Сьогодні 227-й день повномасштабної війни, розв’язаної росією проти України. Весь наш народ протистоїть цій агресії, тому окупанти не можуть переламати хід подій і зупинити український контрнаступ.
Наші воїни впевнено і вперто просуваються вперед, звільняючи населені пункти на Херсонщині, Донеччині та Луганщині.
- Противник намагається утримати тимчасово захоплені території, зосереджує зусилля на спробах зриву активних дій Сил оборони на окремих напрямках, разом з тим веде наступальні дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, наші захисники вчора відбили ворожі атаки в районах 13 населених пунктів – Виїмка, Бахмутське, Красна Гора, Бахмут, Майорськ, Андріївка, Первомайське, Веселе, Кам’янка, Побєда, Невельське, Новомихайлівка та Тернові Поди.
Російські окупанти продовжують зазнавати втрат на півдні нашої країни. Так, в районі населеного пункту Каховка Херсонської області, підтверджено знищення живої сили та військової техніки, серед якої засоби протиповітряної оборони. Також ефективно був накритий район зосередження противника поблизу населеного пункту Борозенське.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 08.10 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 62060 (+380) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2472 (+6) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5111 (+18) од,
- артилерійських систем – 1459 (+4) од,
- РСЗВ – 345 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 180 (+3) од,
- літаків – 266 (+0) од,
- гелікоптерів – 234 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1079 (+12),
- крилаті ракети ‒ 246 (+0),
- кораблі /катери ‒ 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3875 (+13) од,
- спеціальна техніка ‒ 136 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Донецькому, Бахмутському та Краматорському напрямках.
- Авіація Сил оборони протягом доби завдала 11 ударів. Підтверджено ураження 8 місць зосередження озброєння та військової техніки, а також 3 зенітних ракетних комплексів противника. Крім того, наші підрозділи протиповітряної оборони збили два БпЛА та два гелікоптери ворога.
- Ракетні війська й артилерія за добу уразили один район зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, понтонну переправу та комплекс РЕБ.
- За даними британської розвідки, понад половина українського танкового парку складається з захоплених у росіян машин.
«Україна, ймовірно, захопила щонайменше 440 російських основних бойових танків і близько 650 інших броньованих машин із моменту вторгнення».
У британській розвідці стверджують, що неспроможність російських екіпажів знищити неушкоджену техніку перед відходом або здачею в полон свідчить про поганий стан їхньої підготовки і низький рівень бойової дисципліни.
«Зважаючи на те, що російські формування перебувають під сильним тиском у кількох секторах, а війська дедалі більше деморалізуються, росія, ймовірно, продовжуватиме втрачати важке озброєння».
- Експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що використання росією іранських безпілотників Shahed-136 навряд чи істотно вплине на хід війни.
Зазначається, що використання цих безпілотників не призводить до ефектів, аналогічних використанню Україною американських систем HIMARS.
Росіяни не направляють безпілотники на асиметричні вузли поблизу поля бою, але використовували багато «Шахедів» проти цивільних цілей у тилових районах. Імовірно, вони сподіваються викликати нелінійний ефект за допомогою терору.
ISW пише, що російські війська, схоже, вже використали нетривіальний відсоток постачань Shahed-136, якщо твердження про надані росії «сотні» безпілотників правильні.
- За наявною інформацією, у рф відчувають серйозні проблеми з матеріальним забезпеченням мобілізованих. Так, на початку жовтня, з 8 тисяч відмобілізованих осіб, які перебувають на базі новосибірського вищого командного училища, забезпечено військовою формою не більше половини. Крім того, особовому складу видають лише польову форму та взуття. Решту екіпірування необхідно купувати за власний кошт або спробувати отримати від органів місцевої влади. Залишається проблемним питання забезпечення мобілізованих шоломами та бронежилетами.
- Від початку обов’язкової евакуації населення з Донецької області виїхали понад 22 тис. людей, серед яких 3,5 тис. дітей.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський переконаний, що рф маніпулює темою перемовин, щоби зупинити визволення території України й виграти час для перегрупування своїх сил.
Про це глава держави заявив під час виступу на засіданні Європейської ради.
