Триває 288 день боротьби українського народу проти повномасштабної агресії держави-терориста росії. За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Тернова Харківської області; Стельмахівка, Площанка, Червонопопівка і Білогорівка на Луганщині та Білогорівка, Берестове, Яковлівка, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Курдюмівка, Майорськ, Мар’їнка і Новомихайлівка Донецької області.
- Противник завдав 7 ракетних та 16 авіаційних ударів, здійснив понад 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Загроза російських ракетних ударів по об’єктах енергетичної системи та критичної інфраструктури на всій території України зберігається і надалі.
- Як повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай, на Луганщині росіяни підтягнули резерви, тривають важкі бої фактично за кожен метр Луганщини.
В атаки росіяни кидають переважно ув’язнених та «свіжомобілізованих». Вони не навчені користуватися ні зброєю, ні технікою і потужно збільшують кількість загиблих окупантів.
Також повідомляється, що в Луганську обласна лікарня повністю заповнена пораненими росіянами, яких туди доставляють постійно. Госпіталізують навіть у гінекологічне й пологове відділення.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 17 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також 2 удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів противника.
В той же час наші воїни збили ударний БпЛА типу “Shahed-136” та розвідувальний дрон “Орлан”.
- Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України за поточну добу уразили 3 пункти управління, 2 райони зосередження особового складу, район зосередження артилерії та 2 склади боєприпасів окупантів.
Станом на ранок 8 грудня загальні втрати загарбників склали:
- За наявною інформацією, в тимчасово окупованому місті Ясинувата Донецької області, під час перевезення одного з підрозділів окупаційних військ на бойові позиції втекли близько 20 осіб зі зброєю з числа раніше увʼязнених осіб. В результаті проведення розшукових дій трьох втікачів знищено. Заходи тривають. Як кажуть, бий своїх, щоб чужі боялись.
- На тимчасово зайнятій території Запорізької області, з метою поповнення поточних втрат, російські окупанти планують мобілізувати місцевих жителів. Зокрема, в місті Мелітополь Запорізької області відзначено видачу повісток чоловікам призовного віку з вимогою прибути до військового комісаріату у найближчий час.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що наразі в Україні немає потреби у проведенні додаткової хвилі мобілізації.
«У нас певні організаційні заходи вже робляться за рішенням Генштабу… Говорити про те, що на цей момент нам потрібна додаткова мобілізація, – питання поки що так не стоїть. У нас достатньо сьогодні людей у ЗСУ й узагалі в секторі безпеки та оборони… Нам потрібна зброя. Починаючи від артилерії, снарядів до неї, броньованих автомашин, танків, літаків, все. Партнери знають цей наш перелік для того, щоб наші хлопці та дівчата могли на фронті бути більш успішними й ефективними, як ми це вже демонструємо 9 місяців».
- Протягом останнього тижня роботи «зернового коридору» через морські порти Одеської області було експортовано 838,1 тис. тонн агропромислової продукції, що на 39% більше відвантаження цим каналом тиждень тому.
Також в останній період спостерігається тенденція до використання суден більшої тоннажності, що дозволяє швидше проходити перевірку і вивозити більше продукції з України.
Українська продукція попрямувала в країни Азії (Китай, Туреччина, Ізраїль та інші), Європи (Іспанія, Італія, Португалія та інші) та Африки (Єгипет, Ефіопія, Алжир).
Усього з початку роботи «зернового коридору» з 1 серпня по 4 грудня 2022 року вдалося експортувати 13,0 млн тонн агропродукції нашим іноземним партнерам.
Експорт української агропродукції на сьогодні залишається реальним та дієвим інструментом у боротьбі зі світовою продовольчою кризою. Світовий ринок не має можливості замінити українську агропродукцію.
- Майно росії та Білорусі, серед якого рухомий склад та товарно-матеріальні цінності, арештоване співробітниками Бюро економічної безпеки України, уже приносить дохід нашій державі.
«Укрзалізниця» отримала 1,3 млрд грн доходу від комерційного використання арештованих залізничних вагонів та контейнерів, які належали компаніям рф та Білорусі.
- Створений на час дії воєнного стану єдиний «єДокумент» у разі відключення мобільного зв’язку працюватиме в застосунку «Дія» у будь-якому разі.
