БОЙОВІ ДІЇ
- Україна 44 день мужньо протистоїть російській повномасштабній агресії. За цей час наші захисники повністю розвінчали міф про «другу армію світу», завдяки нашим дипломатам цивілізовані країни не хочуть мати справи з рф, яка стала країною-ізгоєм. Тим часом весь український народ щодня демонструє єдність, рішучість і незламність у боротьбі – адже кожен громадянин на своєму рівні працює на спільну перемогу.
- Українські воїни мужньо боронять Батьківщину й виганяють окупантів із нашої землі. Сьогодні офіційно підтвердили звільнення Сумської області від загарбників. Наразі тут працюють рятувальники й вибухотехніки. Російські військові залишили після себе тисячі небезпечних «сюрпризів» – і це не лише боєприпаси, які не вибухнули, і сховки боєкомплекту, а й спеціально встановлені розтяжки і замінована техніка.
На Київщині також триває розмінування – виявлено тисячі небезпечних предметів.
- У Харківській області ЗСУ відганяють ворога від обласного центру, заважаючи йому проводити обстріли. Наші військові поступово виходять на кордон із росією.
- На Херсонщині наші воїни теж ведуть локальні наступальні операції та з кожним днем все більше наближаються до окупованого російськими військами обласного центру.
Станом на ранок 8 квітня загальні втрати загарбників склали:
- особового складу – близько 19000 (+100),
- танків ‒ 700 (+2),
- бойових броньованих машин ‒ 1891,
- артилерійських систем – 333 (+1),
- РСЗВ – 108,
- засоби ППО – 55,
- літаків – 150,
- гелікоптерів – 135,
- автомобільної техніки – 1361 (+3),
- кораблі /катери – 7,
- цистерн з ПММ – 76,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 112 (+1),
- спеціальна техніка – 25,
- пускові установки ОТРК/ТРК – 4.
- Станом на сьогодні українські війська знищили значно більше військових літаків російських загарбників, ніж мають на озброєнні Польща, Казахстан, Велика Британія та Білорусь.
- Майже всі окупанти, які на полі бою стикаються з нашими військовими, різко втрачають бажання продовжувати участь у війні.
Як повідомляє розвідка, підрозділ російських спецпризначенців, що має досвід бойових дій в Сирії, у повному складі відмовився брати участь у подальшому штурмі Маріуполя. У боях проти ЗСУ з 2 по 4 квітня цей підрозділ втратив близько 30 осіб.
Крім того, росіяни не хочуть іти на службу за контрактом. За результатами рекрутингу в Єкатеринбургу, навіть розмовляти про можливість підписання контракту погодилось менше 1% громадян, що перебувають у запасі. З 397 кандидатів тільки 2 дали згоду на співбесіду. Більшість просто не виходить на зв’язок.
Уже мобілізовані військовослужбовці мають вкрай низький моральний стан. Зокрема, 7 березня з Новоайдарської поліклініки в напрямку Луганська було відправлено два автобуси із пораненими окупантами. Переважна більшість із них мають поранення ніг. За висновками лікарів, найвірогідніша причина цих поранень – самокаліцтво, щоб уникнути повернення в зону бойових дій.
- Протягом минулої доби українська влада організувала евакуацію з небезпечних зон 4 676 людей.
Сьогодні, 8 квітня, погоджено десять гуманітарних коридорів для евакуації людей у Луганській, Запорізькій та Донецькій областях.
ВОЄННІ ЗЛОЧИНИ РОСІЇ
- Сьогодні російські війська скоїли черговий воєнний злочин – завдали ракетного удару по вокзалу в Краматорську, де в цей час чекали евакуації мирні люди. У підсумку «русский мир» вкотре убив десятки цивільних, зокрема й дітей, які намагалися втекти від нього.
Відразу після удару проросійські медіа написали, що на вокзалі були атаковані ЗСУ, а пізніше всі дописи були змінені. Тепер російська пропагандистська машина намагається подати світові цю подію як злочин українських військових. Однак такі заяви можуть подіяти виключно на самих росіян, інфікованих путінською пропагандою. Весь світ прекрасно знає, що росія може поширювати навіть найбезглуздіші фейки, щоб виправдати свої злочини. Починаючи від ситуації з літаком рейсу МН17 у 2014-му році, закінчуючи воєнними злочинами в Бучі, Маріуполі та інших українських містах.
