Переяслав долучився до програми «Мріємо та Діємо» – вона п’ятирічна і спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, створення сприятливого середовища, в якому молодь матиме можливість реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни. Ініціатива реалізується міжнародною некомерційною організацією IREX за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Серед іншого у рамках проєкту проходять різноманітні заходи з медіаграмотності, зокрема присвячені Дню безпечного Інтернету – їх вже відвідали переяславці-користувачі Facebook, які уже пройшли школу медіа грамотності. «proSLAV» публікує їх поради щодо кібербезпеки та кірбулінгу:
«Ти точно зустрічав у соціальних мережах людей, після спілкування з якими настрій погіршується, з’являється відчуття провини та роздратування… Це токсичні люди. Вони псують нам дні, тижні, або навіть краще отруюють наше спілкування в мережі роками. Ви могли ще навіть не зустрічати виразу «токсичні люди» чи «токсичні відносини», але точно були знайомі з такими. Але навіщо нам перетворювати на кошмар своє життя і спілкуватись з такими людьми?
Аби цього не уникнути, варто знати: якщо хтось намагається тебе образити чи спровокувати – зупинись, добре подумай чи потрібно взагалі відповідати; проігноруй; заблокуй та вийди з мережі; видихни та піди на прогулянку чи випий чаю; ти можеш ати справу з тролем чи ботом, дискусії з ними – нездорові і принесуть більше шкоди ніж користі.
Продіагностуйте свої відносини в мережі. Якщо ж прийшли до твердого висновку, що вони токсичні, спробуйте реалізувати хоча б дві рекомендації із перелічених.
Подбайте про своє оточення. Бо ваше зовнішнє – це відображення вашого внутрішнього».
«Сьогодні мій пост до Дня безпечного Інтернету про те, як виявити та протистояти рейковим аккаунтам в соцмережах.
Ми проводимо у соцмережах, особливо у Facebook, щодня чимало часу. І при будь-якому зручному інфоповоді (чи навіть без нього), в коментарях до сторінки, за якою ви слідкуєте або безпосередньо до вашої публікації, час від часу приходять вони. Десятки нікнеймів, які спамлять без перестанку.
Як вирахувати бота і не сплутати зі звичайною людиною – скористайся простим чек-листом:
– Чи присутня особиста інформація в аккаунті та хоча б одна реальна фотографія?
– Чи є справжні друзі?
– Чи є на сторінці власний контент або це лише регулярні репости?
– Зверни увагу на цілодобову активність та репости в нетиповий для звичайного користувача час (наприклад, вночі).
– Наявність у друзях аккаунтів, які також схожі на ботів.
– Використай софт Botometer (перевіряє, чи керує обліковим записом бот).
Побачив у друзях бота, що робити?
1. Ще раз уточнити в приватному повідомленні, чи не трапилось зараз якоїсь помилки, і ваш друг таки бот, а не людина. Бот ніколи не відповідатиме, він не вміє цього робити.
2. Потрібно не просто видалити його, а спочатку поскаржитися системі соціальної мережі, що це бот.
3. Порадити зробити це ж саме іншим своїм друзям, яких теж було колись введено в оману цим ботом».
Нагадаємо, що День безпечного Інтернету в Україні відзначався 8 лютого з метою поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.