Триває 226-а доба героїчної боротьби українського народу проти російських окупантів. росія не відмовляється від намірів вийти на державний кордон Донецької області, не допустити остаточного звільнення Харківської, намагається утримати захоплені райони Херсонської, Запорізької і Миколаївської областей. З 30 вересня сили оборони мали 168 зіткнень з противником.
- Наші воїни продовжують знищувати живу силу і техніку противники, а також витісняти його з окупованих земель.
З 21 вересня ЗСУ в Харківській області вдалося просунутись углибину оборони противника на 55 км, встановити контроль над 93 населеними пунктами, взяти під контроль понад 2400 кв кілометрів Слобожанщини.
На Херсонському напрямку з 1 жовтня 29 населених пунктів взято під контроль. Звільнено від російських окупантів понад 400 квадратних кілометрів області.
На кількох напрямках заглиблення по лінії фронту відбувається до 20 кілометрів.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 07.10 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 61680 (+350) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2466 (+17) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5093 (+29) од,
- артилерійських систем – 1455 (+31) од,
- РСЗВ – 344 (+0) од,
- засоби ППО ‒ 177 (+0) од,
- літаків – 266 (+0) од,
- гелікоптерів – 233 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1067 (+20),
- крилаті ракети ‒ 246 (+0),
- кораблі /катери ‒ 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3862 (+8) од,
- спеціальна техніка ‒ 135 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Краматорському та Криворізькому напрямках.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, за минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили ворожі атаки в районах 10 населених пунктів – Соледар, Бахмутське, Яковлівка, Одрадівка, Зайцеве, Бахмут, Красногорівка, Побєда, Водяне та Любомирівка.
- Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 11 ударів. Підтверджено ураження одного опорного пункту, 5 районів зосередження озброєння та військової техніки, а також 5 зенітних ракетних комплексів противника. Крім того, наші підрозділи протиповітряної оборони збили 5 БпЛА ворога, серед яких два Shahed-136 та один Mohajer-6.
- Ракетні війська й артилерія за минулу добу уразили 19 районів зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, 2 склади боєприпасів та 6 засобів артилерії.
- Російські окупанти, як і належить терористам, використовують тактику випаленої землі в Україні. Так, під час чергового хаотичного відступу ворог здійснив підрив дамби, що спричинило підтоплення населеного пункту Райгородок. У Кадіївці відбувається масове знищення архівів та копій документів, особливо тих, що містять історію окупації. У Сватовому вже заміновані основні інфраструктурні об’єкти, будівлі й території.
- У Генштабі повідомляють, що із 30 вересня по 6 жовтня Сили оборони України знищили 24 ворожі дрони-камікадзе Shahed-136 із 46 запущених.
- Британська розвідка стверджує, що росії бракує особового складу для оборони Херсонської області.
Українські підрозділи посунули лінію фронту ще на 20 км, насамперед завдяки просуванню вздовж східного берега Інгульця та західного берега Дніпра.
Пошкоджена річкова переправа через Дніпро в районі Нової Каховки залишається для них одним із небагатьох доступних шляхів для поповнення окупаційних сил.
«Росія стоїть перед дилемою: відведення бойових сил через Дніпро робить оборону решти Херсонської області більш стійкою; але політичним імперативом буде залишатися і оборонятися».
Зазначається також, що рф залучила до оборони Херсона більшу частину своїх недоукомплектованих повітряно-десантних військ, які не мають достатньої кількості особового складу.
«Таким чином, росія наразі має мало додаткових високоякісних сил швидкого розгортання для стабілізації фронту: вона, ймовірно, має на меті розгортання мобілізованих резервістів у цьому секторі».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський повідомив, що в деокупованих містах Лиман і Святогірськ, а також селищі міського типу Ярова в Донецькій області відновлено виплату пенсій.
«У Лимані, Святогірську і Яровій Донецької області додалася ще одна ознака повернення нормального життя – ми відновили там виплату пенсій. Видаємо й продуктові набори, гуманітарну допомогу. Повернення українського прапора означає, що й для Донбасу, і для всіх інших територій, які були тимчасово окуповані росією, знову стає можливим спокійне й соціально забезпечене життя».