Напередодні масового вбивства людей на вокзалі в Краматорську Олег Царьов та інші пособники окупантів закликали бомбити українські вокзали.
- Глава МЗС Великої Британії Елізабет Трасс: «Приголомшена жахливими повідомленнями про російські ракетні обстріли мирних жителів на залізничному вокзалі Краматорська на сході України. Націлювання на цивільних є військовим злочином. Ми притягнемо до відповідальності росію і путіна».
- Посольство США в Україні: «Російський ракетний обстріл залізничного вокзалу у Краматорську, центру евакуації цивільного населення, в результаті якого десятки людей загинули та понад 100 отримали поранення, є ще одним звірством, вчиненим Росією в Україні».
- Президент Європейської ради Шарль Мішель: «Жахливо бачити, як Росія завдає удару по одній з основних станцій, які використовує мирне населення, що евакуюється з регіону, де Росія посилює свої атаки. Необхідні дії: більше санкцій проти Росії та більше зброї для України, що надходить з ЄС».
- Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель: «Я рішуче засуджую сьогоднішній ранковий невибірковий напад Росії на залізничний вокзал у Краматорську… Це ще одна спроба закрити шляхи втечі для тих, хто тікає від цієї невиправданої війни та зазнає страждань».
- Прем’єр Нідерландів Марк Рютте: «Шокований небаченими стражданнями внаслідок ракетного удару РФ по залізничному вокзалу у Краматорську, через який тисячі людей намагалися втекти від війни. Після жахливих звісток з Бучі, це – нове дно».
- Прем’єрка Естонії Кая Каллас: «Це систематичні масові вбивства. Кремль використовує методичку часів Другої світової і хоче якомога більших жертв серед цивільного населення. Ми повинні зробити більше для підтримки України».
- Президент Франції Еммануель Макрон: «Цивільні українці їдуть, щоб уникнути найгіршого. Яка у них зброя? Дитячі візочки, іграшки, валізи. Сьогодні вранці на вокзалі Краматорська родини, які чекали на евакуацію, спіткав жах. Десятки загиблих, сотні поранених. Це жахливо».
- Президент України Володимир Зеленський: «Окупанти вдарили «Точкою-У» по залізничному вокзалу Краматорська, де перебували тисячі мирних українців, очікуючи на евакуацію… Російські нелюди не полишають своїх методів. Не маючи сил та сміливості протистояти нам на полі бою, вони цинічно знищують цивільне населення. Це зло, яке не має меж. І якщо воно не буде покаране, то ніколи не зупиниться».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Світ має дуже швидко надати Україні важке озброєння, якщо хоче, щоб війна закінчилася, інакше вона затягнеться надовго.
Про це сказав Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю індійському ЗМІ Republic Media Network.
«Ми здаватися не збираємося, а без важкої зброї це буде більш довгий процес війни. Ми будемо відбиватися, вони потім знову можуть піти, отримати нову техніку, накопичать ще армію і знову підуть на нас, будуть окупувати нові міста. А ми знову будемо боротися. Тому поки наша держава без важкої зброї – це війна на більш довгий термін».
Глава держави запевнив, що Україна не планує і ніколи не мала наміру захоплювати територію рф.
«Ми ніколи про це не думали, жодного російського містечка, жодної людини – нам це не потрібно. Ми воюємо тільки за свою землю. Тому коли ця зброя до нас прийде, ми зможемо відтіснити ворога з нашої землі. Нам потрібно тільки те, що наше».
- Український уряд працює над допомогою громадянам на нещодавно деокупованих територіях. У ці регіони прямують їжа, ліки, товари першої необхідності.
Було закуплено продуктових наборів на 4,7 млрд грн, і тисячі з них уже безкоштовно роздано нашим людям у прифронтових та звільнених містах.
Найважливіший етап роботи – відновлення критичної енергетичної інфраструктури: електроенергія, вода, газ. Роботи вже розпочалися.
Зараз ведуться переговори з американськими партнерами та українськими виробниками, щоб забезпечити звільнені території модульними будинками.
- Генштаб ЗСУ повідомляє, що весняний призов на строкову військову службу у 2022 році не проводитиметься. Завдяки загальній мобілізації потреби у проведенні чергового призову у квітні-червні немає.
- Російські кораблі, що сьогодні перебувають на судноремонтному заводі в місті Ізмаїл, незабаром будуть конфісковані на користь України.