У Міністерстві цифрової трансформації уточнили: якщо є хоч якийсь мобільний зв’язок, усе працюватиме. При цьому за відсутності мобільного зв’язку документи зникають не відразу, а поступово – у міру оновлення, оскільки кожен документ має свій термін дії.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Учора під час зустрічі з членами ради із прав людини та суду путін офіційно підтвердив, що росія веде загарбницьку війну геноцидного типу задля завоювання нових територій.
Російський президент похвалився захопленням територій України та порівняв себе із Петром I.
путін визнав те, про що від самого початку повномасштабної війни знав увесь світ: не було й нема ніяких «провокацій з боку України чи НАТО», нема ніякої «денацифікації» чи «демілітаризації», росії не загрожували ніякі «біолабораторії США», яких не було в природі, хто не збирався нападати на рф.
Просто путін і його оточення вирішили знищити Українську державу та український народ.
Для всього світу очевидно, що це нацистські та людиноненависницькі цілі, які поки що підтримує більшість росіян.
Нагадаємо, що 16 травня путін заявляв, що росії не потрібні території України. Сьогодні ж він чітко окреслив, що результатом так званої «спецоперації» є «нові території».
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що влада рф, попри офіційні заперечення готується до другої хвилі мобілізації.
Адміністрація путіна прямо заперечила чутки про другу хвилю мобілізації, намагаючись вгамувати зростаюче невдоволення в російському суспільстві.
В ISW припускають, що здійснених інформаційних заходів недостатньо, щоб переконати широкі верстви російського населення в необхідності додаткової мобілізації, враховуючи низьку реакцію на рекламні кампанії з набору добровольців улітку.
Аналітики переконані, що Кремль ризикує ще більше підірвати довіру до себе, оголосивши нову хвилю мобілізації, про яку говорять неофіційні джерела.
Показово, що в прості росіяни досі не отримали від влади чіткого пояснення, куди ж поділася регулярна армія рф, яку до 24 лютого пропаганда називала «другою у світі». А з оголошенням другої хвилі мобілізації у громадян росії має виникнути ще більше питань, адже у полум’ї війни безслідно зникають ті 300 тисяч людей, яких путінський режим забрав під час першої хвилі.
- У той час як Кремль готує відповідь на нафтове ембарго Євросоюзу та погрожує припинити постачання країнам, які приєдналися до стелі цін, російські нафтові компанії отримують усе менше грошей за свої барелі.
Як повідомляє Reuters, зараз російський сорт нафти Urals торгується близько $60 за барель, але насправді експортери заробляють не більше як $40–45.
Стільки, за даними агентства, отримують нафтовики при вивезенні сировини танкерами на умовах FOB із ключових портів Балтійського та Чорного морів – Усть-Луги, Приморська та Новоросійська.
Нафтові надприбутки для рф починають танути, що вже найближчим часом суттєво позначиться на бюджеті.
- Британська розвідка вважає, що російська влада просуває оборонні приготування на своїй міжнародно визнаній території, щоб розпалити патріотичні почуття громадян.
Розширення останнім оборонних позицій уздовж міжнародного кордону з Україною та вглиб Бєлгородської області, створення місцевих «загонів самооборони» є просто спробами активізувати громадян рф, які вже серйозно сумніваються у здатності путінського режиму закінчити війну в Україні перемогою. Адже за 9 місяців обіцяного бліцкригу не відбулося, а тепер росія під тиском українського війська фактично втратила більшість захоплених після 24 лютого територій.
- «Недостатність стратегічної оцінки є одним із критичних недоліків центральної російської урядової архітектури, про що свідчить початкове рішення росії про вторгнення в Україну», – йдеться в огляді.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Законодавці США погодилися надати Україні щонайменше $800 млн додаткової безпекової допомоги наступного року. Про це йдеться у відповідному законопроєкті про оборонну політику.
Законодавці збільшили суму допомоги на 500 мільйонів доларів порівняно з тою, про яку просив президент Джо Байден на початку цього року.
Очікується, що бюджет на фінансовий 2023 рік буде ухвалено Сенатом і Палатою представників цього місяця, після чого його надішлють до Білого дому, щоб його підписав президент США.