«Щоб зупинити звільнення України, росія почала маніпулювати темою переговорів і нібито згадала про діалог, який сама ж і відкинула, почавши цю війну проти України й проти вас усіх, проти всієї Європи. Очевидно, що росія не хоче ніяких справжніх переговорів. Бо якби хотіла, то відреагувала б на десятки наших пропозицій і намагань. росія просто хоче виграти час. Хоче перегрупувати сили й накопичити ресурси, щоб ударити знову».
- Українська влада з 5 жовтня розпочала видачу пенсій на звільнених територіях Донецької області через Укрпошту. Пересувні відділення вже працюють в Лимані, Святогірську та селищі Яровому.
Також усім місцевим мешканцям, які проживають у цих населених пунктах, видають разову фінансову допомогу від Товариства Червоного Хреста в Україні у розмірі 1200 грн на особу.
Крім того, пересувні відділення будуть доставляти товари першої необхідності: продукти, миючі засоби, засоби гігієни – усе те, що допоможе вирішити гуманітарну кризу в регіоні.
- Прем’єр-міністр Денис Шмігаль повідомив, що наші міжнародні партнери – Туреччина й ООН – підтримують продовження зернової угоди.
«І Туреччина, і ООН говорять про те, що ініціативу буде продовжено. Інші країни-партнери також докладуть зусиль, адже йдеться про глобальну продовольчу безпеку, і тут важлива безперервність постачання агропродукції з України».
За час роботи зернового коридору вже експортовано близько 6,2 млн тонн зерна й кукурудзи з України. Приблизно 250 кораблів випливли з одеських портів, везучи вантаж країнам, що потребують його. Приблизно третина – на Африканський континент, третина – до країн Азіатського континенту, десь близько 15% – до країн Південної Америки, інші – до європейських країн.
Важливо розуміти, що зерновий коридор – це про харчову безпеку світу, а не про заробітки України.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Російські ЗМІ повідомляють, що у Кремлі відмовилися від ідеї масштабних святкувань дня народження путіна. Відсутність урочистостей у 70-річний ювілей російського диктатора пояснили лаконічно: «зараз не час для свят».
Тим часом експерти наголошують, що пропаганді просто дали наказ не особливо афішувати, що президент країни – вже глибокий пенсіонер. До того ж на фоні падіння економіки рф, тотального урізання бюджетів і серйозних поразок на лінії фронту в Україні будь-які святкування даватимуть додаткові приводи до невдоволення громадян.
Власне, влада досі ніяк не пояснила народу втрату Лиману, розгром свого угруповання у цьому місті й провали на лінії фронту, що відбулося на фоні масштабних святкувань спроби анексії українських територій.
Аналітики кажуть, що зараз губернатори навіть думають про те, щоб урізати витрати на новорічні свята – зайвих грошей ні в кого немає.
Цікаво, що сьогодні путіна з днем народження привітали тільки 4 країни: Білорусь, Нікарагуа, КНДР і Таджикистан.
- У росії не вистачає грошей на всі виплати, тому путінська влада почала урізати держбюджет на 2023 рік. Зокрема, скорочено такі витрати:
- на забезпечення доступним житлом – на 9%,
- на будівництво доріг – на 26%,
- на боротьбу із серцево-судинними захворюваннями – на 30%,
- на боротьбу з онкологією – на 19%.
Водночас оборонний бюджет, уже збільшений цього року на 1,2 трильйона рублів, стане ще більшим на 293 млрд рублів – 4,981 трлн рублів. За статтею «національна безпека та правоохорона», куди зашиті бюджети МВС, Росгвардії, Слідчого Комітету, спецслужб тощо, зростуть на рекордні 50% до 4,417 трлн рублів.
Тож фактично російська влада продемонструвала своєму народу, що є пріоритетом. Здорові громадяни не потрібні, необхідні тільки зброя та гарматне м’ясо. А також «пси режиму», які будуть захищати владу від власного народу.
- У вересні й за підсумками трьох кварталів авторинок рф упав майже на 60% – серед лідерів залишається Lada, російські ГАЗ та УАЗ, а також китайські бренди.
Більшість іноземних брендів не поповнюють склади.
За дев’ять місяців продаж скоротився на 59,8%, до 506,7 тис штук.