- Президент України Володимир Зеленський виступив на зустрічі лідерів Європейської політичної спільноти – нового формату співпраці європейських країн.
У своєму зверненні глава держави наголосив, що ця спільнота має «”реальну змогу стати європейською спільнотою миру». Зараз присутні перебувають у «сильних умовах, щоб спрямувати всю можливу міць Європи на закінчення війни й гарантування довгострокового миру для України, для Європи, для світу».
Президент наголосив, що Росія вбиває не лише українців, а й чинить замахи і диверсії у Європі. Тому необхідна формула миру, яка покладе край шантажу, підкупу і агресії рф.
«Пункти нашої формули миру нейтралізують усе, що робить росія, щоб воювати. Перше – покарати агресора. Посилити санкції проти Росії. Зупинити будь-яку співпрацю з Росією та її компаніями. Виключити її з усіх міжнародних організацій чи принаймні призупинити її членство, її можливість спотворювати діяльність міжнародних інституцій, передусім ООН».
Другим пунктом плану миру є допомога Україні, бо «допомагаючи нам, кожна з ваших держав допомагає собі».
«Третій пункт нашої формули миру – відновлення безпеки й територіальної цілісності. Ми це робимо. Робимо разом із вами, з вашою допомогою. Четвертий пункт – гарантії безпеки. Ми потребуємо гарантій безпеки до того, як вступимо в НАТО, і на цьому шляху. І ми це зробимо. Зробимо також разом із вами. Наші пропозиції щодо гарантій безпеки представлені партнерам».
П’ятим пунктом формули є рішучість.
«За 225 днів повномасштабної війни ми всі вже показали, що Європа може впливати на питання війни та миру. Але тепер – усі разом – ми маємо зробити так, щоб формула війни була повністю заблокована, а формула миру – повністю реалізована».
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Представники путінського режиму не зупинилися на ініціативах компенсувати сім’ям мобілізованих втрату годувальників. Якщо раніше за мобілізованого видавали барана чи 5 кг риби, то тепер до цієї ініціативи приєдналася ще одна.
У Бурятії сім’ям мобілізованих роздадуть дрова. Причому не всім, а тільки тим, «хто дуже потребує». Обирати щасливчиків буде спеціальна комісія чиновників.
Ця новина видається особливо яскравою, якщо врахувати, що путінська пропаганда постійно всім розказує про те, як взимку замерзатиме Україна і Європа. Виявляється, у самій росії в цей час люди замерзають без дров, на які ще й квоти запровадили.
- У росії є серйозні проблеми із забезпеченням мобілізованих людей. У соцмережах з’являється все більше відеозвернень чоловіків, яких не годують, не створюють їм належних умов, тримають у вагонах чи взагалі просто неба.
Про забезпечення зброєю, захистом чи технічними засобами взагалі не йдеться.
Як повідомив міністр оборони Олексій Резніков, рф намагалася замовити через треті країни 200 тис. бронежилетів і 500 тис. комплектів зимового одягу. Наразі точно відомо, що росіяни отримали відмову від Туреччини.
Сам факт спроб замовити зимовий одяг уже свідчить про те, що в рф навіть старих ватників на складах не залишилося.
Таким чином «могилізація» в росії все більше наближається до свого логічного кінця – повного провалу.
- Путінські пособники і злочинці з числа чиновників на фоні провалів по всіх напрямках почали активно закликати Україну до мирних переговорів.
Сьогодні і спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко заявила, що рф готова до діалогу, але нібито Київ відкидає ці ініціативи.
При цьому вона назвала війну «кризою». Так, ніби не було вторгнення в суверенну країну, спроби анексії чужої території, масового вбивства мирних українців, знищення цілих міст і сіл.
Україна продовжує наполягати, що основою для будь-яких перемовин є виведення російських військ з території нашої держави та контроль Києвом усіх територій у кордонах станом на 1991 рік.
- путін на нараді з урядовцями та керівництвом ЦБ визнав падіння російської економіки й обвал платіжної спроможності росіян. Однак російський диктатор назвав це «деякими негативними тенденціями».
Важливо, що путін доручив уряду готуватися до того, що санкційний тиск на посію тільки посилюватиметься. Особливо це стосується секторів економіки, що орієнтовані на експорт, насамперед у європейські країни.