- Сили територіальної оборони України сьогодні мають у своєму складі понад 110 тисяч осіб. Крім того, вже створено понад 450 добровольчих формувань територіальних громад.
Протягом трьох місяців цей підрозділ ЗСУ став уособленням спротиву українців й одним із феноменів, на який точно не розраховували російські загарбники.
Наразі сили ТрО щодня стають потужнішими, командири використовують кожну хвилину для тренування особового складу, залучаючи для цього, зокрема, й іноземних інструкторів.
Сьогодні в ТрО готують воїнів за різними спеціальностями, зокрема протитанкістів, зенітників, операторів БПЛА та снайперів.
- Уже 220 підприємств із різних регіонів України переміщено в західні області в рамках програми евакуації із зони бойових дій. 90 підприємств почали працювати. Загалом станом на 8 квітня було подано 1500 заявки, із яких 471 вже передано на транспортування.
Також повідомляється, що серед людей, які мали роботу до війни, продовжують працювати понад половину українців – 58%, що перевищує березневі показники.
Сьогодні бізнес відгукується на заклики держави відновлювати роботу. Цьому сприяє ухвалена нова система оподаткування.
- Сьогодні абсолютна більшість українців (86%) хочуть заборони проросійських партій. Громадяни також виступають за позбавлення мандатів проросійських представників (90%).
Про це свідчать результати опитування Соціологічної групи «Рейтинг».
- Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, високий представник ЄС Жозеп Боррель та прем’єр Словаччини Едуард Геґер разом із прем’єр-міністром України відвідали Бучу. Європейські гості на власні очі побачили наслідки звірств росіян.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- У рф буксує виконання військового замовлення, оскільки через інфляцію та санкції «з’їдають» передбачені під виробництво зброї кошти, а додаткові кошти в бюджеті відсутні.
- Путінський режим із кожним днем все більше усвідомлює, що в нинішніх реаліях неможливо замовчувати катастрофічні втрати військових в Україні. В епоху інтернету тільки повністю зазомбовані пропагандою люди можуть повірити мантрі «потерь нет», коли в кожному регіоні росії майже щодня хоронять загиблих. У деяких місцях – десятками.
Як стало відомо, у Ставрополі поховали відразу 55 військовослужбовців елітного 247-го гвардійського десантно-штурмового Кавказького козачого полку. Серед загиблих є, зокрема, командир полку та кілька командирів роти.
Тим часом для керівництва рф це тільки статистика, Кремль готовий відправляти тисячі людей на смерть заради своїх імперських інтересів.
В ефірі Sky News Дмітрій Пєсков заявив журналісту, що величезні втрати в Україні – це «неправильное понимание событий».
Тим часом українські захисники докладають максимум зусиль, щоб «демілітаризувати» російську армію, а в росіян щоб якомога швидше з’явилося «правильне розуміння подій».
- Путін уже десятки років обіцяє росіянам прориви, аналогів яким немає. І тільки за останні півтора місяця він нарешті виконав обіцянку. Завдяки його політиці та повномасштабному нападу на Україну проти рф введено понад 6 тис. санкцій. Як заявив прем’єр рф Мішустін, це безпрецедентна кількість обмежень проти однієї держави.
Тож росію нарешті можна привітати зі лідерством у світовому рейтингу, однак це явно не допоможе «вставанію с колєн», яке теж обіцяв путін.
- У Росії активно обговорюється програма створення підземних сховищ для нафти, які можуть знадобитися через проблеми з її збутом.
Очікується, що за підсумками квітня видобуток нафти може впасти на 4-5% порівняно з березнем.
Як стверджують експерти галузі, росію вже найближчим часом чекає те, що зараз фіксується в Білорусі. Там завантаження нафтопереробних заводів упало на 40-60%. Також різко скоротилися золотовалютні резерви Мінська, вони складають усього 7,5 млрд дол. Також Білорусь вводить державне регулювання цін на деякі товари, зокрема на туалетний папір.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Рада ЄС затвердила п’ятий пакет економічних і персональних санкцій проти росії. Ці обмеження були ухвалені після звірств, скоєних російськими збройними силами в Бучі та інших місцях під російською окупацією. У ЄС наголосили, що прагнуть зупинити безрозсудну й нелюдську поведінку рф і дати зрозуміти, що їхня агресія дорого їм коштуватиме.
Санкції, зокрема, передбачають заборону на імпорт російського вугілля, на захід російських кораблів у порти ЄС, на автоперевезення вантажів будь-яким російським та білоруським транспортним підприємствам; на експорт квантових комп’ютерів, високоякісної електроніки, програмного забезпечення тощо.
