої пшениці – майже 200 тис. га (минуло руку – 42 тис. га). Так само не буде дефіциту з гречкою та цукром. Не зменшилися об’єми посіву вівса, ячменю й гороху.
- В Україні продовжуються розслідування кримінальних справ щодо колаборантів та пособників путінського режиму.
Суд заарештував і передав в управління АРМА 645 залізничних вагонів, що належать родині колишнього міністра оборони України Павла Лебедєва, перебуває в розшуку за підозрою в державній зраді.
За даними слідства, в Україні працює низка підприємств, кінцевим бенефіціарним власником яких є родина колишнього міністра.
Крім вагонів, накладено арешт на інше майно цієї фінансово-промислової групи та її власників. Зокрема, заарештовано 30 земельних ділянок, 30 об‘єктів нерухомості, зокрема 6 цілісних майнових комплексів та корпоративні права 22 суб’єктів господарювання.
- Суд за позовом Міністерства юстиції України заборонив діяльність двох проросійських партій «Соціалісти» та «Справедливість і розвиток».
- Усі намагання окупаційної влади здобути підтримку в населення захоплених територій зазнають провалу. Люди відкрито або приховано чинять спротив і не йдуть на співпрацю.
Зокрема, жителі Херсонщини повністю проігнорували день росії, «свято», яке організувала окупаційна влада. За інформацією жителів області, 12 червня усі заходи в області пройшли «без глядачів, проте за участі російських зірок пенсійного віку».
Показово, що напередодні російська пропаганда влаштувала показове вручення російських паспортів громадянам України. Однак за фактом виявилося, що громадянство країни-агресора у усього Херсона погодилося взяти тільки 23 особи, включно з колаборантом і колишнім мером міста Володимиром Сальдо.
- На окупованих територіях Херсонської області російські загарбники змушують населення здавати до 70% урожаю для його подальшого відправлення в анексований Крим. При цьому запропоновані закупівельні ціни можуть бути в 10 разів нижчими від ринкових.
- Кабінет Міністрів підтримав запуск експериментального проєкту з оформлення паспортів за кордоном. Тепер українці зможуть оформляти нові та обмінювати старі паспорти через підрозділи Державної міграційної служби за кордоном. Таке рішення особливо актуальне для тих людей, які через війну змушені були виїхати за межі України й тепер мають потребу в оформленні чи відновленні документів.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Путінський режим активно денацифікує власний народ – як свідчать дані Росстату, у квітні вперше більш як за 70 років народжуваність упала до рівня менше 100 тис малюків. Це мінімальний показник із періоду Другої світової війни.
- Російська пропагандистська машина дає збої – на сайті газети «Известия» з’явилася стаття за підписом першого заступника голови адміністрації президента РФ Сергія Кирієнка, у якій чиновник попередив росіян про зниження рівня життя через те, що гроші з бюджету рф підуть на Донбас.
- Війна в Україні, санкції Заходу та стрибок інфляції вдарили по кишенях найбідніших російських громадян. За підсумками I кварталу рівень бідності в РФ зріс до 14,3% – максимально за 3 роки.
- Російська кінопрокатна індустрія на грані повного занепаду. Через відсутність західних фільмів відвідуваність кінотеатрів упала на 70%. Зараз активно закриваються кінотеатри в регіонах.
- Китай відхрестився від союзу з Росією. За словами міністра оборони КНР Вей Фенхе, Китай не надає росії матеріальної підтримки у війні з Україною, а партнерство Пекіна з Москвою не є альянсом. Це партнерство, а не союз.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- 56 членів Світової організації торгівлі (СОТ) висловили стурбованість через війну в Україні й заявили про підтримку Києва.
- Журналіст і телеведучий із Литви Андрюс Тапінас, який став відомим після організації збору коштів на безпілотник Bayraktar для ЗСУ, передасть Україні 110 потужних антидронових гармат EDM4S.
- Пристрої розподілять між 35 військовими підрозділами. Вартість допомоги – 1,5 мільйона євро.
- ЗМІ повідомляють, що сьогодні Єврокомісія провела орієнтаційні дебати щодо заявки на членство України, Молдови та Грузії. Очевидно Україна та Молдова отримають статус кандидата з умовами. Рішення буде ухвалене в п’ятницю і країни-члени винесуть остаточний вердикт наступного тижня.
- Шведська Нацрада з питань торгівлі повністю заборонила постачання в росію продукції пакувального заводу Tetra Pak, який мав найбільшу частку на російському ринку.
- Міністри у справах науки країн Великої сімки запевнили Україну у своїй підтримці та знову рішуче засудили агресивну війну росії. Про це заявила міністерка освіти та наукових досліджень Німеччини Беттіна Штарк-Ватцінґер (Bettina Stark-Watzinger) на полях зустрічі зі своїми колегами з країн G7 у Франкфурті-на-Майні.
- Прем’єр-міністри Албанії та Північної Македонії Еді Рама і Димитар Ковачевський підтримали пропозицію прем’єр-міністра Чорногорії Дрітана Абазовича відвідати Київ. Дату візиту узгоджують.
- Президент України Володимир Зеленський закликав учасників American Jewish Committee Global Forum подвоїти зусилля, щоб зупинити росію.