Україна розташована переважно в континентальному кліматичному поясі, тому навіть в південних регіонах ми обладнуємо опаленням майже кожну будівлю (винятком можуть бути, мабуть, лише літні хатки, які на зиму запечатують до приходу тепла).
Щоб досягти найбільш ефективної роботи обладнання, радимо порівняти різні схеми опалення, провести індивідуальні розрахунки та вибрати оптимальні варіанти. На різних об’єктах «найвигідніша система опалення будинку» може бути представлена різними приладами чи їх комбінаціями.
Які існують види опалення будинку?
Кожен тип опалення має свої переваги та недоліки, і вибір певної системи залежить від багатьох факторів: бюджет, тип і площа будівлі, характер клімату та доступність палива.
- Котельні системи — це традиційний спосіб опалення, який використовує котли, що працюють на газі, мазуті, дровах, електриці тощо. Обігріваючи воду для схеми труб/радіаторів та гарячого водопостачання.
- Електричні системи – радіатори, теплові пушки, тепловентилятори, ІЧ-обігрівачі, біоконвектори, «тепла підлога» тощо.
- Сонячні колектори, які збирають тепло сонячних променів для обігріву приміщення.
- Теплові насоси, що використовує енергію з навколишнього середовища (повітря, води або землі) для обігріву приміщень.
Як створити економічне опалення у приватному будинку?
- Вибирайте енергоефективне обладнання: зосередьте увагу на техніці з високими коефіцієнтами енергоефективності COP, EER, SCOP, SEER тощо.
- Встановіть термостати та програматори для оптимізації роботи опалювальної системи.
- Продумайте гарну теплоізоляцію приміщення, герметичні вікна та рекуператори тепла для мінімізації тепловтрат.
- Проводьте регулярне технічне обслуговування приладів.
За якими критеріями можна оцінити ефективне опалення будинку?
Як на етапі проєктування, так і будь-яку готову опалювальну систему можна оцінити за кількома ключовими характеристиками (вони повинні відповідати вимогам техзавдання та замовника).
- Енергоефективність та економічність — це міра того, наскільки раціонально опалення будинку використовує енергію. Чим менше енергії використовується для досягнення певного результату, тим енергоефективнішою є система.
- Комфортність — критерій що охоплює такі фактори, як стабільність температури, рівень шуму, дизайн, якість мікроклімату в цілому.
- Вартість — оцінка загальних витрат на опалення, включаючи вартість установки, експлуатацію та обслуговування. Система повинна бути якісною та ефективною, щоб окупитися максимум за кілька років.
- Екологічність — вплив приладів на довкілля (викиди шкідливих речовин, використання відновлюваних джерел енергії).
- Надійність — оцінка поведінки опалення в умовах нормальної експлуатації та аварійних ситуацій. Також потрібно подумати про доступність профілактики та ремонту у вашому регіоні: наявність певних сервісних центрів, майстрів та запчастин.
Фото – https://shop.alterair.ua/ru/otoplenie/kotly/elektricheskie-kotly
У скільки обходиться опалення будинку в Україні?
Вартість сезону опалення в Україні може сильно варіюватись в залежності ряду факторів, таких як регіон проживання, тип та енергоефективність опалення/вентиляції, герметичність та теплоізоляція будинку, температура зовнішнього повітря тощо. Однак, можна розглянути приблизну вартість сезону для будинку площею 100 кв. м — це близько 12 000 — 20 000 гривень в залежності від типу палива і технологій опалення.
Зверніть увагу, що ці цифри є ДУЖЕ приблизними та вартість опалення може змінюватись в залежності від багатьох факторів. Радимо провести власні розрахунки з урахуванням своїх умов і потреб.
Який вид опалення будинку буде оптимальнішим
Вибір оптимального способу опалення залежить від багатьох факторів, таких як розмір та тип будинку, регіон проживання, доступність палива, бюджет тощо. Найпоширеніші варіанти:
- Газове опалення — це ефективне та зручне опалення з можливістю простого регулювання температури. Проте вартість може опинитися досить високою у випадку, якщо прийняти рішення тягнути газопровід до будинку.
- Електричне опалення популярне, бо це простий, зручний спосіб обігріву, доступний у будь-якій оселі, підключеній до електромережі. Категорія пропонує дуже широкий спектр систем на будь-який смак та бюджет.
Опалення на твердому паливі, наприклад дровах, пелетах, біомасі чи вуглі, допоможе мати повністю автономну домівку, але тут потрібно потурбуватися про приміщення, в якому можна робити запаси палива. Цей спосіб опалення будинку може вимагати більше часу та зусиль для підтримки опалювання, але для деяких — дрова будуть максимально економним способом обігріти домівку, особливо якщо є можливість зібрати їх безкоштовно або договоритися про покупку за низьку ціну.