Виконавчий комітет Переяславської міськради 23 червня на позачерговому засіданні ухвалив рішення про створення тимчасової комісії, яка займатиметься обстеженням житла в рамках урядового експериментального проєкту. Ініціатива спрямована на забезпечення ВПО оселями у сільській місцевості за рахунок державних коштів. Деталі передає Proslav.

Суть державної ініціативи
Як повідомила під час засідання заступниця міського голови Тетяна Кондратенко, уряд прийняв постанову, яка передбачає надання субвенції з державного бюджету місцевим громадам для придбання житла для внутрішньо переміщених осіб. Головна умова проєкту – будинки мають розташовуватися виключно у сільській місцевості.
Реалізація цієї програми базується на постановах Кабінету Міністрів України від 6 березня 2026 року №301 та від 10 червня 2026 року №751.
Метою проєкту є інтеграція осіб, які втратили житло або вимушено покинули його через збройну агресію Російської Федерації, у територіальній громаді за новим місцем проживання.
Склад та завдання комісії
Першим кроком для реалізації урядової постанови на місцях стало створення та затвердження складу спеціальної комісії. Цей орган розглядатиме пропозиції, обстежуватиме будинки перед їхньою купівлею та здійснюватиме необхідні дії для переведення нерухомості у комунальну власність громади з подальшим поселенням туди сімей переселенців.
Рішення щодо створення комісії, включно з технічними змінами щодо залучення юриста, було успішно проголосовано та прийнято.
До керівного складу тимчасової комісії увійшли:
- Голова комісії: Оксана Степаненко, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
- Заступник голови комісії: Тетяна Кондратенко, заступник міського голови – керуюча справами виконкому;
- Секретар комісії: Ольга Агейкіна, головний спеціаліст відділу комунального майна.
До роботи комісії також залучені секретар міської ради, керівники фінансового управління, управлінь соцзахисту, містобудування та архітектури, земельних ресурсів, а також представники Держпродспоживслужби, ДСНС та голова Ради ВПО при виконавчому комітеті Денис Скрипець.
Як перевірятимуть будинки
Основним завданням комісії є обстеження об’єктів нерухомості для визначення їхньої відповідності мінімальним вимогам щодо споживчої якості житла. Обстеження обов’язково здійснюватиметься у присутності власника будинку або уповноваженої ним особи.
Згідно із затвердженою формою акта обстеження, фахівці інспектуватимуть наступні критерії:
- Стан фундаменту та несучих конструкцій (відсутність деформацій та небезпечних тріщин);
- Цілісність покрівлі та фасаду (захист від опадів та відсутність руйнувань);
- Справність та безпечність електрозабезпечення;
- Наявність та робочий стан систем опалення (пічне, газове, електричне або твердопаливне) і вентиляції;
- Наявність джерела питної води, умов для водовідведення та облаштування вбиральні;
- Загальний санітарно-гігієнічний стан приміщення (зокрема, відсутність цвілі та грибка).
За результатами візуального огляду та перевірки технічної документації комісія складатиме офіційний висновок. Об’єкт нерухомості може бути визнаний придатним для використання як житло, таким, що потребує ремонту, або ж повністю непридатним для проживання. До актів можуть долучатися матеріали фото- та відеофіксації. Контроль за виконанням даного рішення покладено на заступницю міського голови Оксану Степаненко.

