В Україні планують посилити відповідальність за ухилення від мобілізації та інші військові правопорушення. Зокрема, збільшити штрафи за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, а також мобілізаційну підготовку та мобілізацію, передає Proslav з посиланням на законопроєкт №10379.
Штраф за ухилення від мобілізації
Пропонується, зокрема, внести зміни до Адміністративного та Кримінального кодексів і значно збільшити штрафи за військові правопорушення: за порушення правил військового обліку (наприклад, за ухилення від постановки на облік) пропонується збільшити штраф у розмірі від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 500 до 17 000 грн). Наразі сума штрафу становить 3 400-5 100 грн.
За порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію пересічним громадянам загрожує штраф на суму від 25 500 до 34 000 грн, а посадовцям – від 34 000 до 85 000 грн. А якщо це було вчинено «за умов особливого періоду», сума штрафу відчутно зростає – від 153 000 до 204 000 грн.
Крім того, осіб, які порушать законодавство під час дії особливого періоду може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з’ясування обставин правопорушення – до трьох діб.
Наразі за ухилення від мобілізації передбачено кримінальне покарання у вигляді від трьох до п’яти років позбавлення волі. Після прийняття змін до закону опинитися за гратами на строк від трьох до п’яти років можуть і громадяни, які відмовляються від проходження медичного огляду.
Чому вирішили посилити відповідальність за військові правопорушення
Цілями та завданнями проєкту Закону, йдеться у пояснювальній записці, зокрема, є удосконалення з урахуванням вимог воєнного стану засад адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Окрім посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за військові правопорушення у Кабміні хочуть також запровадити механізм, за яким не складається протокол у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень.
Йдеться про випадки, коли розгляд правопорушень віднесено до ТЦК СП, якщо особа не з’являється без поважних причин або без повідомлення причин не прибуття на виклик територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, бувши належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявністю у територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки підтверджувальної інформації про отримання особою виклику.
Нагадаємо, новий законопроєкт про мобілізацію пропонує зменшити призовний вік та блокувати ухилянтам рахунки.