- Україна продовжує свій шлях до НАТО, посилюючи співпрацю з Альянсом у різних аспектах безпекової діяльності. Черговий крок у цьому напрямку було зроблено під час засідання Комітету НАТО з питань партнерства і кооперативної безпеки, що відбулось у Брюсселі.
Там було узгоджено майбутнє співробітництво сторін із відновлення економіки України, а також поглиблення зв’язків у галузі військово-промислового комплексу й аерокосмічних технологій.
- Німеччина виділяє Україні 200 млн євро, які мають бути спрямовані на підтримку внутрішньо переміщених осіб.
«Ми хочемо ще більше зміцнити соціально-економічну стійкість внутрішньо переміщених осіб і таким чином підготувати для всього українського суспільства кращі основи для економічного розвитку та відбудови», – сказала посол Німеччини Анка Фельдгузен.
Грантова угода спрямована на такі цілі, як:
- підтримка систем соціального захисту;
- швидка допомога малозабезпеченим;
- забезпечення основи для майбутньої відбудови та подальшого економічного розвитку.
- Верховний суд Франції підтвердив рішення Міжнародного арбітражу про стягнення з рф на користь Ощадбанку 1,1 млрд доларів плюс відсотки за захоплення активів в окупованому Криму.
Відсотки будуть нараховуватися з моменту винесення рішення до часу фактичної компенсації (це близько 100 тисяч доларів США щоденно).
Росіяни відмовились брати участь в арбітражному провадженні та намагалися відкласти примусове виконання арбітражного рішення й скасувати його. Однак це не вдалося зробити.
- Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що росія намагається заморозити війну в Україні перед тим, як почати більш масштабний наступ навесні.
«Зараз в України є імпульс», – сказав Столтенберг, додавши, що столиці країн НАТО «постійно розглядають питання про те, які системи озброєнь ми хочемо поставити» Києву.
«Умови для дипломатичного рішення зараз відсутні. Чим більше ми хочемо мирного рішення, тим більш терміново ми повинні надати військову підтримку Україні», – сказав генсек НАТО, додавши, що рф не виявила жодних ознак бажання мирного закінчення війни.
- США разом із НАТО, а також Україною, прагнуть покласти край російській агресії на умовах справедливого миру, а не домовлятися про паузу, яку путін може використати для відновлення сил.
Про це заявив речник Державного департаменту США Нед Прайс.
«Ми хочемо миру, українці хочуть миру, трансатлантична спільнота хоче миру. Чого ми не хочемо – це паузи… Ми знаємо, що путін використає її для того, щоби переоснастити, переобладнати, перегрупувати свої сили та, швидше за все, повернутися в Україну з новою помстою. Це не в інтересах справедливого й, тим більше, довготривалого миру».
У цьому зв’язку Прайс наголосив, що те, яким має бути справедливий мир, чітко висловився президент України, зокрема, під час саміту G20.
- У Литві слідом за Латвією анулювали ліцензію російському телеканалу «Дождь». Країни Європи вже чітко розуміють, що історія про «гарних росіян» – це тільки привід російській пропаганді просувати свої наративи. А це, відповідно, підриває безпеку тих держав, де працює російська пропаганда.
- Південна Корея передала на підтримку України 100 пікапів Ssang Yong Musso та 5 мініекскаваторів DOOSAN DX17Z. Також Україні надаються електрогенератори потужністю 450-500 кВт.
Допомога вирушила з порту міста Інчхон до України.
- Учора в кількох містах Німеччини пройшов масштабний рейд проти членів угруповання, яке підозрюють у тероризмі та підготовці державного перевороту.
Повідомляється, що серед арештованих радикалів є і громадянка росії.
Цей інцидент цілком вкладається в один ланцюжок недавніх подій: у Швеції вбили критика Кадирова, а в Іспанії розсилали посилки з вибухівкою.
Усі факти непрямо вказують на слід росії, яка завжди інвестувала в розкол, поляризацію і дестабілізацію. Саме рф створила цілу «фабрику тролів», які спрямовані на розпалювання ворожнечі в Європі.
Тож світ усе більше розуміє, що саме путінська росія – це ключова загроза безпеці цивілізованих держав.