Двигун автомобіля – складний та важливий вузол, який складається із безлічі механізмів, що взаємодіють між собою. Під час роботи складові піддаються впливу високої температури та тертю. Відтак, для того, щоб зменшити зношення деталей, у двигун заливають оливу.
Які є види моторних олив
Наразі ринок моторних олив представлений безліччю пропозицій різноманітних брендів, серед яких, наприклад, Лотос 5W-40, Liqui Moly 5W-40, Motul 5W-30 тощо. Загалом рідини для двигунів поділяються на:
- Синтетичні;
- Напівсинтетичні;
- Мінеральні.
Мастила першої групи мають гарні захисні властивості. Вони допомагають утворити своєрідну плівку на поверхнях деталей. Та, своєю чергою, оберігає від нагару та шкідливих відкладень. За допомогою синтетичних олив також відбувається очищення внутрішніх камер двигуна.
Водночас варто додати, що мастила цієї групи не втрачають своїх корисних властивостей під час роботи у різному температурному діапазоні.
Напівсинтетичні оливи за основу мають мінеральну. Однак у складі присутні різні присадки, що робить їх схожими за властивостями до попередньої групи.
Останні (мінеральні) мастила виготовляють шляхом перероблювання продуктів нафти. Вони приваблюють покупців порівняно низькою ціною, однак мають низку недоліків. Наприклад, низька стійкість до роботи під час знижених температур. Оскільки на холоді – згущуються. Також варто додати, що під час роботи двигуна з мінеральними мастилами утворюється сажа, яка забруднює основний агрегат автівки.
Також оливи для змащування двигуна розрізняють за його типом:
- Турбовані двигуни;
- Бензинові;
- Дизельні.
Водночас на вибір змащувальної рідини впливає сезон, під час якого відбувається заливання до двигуна. Наприклад, «зимові» оливи виробляються зі спеціальним складом, який дозволяє зберігати гарну плинність навіть під час роботи за негативними температурами.
Навіщо проводити заміну моторної оливи
Термін роботи моторних олив, за якого зберігаються усі корисні властивості, не довічний. Відтак, кожні 8-10 тисяч кілометрів пробігу рекомендовано проводити заміну змащувальної рідини.
Своєчасне технічне обслуговування дозволить:
- Знизити показники сили тертя деталей. Це, своєю чергою, продовжить їм довговічність та убереже від небажаної заміни чи ремонту.
- Контролювати нагрівання двигуна. Свіжа олива зберігає температуру двигуна у допустимих значеннях, що перешкоджає перегріванню.
- Очищати двигун. Моторна олива проводить своєрідне омивання робочих поверхонь двигуна та не дозволяє домішкам та абразивним частинкам накопичуватися.
Відтак, своєчасна заміна змащувальної рідини двигуна є ключовим аспектом підтримки автомобіля в належному технічному стані. Регулярний техогляд зменшує зношування та продовжує термін служби головного агрегату машини.
Свіжа олива покращує роботу двигуна, що дозволяє підвищувати його продуктивність та, що не менш важливо, економити паливо.
Загалом, правильний догляд за двигуном, у тому числі при заміні змащувальної рідини, збереже безпеку під час руху та впевненість у власному автомобілі.