Таким чином, ЄС нарешті почав частково робити те, про що вже давно просить українська влада на міжнародному рівні – максимально збільшити санкційний тиск на росію і не давати їй гроші, які використовують на продовження війни, адже за кожен день путінської агресії Україна платить дуже високу ціну – життям громадян.
- Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ЄС уже заморозив активи російських та білоруських олігархів майже на 30 мільярдів євро. Робота з пошуку активів продовжується.
Арештовано таке майно, як кораблі, вертольоти, нерухомість, предмети мистецтва (які одні варті майже 6,7 мільярда євро). На додаток, були заблоковані майже 196 мільярдів євро у фінансових трансакціях.
- Австралія передає Україні 20 бронеавтомобілів Bushmaster вартістю близько 38 млн дол. Це рішення було найшвидшим щодо виділення військової допомоги в історії Австралії.
- Словаччина передала Україні системи протиповітряної оборони С-300. Це перше постачання нашими західними партнерами протиповітряних ракет великого радіуса дії, з якими українське небо буде більш захищеним.
- США схвалили передачу Україні комплексів Stinger та Javelin, а також безпілотників Switchblade.
- Від початку вторгнення росії держави-партнери видворили 443 співробітників російських дипломатичних установ.
- Франція готова стати гарантом безпеки України після завершення війни з росією.
- Німеччина погодила фінансову підтримку для українських біженців у розмірі 2 млрд євро. З 1 червня наші біженці зможуть отримувати базові соціальні виплати, матимуть доступ до центрів зайнятості, охорони здоров’я та курсів німецької мови.
- Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр підтримав ідею про те, що президент рф путін і глава МЗС Сєргєй Лавров мають постати під трибуналом за воєнні злочини в Україні. Покарати необхідно всіх, хто скоїв злочини в Україні, тих, хто віддав їм накази, а також тих, хто несе за це політичну відповідальність.
- З початку повномасштабної російської агресії проти України російський ринок покинули або скоротили свою присутність на ньому понад 500 компаній. З кожним наступним воєнним злочином росії цей список поповнюється, адже цивілізований бізнес не хоче бути причетним до фінансування злочинного путінського режиму:
- Німецький виробник харчових продуктів Dr.Oetker заявив про повний вихід з рф.
- Найбільша банківська група Італії – Intesa Sanpaolo – припинила фінансування російських і білоруських контрагентів.
- Японський виробник будівельної і дорожньої техніки Komatsu призупинив виробництво у рф.
- Тайванська корпорація з виробництва електроніки та програмного забезпечення Acer повідомила про призупинення своєї діяльності в росії.
- Група Swedbank припиняє платежі до росії та Білорусі й із цих країн.
- Президент України Володимир Зеленський сьогодні виступив перед парламентом Фінляндії. Він закликав цю країну порушити в ЄС питання блокування доступу росії до сплачених за енергоресурси коштів.
«Якщо Європа не хоче фізично припинити постачання (енергоносіїв) уже зараз, не готова вона, хоча це все одно неминуче, потрібно як перший крок застосувати схему з обмеженням потоку грошей за нафту в Росію. Хай ці гроші накопичуються на спеціальних рахунках без доступу Росії до них».
«Якщо російська армія отримає наказ вдертися на вашу землю, вони зроблять те саме і з вашою країною. Я вам цього не бажаю. Вони зроблять те, що було в Бучі, у ваших містах. В містах будь-якої країни, про яку керівництво Російської Федерації вирішить, що це нібито – частина їхньої імперії, а не земля іншого народу. І навіть якщо російські солдати не розумітимуть, для чого їм це потрібно, вони все одно будуть воювати. Бо це ненависть і це презирство до інших людей, які виховуються зараз в Росії, причому на державному рівні».
- Українські активісти у Польщі разом зі своїми однодумцями-поляками знову блокують рух російських та білоруських вантажівок на польсько-білоруському кордоні. У пункті пропуску Кукурикі-Козловичі черга з вантажівок розтягнулася на десятки кілометрів.
Це вже третя спроба блокування цього місяця. Аналогічні заходи раніше відбувалися й на польсько-німецькому кордоні.
Активісти сподіваються, що із затвердженням ЄС п’ятого пакета санкцій проти рф російські вантажівки незабаром зникнуть із кордону.