- Обсяг Фонду національного добробуту рф, який було створено під керівництвом путіна, зменшився за вересень на 1,08 трильйона рублів.
Скорочення обсягу фонду пов’язують, зокрема, і з курсовою переоцінкою.
Також експерти повідомляють, що через падіння юаня Центробанк РФ уже втратив близько $10 млрд.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Депутати Європарламенту закликали усі країни та міжнародні організації беззастережно засудити фіктивні референдуми в Україні та спробу росії захопити українські території силою.
Документ схвалили 504 голосами проти 26, 36 депутатів утрималися.
Депутати Європарламенту заявляють, що результати фіктивних референдумів, проведених під дулом пістолета, з анексії Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей є недійсними, і закликають держави-члени ЄС вжити додаткові жорсткі санкції.
Крім того, депутати Європарламенту закликали держави-члени ЄС та інші країни, які підтримують Україну, значно збільшити свою військову допомогу, особливо в сферах, про які просив український уряд. Держави-члени, які вагаються, повинні надати свою справедливу частку необхідної військової допомоги, яка допоможе зупинити війну.
- Рада ЄС остаточно затвердила 8-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти рф.
Згідно з санкціями, буде заборонено здійснювати морські перевезення та надавати допомогу й послуги, пов’язані з морськими перевезеннями до третіх країн сирої нафти або нафтопродуктів із росії.
Крім того, накладаються додаткові обмеження на імпорт на деревну масу й папір, цигарки, пластмасу та косметику, а також на елементи ювелірної промисловості.
Також пакет включає санкції щодо фізичних та юридичних осіб, причетних до організації незаконних «референдумів», представників оборонного сектора й осіб, які поширюють дезінформацію про війну.
- У командуванні Повітряних сил підтвердили, що українські військові вже проходять підготовку з управління зенітними ракетними комплексами NASAMS і IRIS-T.
- США через USAID нададуть Україні 55 мільйонів доларів для підготовки до зими.
Ця допомога забезпечить ремонт і технічне обслуговування труб та іншого обладнання, необхідного для опалення домівок, лікарень, шкіл і підприємств по всій Україні.
- Німеччина протягом останнього тижня передала Україні дві броньовані ремонтно-евакуаційні машини Bergepanzer 2.
Загалом таких машин у ЗСУ вже п’ять.
Bergerpanzer 2 розроблена на базі бойового танка Leopard 1. Вона забезпечує відновлення пошкоджених у бою машин, підтримку в установці й демонтажі двигунів та башт.
- Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі вважає, що Запорізька атомна електростанція є українською, попри заяви РФ про перехід об’єкта під її контроль.
Також гендиректор анонсував збільшення місії агенції на ЗАЕС із двох до чотирьох людей, які будуть змінюватися кожні три-чотири тижні.
- Лондонська біржа металів (LME) обмежить нові поставки міді та цинку від російської Уральської гірничо-металургійної компанії і Челябінського цинкового заводу.
На біржі пояснили, що обмеження пов’язані із санкціями, які 26 вересня запровадила Велика Британія проти російського мільярдера, експрезидента УГМК Іскандера Махмудова.
- Лідери України, Великої Британії та Туреччини сьогодні долучилися до своїх колег із ЄС на саміті в Празі. Метою заходу є об’єднання континенту перед обличчям російської агресії.
Захід було оголошено Брюсселем як «платформу для політичної координації» 44 різних держав. Серед тих, хто також візьме участь, – лідери Албанії, Азербайджану, Боснії, Грузії, Ісландії, Косово, Ліхтенштейну, Молдови, Чорногорії, Північної Македонії, Норвегії, Сербії та Швейцарії.
- Майже три чверті американців вважають, що США повинні продовжувати підтримувати Україну, незважаючи на погрози РФ щодо використання ядерної зброї.
Такі результати опитування оприлюднили Reuters/Ipsos.
73% американців погодилися з тим, що США повинні продовжувати підтримувати Україну. З цим погодилися як демократи, так і республіканці, хоча серед однопартійців Байдена було більше підтримки – 81%, ніж серед республіканців – 66%.