- На території військового аеродрому Шайковка в Калузькій області стався вибух через падіння безпілотника. Апарат, як заявив місцевий губернатор, «прилетів із боку кордону».
Деякі ТГ-канали повідомляють, що вибух відбувся над злітно-посадковою смугою. Знищені два бомбардувальники Ту-22М3.
Саме з цього аеродрому злітають російські Ту-22М3 – дальні стратегічні бомбардувальники-ракетоносці. З них по території України запускаються ракети Х-22. З цих же літаків на захисників “Азовсталі” скидали некеровані бомби ФАБ-3000.
- росія втрачає свій вплив на Кавказі, зокрема в питанні розв’язання конфлікту в Нагірному Карабасі.
Сьогодні Вірменія та Азербайджан домовилися про розміщення цивільної місії ЄС уздовж кордону. Місія працюватиме спільно з комісіями з делімітації, розпочне свою роботу в жовтні й триватиме максимум два місяці.
Показово, що як тільки із процесу переговорів викинули росію, сторони одразу змогли порозумітися.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Оголошення лауреатів Нобелівської премії миру-2022 спричинило серйозний резонанс у суспільстві.
Її отримали білоруський політв’язень Алесь Бяляцкі, українська організація «Центр громадянських свобод» та організація з прав людини «Меморіал» із рф.
Вручення премії «на ртьох» можна розцінювати як намагання «примирити» три народи. Але в цьому контексті дуже дивним виглядає розуміння «миру» представниками Нобелівського комітету. Адже за фактом премію вручили представникам двох країн, які напали на третю.
При цьому ані російські, ані білоруські організації так і не змогли організувати у своїх державах спротив повномасштабній війні проти України.
- Іспанія відправляє Україні нову партію допомоги, до якої увійшли вісім легких позашляхових броньованих автомобілів, два автомобілі швидкої допомоги та п’ять тонн медикаментів. Допомогу взяли із запасів збройних сил Іспанії.
Окремо готується конвой із 12 великовантажних автомобілів із гуманітарною допомогою. Їх найближчими днями відправлять морем до Польщі.
Також анонсовано, що з 1 листопада буде розширена програма підготовки українських військовослужбовців в Іспанії. Частина з них уже беруть участь у навчаннях у Сарагосі.
- Президент Франції Емманюель Макрон наголосив, що ЄС надішле в Україну більше військової техніки, зокрема далекобійної зброї з Франції.
«Ми перебуваємо у процесі обговорення цієї теми стосовно кількох механізмів, але ми справді працюємо над декількома запитами з деякими державами-членами ЄС, зокрема, щодо нових Caesar… Ми будемо продовжувати підтримувати Україну з фінансової, з гуманітарної та з військової точок зору».
- Глава Європейського парламенту Роберта Метсола знову закликала держави ЄС надати Україні танки.
«Україні потрібна важка зброя, і їй потрібні танки. Їй потрібна зброя. Країни-члени можуть їх надати у той час, як росія здійснює ескалацію свого вторгнення та стає все більш відчайдушною. Ми повинні відповісти пропорційним способом, щоб допомогти Україні виграти у цій війні».
- Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель закликає ЄС надати додаткові кошти для військової підтримки України.
«Я попрошу лідерів підтримати пропозицію щодо виділення нового траншу для Європейського фонду миру для продовження надання військової підтримки Україні, а також навчальної місії».
- Японія запровадила нові санкції проти росії у відповідь на спробу анексувати чотири регіони України.
Загалом до списку осіб, активи яких підлягають замороженню, додадуть 81 особу та дев’ять російських організацій.
За даними ЗМІ, санкції стосуватимуться родичів голови Чечні Рамзана Кадирова, міністра оборони РФ Сергія Шойгу, голови Ради федерації рф Валентини Матвієнко, прем’єр-міністра Михайла Мішустіна, заступника голови Ради безпеки Дмитра Медведєва та Аліни Кабаєвої.
Серед організацій, проти яких ввели санкції, – корпорація «Ростєх», холдинг «Роселектроніка», група компаній «Калашніков», «ОДК-Климов», суднобудівний завод «Море», концерн «Сузір’я», «Об’єднана двигунобудівна корпорація» та суднобудівний завод «Янтар».