7 грудня 2023 року, у конференц-залі імені Василя Сухомлинського за співініціативи Університету Григорія Сковороди в Переяславі та Київського національного університету імені Тараса Шевченка у гібридному форматі (онлайн та офлайн) стартував ІІ Всеукраїнський форум «Українське суспільство в умовах війни: незламність, єднання, перемога».Про це пише сайт університету, переповідає Proslav.
Як підсумовують організатори, захід згуртував державних та політичних діячів, відомих та цікавих особистостей з різноманітних сфер суспільно-політичного та культурного життя навколо обговорення актуальних тем, повʼязаних з українським політикумом в умовах війни у контексті ефективності його функціонування та взаємовідносин, візії української справи на міжнародній арені, освіті та науці в умовах воєнного стану й політиці пам’яті і дерусифікації.
Як зауважив ректор закладу Віталій Коцур, у організації цього форуму поєдналися зусилля двох міст, які належать до трикутника де формувалася українська народність – Київ і Переяслав. Зазначив, що як університет Переяслава, так і Київський університет імені Тараса Шевченка є зразковими закладами, що, поза звичайним освітнім процесом, займаються національно-патріотичним вихованням своїх студентів.
РЕКЛАМА
«Приємно, що молодь прислухається до нашої думки, а тому сьогодні ми тут для того, аби обговорити ті гострі питання які постали перед Україною. Бо хто як не сучасна інтелектуальна еліта впливає на її майбутнє, має рухати ці процеси. Бажаю нам плідних дискусій і вітаю усіх учасників цього зібрання, зокрема міжнародну спільноту яка нині присутня тут», – зазначив Віталій Вікторович.
«Незабаром завершиться другий рік розв’язаної росією проти України великої війни. Це дозволяє зробити певні узагальнення і окреслити головні тенденції розвитку українського суспільства в умовах воєнного часу. Зокрема, можна стверджувати, що широкомасштабна воєнна агресія з боку рф спричинила консолідацію суспільства зумовлену необхідністю боротьби із зовнішнім ворогом. Сформовано чітку ціль суспільного розвитку, ключовим поняттям є перемога. Ми продемонстрували усьому світу, що ціною власного життя можемо захищати усі ті цінності, які називають європейськими. Нині ми чітко розрізняємо «чужих» і «своїх», тотально відмовляємося від ознак радянської спадщини та сепаруємося від росіян. Фактично чи не всі українці згодні, що ми з росіянами – не один народ і схиляються до європейської моделі розвитку нашого суспільства. Звісно ж, усі ми розуміємо що шлях до перемоги, миру та початку відбудови нашої країни буде не простим», – зазначив у вітальному слові заступник Керівника Офісу Президента України Олексій Дніпров, який долучився до зібрання у онлайн-режимі.
Надалі слово тримав заступник Міністра освіти і науки України Андрій Вітренко який зазначив, що щойно почув про те, що відбудеться такий форум, погодився брати участь у ньому. Підкреслив, що у МОН очікують коментарів та напрацювань зібрання у освітній сфері задля їх подальшого використання у роботі. Також вітальне слово до учасників виголосили 1-й радник політичного відділу Посольства Республіки Польща в Україні Марек Герасімюк, директор Інституту культури Посольства Італійської Республіки в Україні Карло Колонелла, ректор Вільнюського університету Рімвідас Петраускас й голова Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук Григорій Савченко.провів історичні аналогії й зосередився на сучасності чітко підкресливши, що попри кілька столітні намагання російської держави їй не вдалося «затягти нас на налигачі» у будь якій формі й прищепити нам «спільної єдності» з собою. Водночас, на думку Савченка, вона сформувала українську єдність яка й нині є серед нас. За його словами це великий енергетичний заряд на майбутнє.
Надалі робота зібрання продовжилася у чотирьох секціях – «Система публічного управління та український політикум в умовах війни: ефективність функціонування та взаємовідносин», «Перемога України: міжнародне бачення та дії», «Освіта і наука в умовах воєнного стану» й «Політику пам’яті та дерусифікації». Серед найвпізнаваніших учасників, які долучилися до їх роботи варто відзначити народний депутат України, голова підкомітету з питань соціальної політики агропромислового комплексу, розвитку сільських територій, науки та освіти Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Дмитра Костюка;Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня; доктора політичних наук, лідера Громадського руху «Рідна країна» Миколу Томенка; народного депутата України І, ІІ, III, IV та VI скликань, Міністра екології та природних ресурсів України (2000-2001) Івана Зайця;радницю з питань політик та залучення Програми «Мріємо та діємо» / IREX Ukraine, заступницю Міністра молоді та спорту України (2020-2023) Марину Попатенко; українську письменницю, сценаристку продюсерку, засновницю Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк та інших.
Поміж участі в дискусійних панелях, учасники, які долучилися до заходу наживо в Переяславі, мали нагоду відвідати виставки та майстер-класи підготовлені команою факультету мистецтв, менеджменту, педагогіки і психології: у холі головного корпусу закладу розгорнулася робота виставки «Мотиви Переяславщини» під кураторством старшого викладача Романа Мотузка; у виставковій залі на IV поверсі експонувалася персональна виставка магістранта Віктора Смірнова під назвою «Я ще нічого не намалював»; на третьому поверсі гості могли відвідати екскурсії та майстер-класи «Лялька-мотанка, писанкарство, витинанки» які курували Ольга Стрілець та Марта Генесіран й «Холодний батик, декоративний штемпельний розпис» які курувала Оксана Лєбєдєва та «Прості техніки макраме»під куруванням Інни Рубан.
Як стверджують в університеті, у ході високопрофесійних та інтелектуальних дискусій, учасники таки знайшли відповіді на ключові питання розвитку українського суспільства в умовах війни та обговорення планів і перспектив подальшої боротьби та існування в умовах «поствоєнної України». Наступного дня захід продовжився у Києві.